Известният професор Паскал Мерсие е казал: “Дали човек чете или не чете – това веднага се забелязва. Между хората няма по-голяма разлика от тази.”
Ние сме напълно съгласни с него и се надяваме тази разлика да става все по-малка или изобщо да изчезне.
Точно затова, на Световния ден на книгата – 23 април – искаме да ви накараме да прочетете нещо интересно за… четенето. А след това спокойно може да посегнете към най-близката книга и да се отдадете на едно интересно и полезно занимание.
1. Хората, които не харесват дадена книга, се отказват да я четат на 18-та страница.
2. Най-четените книги в света са Библията, “Цитатите на Мао Цзедун” известна още като “Червената книжка” и поредицата за Хари Потър.
3. Според изследвания, човешкото око се уморява много по-малко при бързо четене. Освен това, колкото по-бързо четем, толкова по-добре усвояваме информацията. Нивото на възприемане при традиционното четене е 60 %, а при бързото – 80 %.
4. Опитните бързи четци, които са само около 1% от населението, могат да прочетат 1000 думи в минута и възприемат около 85% от текста. Ключова роля за това умение са бързодвижещите се очи и субвокализацията (произнасяне на думите наум). Повечето четци обхващат един ред от текста с 5 до 6 движения на очната ябълка. Номерът на скоростните четци се състои в това да фиксират текста с по-малко движения на очите и така да обхванат по-големи групи от думи.
5. Една история се запомня по-добре, ако сте я прочели на хартиена книга, отколкото на електронен носител. Мозъкът възприема текста чрез разположението на страниците в книгата и на буквите върху страницата. Освен това, когато държите хартиена книга в ръцете си, усещате дебелината и текстурата на нейните страници, което помага за по-лесното асимилиране на информацията. Липсата на физически страници води до замайване и ни лишава от усещане за напредък и пространствена ориентация. А това влияе върху концентрацията и запомнянето на прочетеното.
6. Според проучвания, различните произведения, които предпочитаме да четем, оказват различно влияние върху емоциите и характера ни. Почитателите на художествена литература са с по-позитивно социално поведение, а четящите драматични и романтични романи са по-емпатични. Феновете на фантастичните произведения имат по-голяма способност да гледат на нещата от алтернативни гледни точки, а предпочитащите хумористични книги общуват с другите по-добре.
7. Доказано е, че четенето е един от най-ефективните начини да успокоите съзнанието си и да го подготвите за сън. Светлините от телефона или телевизора изпращат сигнали към мозъка, че е време за събуждане. Четенето има точно обратния ефект – мозъкът осъзнава, че е време да си почине и заспиването става много по-лесно.
8. “Библиотерапия” се нарича методът за лечение с книги. Той се използва за лечение на заболявания като агорафобия, алкохолизъм, депресия, дислексия, невроза, ниска самооценка, стрес, сексуални отклонения, тревожност, хранителни разстройства. Този начин на лечение е познат още от Дрвена Елада и се основава на способността ни да се идентифицираме с другите.
9. Хората, които крадат книги, се наричат “библиоклептомани”. Един от най-известните крадци на книги е Стивън Блумбърг. В продължение на 20 години той е успял да открадне над 23 хиляди издания от различни библиотеки, използвайки различни методи. Сред тези издания са и 11 хиляди древни ръкописа. Колекцията му е оценена на близо 20 милиона долара.
10. “Абиблиофобия” е страхът от това, да не останете без книга за четене. Хората, които страдат от тази фобия изпитват силни притеснения от това, да не останат без някакъв вид четиво.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.