В последните месеци забелязваме тенденция, че въпреки дългите часове пред компютрите вкъщи, намираме повече време за книгите.
Дали ще посегнем към тъмните времена на войните или някой любовен роман, зависи от моментното ни състояние. Важното е да ги усещаме между ръцете си. Хубаво е. А този път имаме и нещо любопитно за малчуганите.
Винаги верни на своите читатели и този месец ние от електронното списание © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове.
Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за януари 2021 година.
10. „Момчето, което последва баща си в Аушвиц“
Джеръми Дронфийлд
Където има семейство, има и надежда…
През 1939 г. Густав Клайнман, еврейски тапицер от Виена, и неговият шестнайсетгодишен син Фриц са арестувани от Гестапо и транспортирани в Германия. Затворени в концлагера Бухенвалд, те по чудо преживяват убийствената жестокост на нацистите.
Eдин ден Густав научава, че ще бъде изпратен в Аушвиц – на сигурна смърт.
За Фриц е немислимо да изостави баща си. Отчаян в желанието си да бъдат заедно, Фриц прави шокиращ избор и доброволно пожелава да се присъедини към групата, която ще бъде отведена в Освиенцим. За нацистите всеки лагер на смъртта е като другите, така че на момчето е разрешено да последва баща си…
Всичките тежки години на ужас, отчаяние и жестокост, на които двамата стават свидетели, и неизмеримите страдания, които понасят като жертви, не успяват да ги сломят. Густав и Фриц намират утеха и сила чрез своята безусловна любов и чрез вярата в бъдещето.
Вяра, която може да им покаже пътя към спасението…
Базирана на тайния дневник, който води Густав, както и на задълбочени проучвания и интервюта с членове на семейство Клайнман, Момчето, което последва баща си в Аушвиц е изключителен разказ за смелост и оцеляване, но и за това какво е да бъдеш човек и как да съхраниш човешкото у себе си… дори ако се намираш на най-нечовешкото място на света.
9. „Маргаритка – Биби и Мими на детска градина“
Илия Деведжиев и Веселка Велинова
Посещаването на детска градина понякога е труден момент в живота на всяко малко дете и неговото семейство. А родителите невинаги успяват да обяснят добре защо трябва да се ходи на детска градина и често остават неразбрани от децата.
В „Биби и Мими на детска градина“ авторите разказват интересна история за новия приятел на Биби и Мими – Макси. Той за първи път ще посещава тяхната детска градина и се страхува от поредица предизвикателства и проблеми, с които му предстои да се срещне.
Тази книжка е петата от нова детска поредица, в която децата научават за полезните навици в забавни приключения заедно с Биби, Мими, Маргаритка и Бухалчето. Книжка, създадена с много любов към българските деца.
А от „Маргаритка“ искрено вярват, че с истории като тази децата по-лесно разбират смисъла на полезните навици, и помагат на всеки родител да превърне научаването им във вълнуващо за малкия човек преживяване.
8. „Между надеждата и страха“
проф. Майкъл Кинч
„Моята цел е да ви разкажа забележителната история на науката и учените, благодарение на които са изкоренени много от най-смъртоносните болести, познати на човечеството. Искам и да ви обясня защо победата над предотвратимите с ваксини заболявания не е окончателна и те могат да се завърнат отново и да убият или осакатят още повече жертви“, споделя проф. Майкъл Кинч.
„Ще разгледам и темата за сегашните и бъдещите предизвикателства, с които трябва да се справят ваксините – стари и нови заплахи, като ебола и зика, резистентността към aнтибиотици и други смъртоносни новопоявяващи се или завръщащи се патогени.“
Тази книга разказва историята на заразните болести, предотвратени чрез ваксини, и националните и световните последици от вземането на неправилни решения от често относително малък брой високообразовани и силни елити. Лайтмотив на книгата, отразен в заглавието, е контрастът между откриването на животоспасяващи ваксини и наглед неизбежното и ирационално отхвърляне от единични елементи на обществото.
Проф. Майкъл Кинч е заместник-ректор във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, едно от петте най-добри медицински училища в САЩ. Активно се занимава с наука, обществено здравеопазване и политическите последици от отрицанието на ваксините, както и с последствията от липсата на ваксинация.
7. „Аз още броя дните“
Георги Бърдаров
Топла майска нощ през 1993 г. Обсадата на Сараево е започнала преди година и краят не се вижда, също както на братоубийствената война между довчерашните съюзни югославски народи. Двойка млади сърби стоят в кухнята си, потънали в мълчание.
Давор, християнин, и Айда, мюсюлманка, са съхранили любовта си сред разрухата и безумието, които царят в обсадения град. Знаят, че наближава поредното кратко, едва половинчасово затишие, когато снайперистите почиват. Загледани в стрелките на часовника, те са взели решението да избягат – да достигнат свободата… или да посрещнат смъртта.
Двадесет години по-късно българин пътува към Сараево, за да се срещне със сръбския преводач на книгата си. Скоро се озовават в кръчма и неусетно заговарят за войната. С напредването на часовете празните бутилки на масата се увеличават, а отдавна погребани тайни излизат на повърхността.
Две нощи. Четири съдби. Всички водещи до най-важните въпроси. Кой запали тази война? И кой спечели от нея?
6. „Първите 20“
съставител Александър Шпатов
Този сборник представя подбрана селекция от едни от най-представителните и популярни истории за първите 20 години на XXI век от едни от най-утвърдените ни съвременни майстори на разказа. Автори, спечелили читателите си и – в крайна сметка – развивали добрия им вкус през годините.
Благородно ви завиждаме, ако за първи път се докосвате до тези истории – някои от тях неминуемо ще ви разсмеят, други може и да ви разплачат, а трети ще държат любопитството ви до последния ред. Надяваме се, че сред многообразието на „Първите 20“ ще откриете и новия си любим български разказвач. Ако това наистина се случи, целта на този сборник ще бъде оправдана.
Разказите са най-подценяваният, но същевременно и най-българският жанр. Още от времето на Алеко, Йовков и Елин Пелин. Изминалите две десетилетия със сигурност са сред най-важните за тази ни литературна традиция, поставили България на световната карта с разкази като „Сляпата Вайша“, „Кръв от къртица“, „Има ли кой да ви обича“ и „Как купихме Ленин“.
5. „365 дни“
Бланка Липинска
Лаура Биел и приятелят ѝ отиват на почивка в Сицилия по повод двадесет и деветия рожден ден на младата жена. На втория ден от пътешествието им тя е отвлечена. Похитителят ѝ се оказва не кой да е, а невероятно красивият Масимо Торичели – шеф на могъща мафиотска фамилия, който желае да я притежава да на всяка цена.
Преди години, по време на покушение срещу живота му, Масимо има видение – красива жена, която изглежда точно като Лаура. Когато се измъква от лапите на смъртта младият дон се заклева, че тя ще бъде негова. Без значение от цената.
Масимо ще държи Лаура в плен в продължение на 365 дни и ще се опита да спечели сърцето ѝ. Ако тя не се влюби в него, е свободна да си отиде. Ако обаче се опита да избяга, той ще убие цялото ѝ семейство.
Двамата се оказват в една жестока, но чувствена игра, в която е заложено всичко. Скоро Лаура започва да изпитва привличане към бруталния и красив мъж. Между тях пламва неочаквана и опожаряваща страст, която не признава табута и задръжки. Но външни сили, извън техния контрол, заплашват да я разрушат.
4. „Разгневеният бог“
Л. Дж. Шен
Срещнете се с „Разгневеният бог“ на Л. Дж. Шен – изберете сами дали ще го намразите или ще го обикнете до болка.
Неговите родители властват над целия град.
А всичко, което имам срещу него, е малка сладка тайна от времето, когато той едва не ме уби. Между свалките с различни момичета всяка седмица, между разбиването на сърца, носове и правила Вон също намира време за това, което го забавлява най-много – да ме измъчва.
Но аз не съм жертва. Връщам му всичко тъпкано, както заслужава. Най-сетне успях да избягам от него. Но не очаквах да ме последва през цял един океан.
И ето го сега – живее с мен в мрачен, пълен с тайни от нашето минало замък. И двамата сме надарени творци, но той е едва ли не шибан гений, всички го казват с възторг.
Вон мисли, че може да победи витаещите наоколо призраци, но не знае едно. Че всъщност воюва с моето сърце.
3. „Майкини и другите“
Иво Сиромахов
След шеметния успех на разгромяващия сатиричен роман „У майкини“ обичаният български писател, журналист, сценарист и драматург Иво Сиромахов ще зарадва почитателите си с не по-малко смайващото продължение „Майкини и другите”!
С вечния въпрос „Ракията или компотите?” започва нов сблъсък между Майкини и Вуйнини. Настанало е време за война, която няма да подмине никого. Война, която ще заплашва да завладее дори Холивудските хълмове, когато едно писмо до Леонардо Ди Каприо е на прага да противопостави двама от най-сексапилните американски актьори в безмилостна надпревара за сърцето на българската мома Радка Папазова.
Фалшивите новини, тролските атаки в социалните мрежи, астрологията, диетите, революционните модни тенденции, политическите интриги, антиваксърството и конспиративните теории се конкурират с любовта към чушкопека, лютеницата и напомпания национализъм.
Героите на романа се мразят и обичат, размахват юмруци, замерват се с буркани, завиждат си, злословят, губят приятели, но най-вече се конкурират един с друг. Защото ако печелят, всички останали трябва да загубят.
В „Майкини и другите” ви очакват шест месеца, изпъстрени с цял куп драми, възторзи и абсурдни приключения от действителността такава, каквато е, колкото и да не ни се иска.
2. „Фермата на животните“
Джордж Оруел
„Фермата на животните“ е алегоричен роман, който излиза през 1945 г. и цели да алармира западния свят за опасността от тоталитарния режим на съветския лидер Йосиф Сталин.
Тук специално е включен предговорът на Оруел, който отпада от оригиналното издание, защото показва с какви трудности се среща творба, насочена срещу победоносния в този момент Съветски съюз.
Всъщност в първото издание на „Фермата на животните“ е предвидено място за предговор от Оруел, както личи и от странирането на авторските шпалти. Предговорът обаче не е включен, а машинописният му текст е открит години по-късно от Иън Ангъс. Публикуван е в седмичната литературна притурка на в. „Times“ на 15 септември 1972 г. с увод от проф. Бърнард Крик, озаглавен „Поводът за следното есе“.
Също както в „1984“, другия пророчески роман на Оруел, така и тук големият британски писател е сред малцината, които съзират ясно истината зад пропагандата и предупреждават за заплахата, която всяко тоталитарно управление представлява за човешката свобода и достойнство.
1. „1984“
Джордж Оруел
„1984” е безспорно най-важният роман, писан през XX век, чиято стойност само нараства с всеки ден след публикуването му през 1949 г.
Антиутопичният свят, който Оруел рисува, е естествено продължение на идеите от алегоричната приказка „Фермата на животните”, насочени към разкриване на опасността от тоталитарното управление.
В този свят абсолютният властник Големия брат и неговите подчинени следят постоянно всички, Партията е вечно права и налага волята си със свирепа жестокост.
Миналото постоянно се пренаписва, а бъдещето е оковано в безкрайна война, мизерия и погазване на човешкото достойнство.
Последната надежда за хората са свободата на мисълта и чувствата – и точно тя е следващата цел на властта, за да предотврати всяка възможност за бунт.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.