„Очите са прозорецът/огледалото на човешката душа.”
„Очите никога не лъжат.”
„Пази я като зеницата на окото си.”
И още безброй поговорки и изрази можем да открием в народното, в художественото творчеството, в Стария завет, свързани с този красив и необятен орган – окото.
1. Окото е шедьовърът на еволюцията
То е вторият най-сложен орган в тялото след мозъка. Окото е кухинен орган със сложни анатомични и функционални взаимоотношения и собствено налягане. То съдържа всички видове тъкани. Има ключова роля в диагностиката, лечението и предотвратяването на редица заболявания.
2. Очите са извор за вдъхновение в изкуството
В литературата най-често са описвани като „огледало на човешката душа”. Освен че разкриват искреност, лъжа, интелигентност, радост, тъга, също така придават смисъл на казаното от нас. Окото на Хор е един от най-разпознаваемите символи, носен много често като амулет за предпазване от зло или „зли очи“. Хор е божество и първият фараон на Египет. В продължение на 80 години той води война със Сет, който е бог на гръмотевиците, войната, хаоса. Преди да го убие, Сет вади лявото око на Хор. Така „окото на Хор“ става символ на победата на доброто зад злото.
3. Зеницата е диафрагмата за светлината
Съдържа най-контрактилните мускулни влакна, които променят дължината си от 80 до 100 пъти.
4. Роговицата е част от външната обвивка на окото
Тя е гладка, лъскава, прозрачна и много чувствителна. Изпълнява предпазна роля за окото и е особено важна като най-силният оптичен елемент на окото. Тя е най-чувствителната част на окото. Роговицата е единствената тъкан в човешкото тяло, която не съдържа кръвоносни съдове.
5. Светлинна адаптация
Окото има изключителни възможности за светлинна адаптация – промяна на светлочувствителността до 500 000 пъти.
6. Зрителният акт
… е свързан с активиране на 2/3 от мозъчната кора. Включени са както зрителната памет, така и емоционално-зрителната памет.
7. Слепотата
Основните причини, на които може да се дължи слепотата в света могат да бъдат: катаракта, диабет, недостатъчност на витамин А, травми, глаукома, наследствени или вродени заболявания.
8. Трансплантация на роговица
Владимир Петрович Филатов (15 февруари 1875 г. – 30 октомври 1956 г.) е руски офталмолог и хирург, най-известен с развитието на тъканната терапия. Той въвежда метода за трансплантация на роговица и запазване на присадките от очите на труп. Той основава Института по очни болести и тъканна терапия в Одеса, Съветски съюз (днес Украйна).
9. Златната обица
Някои пирати вярвали, че носенето на златна обица подобрява или дори лекува лошото зрение. Те смятали, че благородните метали в обицата притежават магически и лечебни сили.
10. Заболяванията
80% от очните заболявания по света могат да бъдат предотвратени (60%) или излекувани (20%).
Таня Ангелова е завършила „Психология“ и „Лингвистика и превод“. Обича музиката, танците, книгите, пътешествията, вкусната храна и добрата компания. Вярва, че всеки един от нас е ключът към промяната и щастието идва с вътрешния мир и хармония!