Повечето от вас може би си спомнят 90-те години на 20 век? Едно от най-превратните и запомнящи се десетилетия в историята и развитието на човечеството. Краят на студената война, разпадането на комунистическия строй в СССР и падането на Берлинската стена…
Трайна следа в музикалната история и до днес оставят някои от най-хитовите песни и албуми. Реших да ви припомня десет от тях, не само заради високите позиции в световните класации, но и заради емоциите, които са предизвиквали и продължават да предизвикват в нас.
На някои от тях сигурно сте лудували в дискотеките, на други може би сте плакали, а на трети – танцували за първи път с момичето или момчето на мечтите си. През 2020 г. тези парчета навършват цели 30 години от излизането си.
1. MC Hammer – U Can’t Touch This
Изпълнител всъщност е Стенли Кирк Бърел, роден на 30 март 1962 г., станал известен със сценичното си име MC Hammer (или просто Hammer). Той е американски рапър, танцьор, продуцент на звукозаписи и предприемач, който постига най-големия си успех и популярност в края на 80-те години и началото на 90-те години.
Интересно е, че в края на 90-те години Бърел става проповедник и има собствена програма за християнско служение, наречена „MC Hammer and Friends“. Също така през 1991 г. всяка събота сутрин той играе като анимационен герой, наречен Hammerman, и е изпълнителен продуцент на собственото си риалити шоу, наречено Hammertime.
2. Vanilla Ice – Ice Ice Baby
Истинското име на Ванила Айс е Робърт Матю Ван Уинкъл. Той е първият успял американски бял рап изпълнител. Интересен факт за хитовото парче „Ice Ice Baby“ е, че съдържа непроменен елемент от не по-малко известната песен на Queen и Дейвид Бауи „Under Pressure“. Затова и се стига до съд за плагиатство. Ванила Айс дълго време твърди, че го е променил, но по-късно признава, че всъщност не го е направил. Queen и Ванила Айс постигат споразумение извън съда за неразкрита и досега сума.
Ванила Айс е имал доста критици и е бил доста провокиран поради факта, че е бял рапър. По-късно, по времето на връзката си с Мадона, той се пристрастява към хероина. След раздялата си с нея започва все повече да употребява наркотици, като през 1994 година изпада в депресия и прави опит за самоубийство чрез свръхдоза хероин и екстази, но е спасен от свой приятел.
3. George Michael – Freedom! ’90
На върха на славата си, в опит да запази здравия си разум, Джордж Майкъл постепенно спира да изпълнява някои от традиционните си задължения към музикалния си лейбъл. Той дори отказва да се появи в клипа на хита си „Freedom“. Видеото е култово преди всичко заради участието на златния състав от топ модели на 90-те: Наоми Кембъл, Линда Еванджелиста, Татяна Патиц, Кристи Търлингтън и Синди Крауфорд. Тогава певецът се замисля, че да бъде идол на цяло едно поколение е непосилно за него бреме, на което за съжаление не успява да устои! Затова, когато дошъл моментът за снимките на песента „Freedom”, той се отказва от участие и поверява ролите на главните секс символи на епохата.
„Това промени цялата философия на правенето на клиповете. Видеото казваше всичко. Беше гениално, нещо революционно“, споделя Елтън Джон в едноименния документален филм за живота на Джордж Майкъл. Продуцентът Анди Стивънс обаче ще запомни парчето с малко по-различен акцент: „Хонорарът за всяко едно от момичетата беше огромен, като се плащаше на дневна база. Ето това вече беше революционно“.
4. Wilson Phillips – Hold On
Всъщност Wilson Phillips са три момичета! През 1986 г. певицата Чени Филипс сформира групата заедно с Карни и Уенди Уилсън. И трите са дъщери на известни рок-музиканти. Родителите на Уенди и Карни са Брайън Уилсън от Beach Boys и Мерилин Уилсън от Honey. Родители на Чени – Джон и Мишел Филипс от The Mamas And The Papas. В този период Чени Филипс се е борила със зависимостта си от наркотици и алкохол и е посещавала терапевт.
„Бях на истински кръстопът в живота си, защото все още изпитвах много болка от приключилата си връзка и просто се мъчех да се ориентирам в някои доста болезнени детски преживявания в терапията“, споделя тя. Нейният терапевт всеки ден я е съветвал да се държи, просто да се държи. Така възниква и заглавието на хитовата песен на дамското трио „Hold On”.
В края на 1992 г. обаче триото се разпада. През 2004 г. след 12-годишно прекъсване, трите се събират отново и записват нов албум „California“. През 2010 г. светът чува и сборника коледни песни „Christmas In Harmony“.
5. Sinéad O’Connor – Nothing Compares 2U
Любопитен факт е, че песента първоначално е издадена от автора ѝ Принс, но става световноизвестна с изпълнението и видеоклипа на Шинейд О’Конър. Бунтарката използва спечелената известност от песента, за да покаже своите политически възгледи по време на участието си в Saturday Night Live през 1992 г. Докато трае изпълнението ѝ, тя разкъсва снимка на папа Йоан Павел II. Емоционалността и истинската сълза по лицето на Шинейд във видеоклипа ѝ осигуряват слава и награда Grammy за най-добро алтернативно изпълнение. Тя отказва да я получи в знак на протест.
През март 2015 г. О’Конър обявява, че няма да изпълнява песента повече на живо, защото вече не е свързана емоционално с нея и не иска да разочарова публиката.
6. Madonna – Vogue
През 1992 г., дори самата кралица на попа отдаде почит на собствения си хит „Vogue”, избухвайки рефрена в края на сингъла си „Deeper and Deeper”. „Няма значение дали си черен или бял“, се пее в познатия рефрен, но не е ясно дали Мадона е осъзнала до каква степен безупречната, едноцветна кинематография на клипа ще подчертае това твърдение, особено актуално в днешни дни.
Всички знаем, че в песента Мадона споменава имената на 16 известни личности. Когато “Vogue” е представена на 20 март 1990 г., само 9 от всички, които се споменават в текста ѝ, са живи. Към днешна дата вече нито една от тези звезди не е на този свят. Ето и част от легендите – Грета Гарбо, Мерилин Монро, Марлене Дитрих, Марлон Брандо, Грейс Кели, Майкъл Джексън, Фред Астер, Катрин Хепбърн.
7. Snap! – The Power
Емблематично за този хит е началото на песента. Тя започва със загадъчната фраза на руски език: „Американската фирма Transceptor Technology пристъпи към производството на компютри „Персональный спутник“. Интересен факт е, че „Персональный спутник“ всъщност е реално компютърно устройство за незрящи и хора с увредено зрение. Произведено е от съществуваща фирма Transceptor Technology през 1990 г., командва се чрез глас и може, наред с други функции, автоматично да изтегля статии от „USA Today“ чрез вграден модем.
Песента е написана от Майкъл Мюнзинг и Лука Анзилоти (под псевдонимите Бенито Бенитес и Джон „Дева“ Гарет III) и продуцирана от Snap!. „The Power“ е третият сингъл на групата. С участието на рапъра Turbo B и гласовитата Пени Форд сингълът се превърна в огромен международен хит. През 2020 година тридесет години навършва и друг незабравим хит на Snap! – „Ooops Up!“.
8. Lisa Stansfield – All Around the World
„All Around the World“ излиза в края на 1989 година, но истинската звездна слава достига парчето след появата му на американския и японския пазар през 1990-та. Въпреки безспорната си слава, тази песен се появява бързо и е със сравнително нисък бюджет. Вокалната част е записана само от два опита, а след това са добавени истински инструменти. Песента до голяма степен е повлияна от американския певец и автор на песни Бари Уайт. В знак на почит към него е направено говоримото въведение в „All Around the World“.
Ето какво споделя самата Лиса Стенсфийлд за песента: „All Around the World“ беше върхът. През годините много хора ми казаха, че тази песен им помага да преминат през труден период. Прекрасно е, да знаеш, че си помогнал на някого по този начин. Песента буквално превзе целия свят, четири пъти. Предполагам, че трябва да внимавате какво пеете, защото може да се наложи да го направите.“
9. Phil Collins – Another Day In Paradise
Още една песен, родена през 1989 г., но добила световна слава в началото на 90-те. Парчето е първият номер 1 в Billboard Hot 100 за 1990 година. Самият Фил Колинс споделя, че като вдъхновение за „Another Day In Paradise“ му е послужил епизод от пътуване до столицата на САЩ – Вашингтон. Там британецът забелязал многото бездомни хора, търсещи убежище от снега в кашони, разположени по тротоарите. В композицията изпълнителят влиза в ролята на наблюдател и разказвач, видял как мъж подминава безучастно бездомна жена, молеща го за помощ.
Без да се е насочил към конкретна тематика лондончанинът запява думите „She calls out to the man on the street“. Впоследствие те остават непроменени, давайки начало на песента. За видяното и връзката на композицията с нейното заглавие авторът разказва следното: „Оплакваме се за дребни неща като изстинало кафе или преварени спагети. Исках просто да кажа, че всичко това изглежда като ден в рая в сравнение с нещата, които онези клетници преживяват.“
10. Jon Bon Jovi – Blaze Of Glory
В началото на 1990 г., докато се възстановява от свръхнапрежението, Джон Бон Джоуви получава запитване от продуцента Джон Фуско да му предостави правата да използва неговата песен „Wanted Dead Оr Alive“ за музикалния съпровод на втората серия от филма „Млади стрелци“, чието повествование е посветено на живота и смъртта на знаменития персонаж Били Хлапето. Джон е близък приятел с актьора Емилио Естевес, който му изпраща сценария на този филм, и разбира, че текстът на песента не съответства на филма и решава да направи друга. Взима си акустичната китара и заминава за пустинята в щата Ню Мексико, недалеч от Санта Фе, където представя новата си идея на продуцентите на филма.
Ето как вижда ситуацията актьорът Кийфър Съдърланд: „Ние вечеряхме, когато Джон Бон Джоуви се присъедини към снимачния екип на „Млади стрелци 2„. Той седна при нас и започна да драска нещо върху салфетка, да кажем, за около 6 минути. И така, докато си дъвчехме сандвичите, той написа текста на песента „Blaze Of Glory“, която стана № 1 в класациите, а салфетката после подари на Емилио Естевес“.
90-те години на миналия век се оказват много богати на хитове от различни музикални жанрове – денс, поп, рап, рок или незабравими балади, които и до ден днешен карат сърцата ни да учестяват своя ритъм.
Ванката е студент по „Медия и журналистика“ в Бристъл. Хоби са му дигиталното и традиционно рисуване. Любител е на електронната музика. Обича да пътува, да открива, да снима и да твори какво ли не.