Готови сме с новите предложения от лавицата на издателство „Сиела“, към които да посегнем и да се пренесем в света на супергероите или да подготвим багажа, заедно с децата, и да се отправим на безкрайно пътешествие.
Почитателите на трилъра и този месец няма да останат разочаровани, а политиката намира своето място с цели две заглавия.
За книжарниците, драконите, писмата от феновете, сандвичите, инструментите на занаята и гнева към кола маската. За учебните дни, разранените колене, първата работа, тамяна, роботите християни и любимите книги, без да споменаваме орангутана. Тери Пратчет допуска за нас своята „Клавиатурна грешка“. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за май 2019 г.
10. „Отмъстителите. Всеки иска да управлява света“
Дан Абнет
Цялата планета е хвърлена в хаос. Злодеи, тайни организации, демони и роботи се опитват да превземат света. На пет места едновременно възникват кризи от степен „алфа“, световната мрежа спира да работи и единствено Отмъстителите имат силата да се справят с проблема.
В Берлин Капитан Америка се изправя срещу зловещата „Хидра“. Във Вашингтон Железният човек трябва да спре изкуствения интелект Ултрон, който почти е достигнал ниво на развитие, позволяващо му да подчини всичко на този свят.
В Мадрапур Брус Банър попада в плен на Висшата еволюционна форма. В Дивите земи Ястребово око спъва плановете на Ц.Е.Л., а в същото време една голяма част от Сибир сякаш е изчезнала – продънила се е в друго измерение и само могъщият Тор може да я върне и да спаси Земята от ужасяваща участ.
И изобщо не е съвпадение, че всичко това се случва едновременно. Злите сили в този свят са задвижени от невидима, далеч по-голяма заплаха.
9. „101 отбивки с деца“
Иван Михалев и Елина Цанкова
След феноменалния успех на поредицата „101 отбивки“ и едноименния блог пътешествениците Иван Михалев и Елина Цанкова приветстваха с добре дошъл на борда още един приключенец – сина им Александър. Оттогава тримата обикалят страната заедно в търсене на онези красиви дестинации, подходящи за семейни бягства от града и ваканции с деца.
Книгата, която държите в ръцете си, е подборка на най-добрите места за фамилни пътешествия и почивки в България. Това не е просто поредният пътеводител, а книга вдъхновение за родители, които искат да споделят радостта от пътуването с децата си.
„Искаме всички да осъзнаят, че пътуването с деца е добро не само за тях, добро е за цялото семейство и не е особено трудно“, казват Иван и Елина. Защото България е пълна с очарователни места, които ще отключат любопитството на вашето дете и ще ви подарят безброй щастливи мигове, за които с радост ще си спомняте, когато децата ви пораснат и поемат сами по широкия свят.
Освен 101 непознати места, любопитни факти за тях, точни упътвания и друга полезна информация в книгата ще откриете и бонус – 12 български фестивала, подходящи за деца. От кукерски танци и улични карнавали до Парад на хвърчилата и „лютеницотерапия“ – вижте кои са най-вълнуващите празници на открито, подредени по дати през годината.
8. „Роналд Рейгън. В името на свободата“
Джейкъб Уайзбърг
„Г-н Горбачов, съборете тази стена!„
Думи, които отекват в свят, приел за даденост разделението на Берлин, на Германия, на планетата. И които сякаш задействат лавината – след броени години нищо вече не е същото. Стената е паднала, държавите от Източна Европа провеждат свободни избори, СССР изчезва и оставя празнина, която историята ще побърза да запълни, но това предстои в бъдещето.
Думите звучат като ключова реплика от филм – и не е случайно, че ги произнася точно един бивш актьор от второразредни филми, оказал се президент от първокласна величина.
Светът на 80-те години е сцената, на която играе не само Роналд Рейгън – там са и Михаил Горбачов, Маргарет Тачър, Хелмут Кол, Франсоа Митеран, Лех Валенса, Вацлав Хавел. Но сред всички тях точно 40-ият американски президент задава тона, който ще освободи вятъра на промяната.
Джейкъб Уайсбърг рисува задълбочен, но не и изцяло хвалебствен портрет на Роналд Рейгън. Двата му мандата обхващат и години на икономическа криза, и на подем, даващ му възможност да преследва външнополитическите си цели, свързани с надпревара във въоръжаването, но и с опит за пълно премахване на ядрената заплаха.
7. „Архивът на Стиг Ларшон“
Ян Стокласа
Трилогията „Милениум” превзе света с над 80 милиона продадени копия.
Но Стиг Ларшон не дочака да види своя триумф и почина през 2004 г. – преди излизането на „Мъжете, които мразеха жените”. Точно 10 години след това разследващият журналист Ян Стокласа се рови в така и неразкритото убийство на шведския министър-председател Улоф Палме, най-голямата мистерия в новата шведска история.
И попада на пазения в тайна архив на Стиг Ларшон – който е бил буквално обсебен в продължение на 20 години от това престъпление. И е открил следи, на които шведската полиция така и не обръща внимание, част от които включва и в своята трилогия.
В ръцете си държите документална история, написана като шведски криминален роман. В нея главен герой е истинският Микаел Блумквист – Стиг Ларшон. Стокласа поема по неговите следи и прави неочакван пробив в разследването. Ще забележите, че на страница 364 снимката е скрита – шведската полиция изрично забранява тя да се публикува, защото фактите, изложени в тази книга, стават причина за ново разследване на прочутото убийство.
Стиг Ларшон може би е разкрил най-известното престъпление в шведската история.
„Когато открих забравения архив на Стиг Ларшон, се потопих в свят, пълен с хора и събития, които сякаш бяха извадени от романите на Стиг. Персонажите бяха също толкова крайни, колкото Лисбет Саландер и Александър Залаченко. Само че истински. Убийци и жертви. Шпиони, които шпионират други шпиони. Убити жени и деца. Хакнати компютри, тайни записи, мисии под прикритие. И смърт. Зла, внезапна смърт.”
6. „Клавиатурна грешка“
Тери Пратчет
За книжарниците, драконите, писмата от феновете, сандвичите, инструментите на занаята и гнева към кола маската. За учебните дни, разранените колене, първата работа, тамяна, роботите християни и любимите книги, без да споменаваме орангутана.
За болестта на Алцхаймер, кампаниите, противоречията и правото на достоен завършек. И най-вече за опитите да направиш много неща малко по-добри – дали на бялата страница, или в живота отвън, на улицата.
Неиздаваният досега сборник с есета на Тери Пратчет проследява цялата му писателска кариера, от първия фенфикшън до създаването на любимата поредица на поколения за Света на Диска. В него ще се срещнете както с любими герои като Смърт, леля Ог и обитателите на Невидимия университет, така и с непознати като баба Пратчет – а също и с някои много особени размисли за любовния живот на Гандалф.
С неуморно чувство за хумор Тери Пратчет – любител на шапки, книги и орангутани – говори за призванието си на писател и за каузите, изградили го като човек.
5. „Светът на огън и лед“
Джордж Р. Р. Мартин
„Светът на огън и лед“ е епично въведение в най-разнообразната и интересна фентъзи сага на всички времена – Песен за огън и лед. Подгответе се за вълнуващи описания на епични битки, смели завоевания, дръзки бунтове и горчиви предателства. Тук са събрани познанията, схоластичните догадки и фолклорна мъдрост на майстери, септони, майги и певци.
Хрониката се простира от Епохата на зората до Епохата на героите, от идването на Първите до пристигането на Егон Завоевателя, от създаването на Железния трон до Бунта на Робърт и краха на Лудия крал Ерис Втори Таргариен. Описани са всички събития, довели до „съвременните“ борби между Старк, Ланистър, Баратеон и Таргариен в поредицата Песен за огън и лед и сериала на HBO, Игра на тронове. За да систематизира огромното количество информация, Мартин е обединил сили със създателите на известния фен-сайт Westeros.org – Елио М. Гарсия-Младши и Линда Антънсън.
Това е богато илюстровано издание, съдържащо повече от 170 художествени цветни изображения, карти и родословни дървета, което ще ви разкрие пълната история на Седемте кралства, Валирия, Свободните градове, Иб, Летните острови и други земи, които са само споменати в предишните книги на Мартин.
Светът на огън и лед е задължително четиво за всички почитатели на творчеството на Мартин и твърдо доказателство, че перото е по-могъщо от вихър от мечове.
4. „Геномът“
Мат Ридли
Картографирането на човешкия геном бе най-важният научен пробив в началото на новото хилядолетие. Ала какво означава за нас разчитането на азбуката на живота?
Британският учен Мат Ридли повежда на увлекателно пътешествие сред човешките хромозоми и разкрива какви тайни крият. Наследените от милиони години еволюция гени са в основата и на успеха на нашия вид, и на най-големите ни слабости.
В тях се крие нашата история, която се простира далеч назад в тъмата на времето, когато един с нищо незабележителен вид се е отделил и е започнал вълнуващо пътешествие, което в крайна сметка води към звездите. Променял е себе си, инструментите си и средата си, но винаги е оставал пряко и неразривно свързан с всяко друго живо същество на планетата. Но сега, за първи път в историята, същият този вид има възможност да скъса пъпната връв с обещаващите, но и малко плашещи възможности на генетиката на бъдещето.
Но преди да пренапишем генетичния код на телата си, трябва да го опознаем. Да преборим страховити и нелечими доскоро болести. Да разберем себе си, което много учения са опитвали да направят, но са се проваляли, защото не са имали разбиране за механизмите, които движат нашите тела и умове.
Е, тази загадка вече започна да се разкрива. Последвайте Мат Ридли на това смело приключение сред човешкия геном, опознайте миналото на нашия вид, разберете настоящето и помечтайте за бъдещето. Защото само нашият вид може да мисли за него. И някъде в гените ни се крие тайната и на това умение.
3. „Погубената България“
Вили Лилков и Христо Христов
„Погубената България“ е своеобразно продължение на нашето изследване „Бивши хора“, посветено на съдбата на стопанския, политическия, военния и интелектуалния елит на България след 9 септември 1944 г. Огромният интерес към него и обиколките, които предприехме с книгата в страната, ни вдъхновиха и задължиха да продължим.
Да изследваме непроучени до момента архиви на репресивния апарат на БКП, да надникнем в регионалните държавни архиви, да се срещаме с наследници на бивши хора, да откриваме спомени за тях и да събираме свидетелства.
Убедени сме, че е изключително важно да се съхрани паметта за онези, които понесоха ударите на комунистическия режим. Дължим им го! Възкресяването на тази памет ни дава поуки и образци на поведение на личности в моменти на изпитания, когато те са отстоявали общочовешки ценности в мрака на комунистическата държава концлагер, задушавала свободата за близо половин век.
2. „Убийството на прислужницата“
П. Д. Джеймс
Прозорецът беше отворен и възглавницата на леглото беше подгизнала от дъжда. Косата на Сали беше разпиляна върху възглавницата като мрежа от злато. Очите ѝ бяха затворени, но тя не спеше. От стиснатия ъгъл на устата тръгваше пресъхнала струйка кръв като черна резка. От двете страни на врата ѝ имаше охлузване там, където ръцете на убиеца я бяха задушили до смърт.
Самоуверена и красива, младата прислужница Сали Джъп бързо научава, че домогванията до „Горния етаж“ не са за хора като нея. Момичето е удушено в леглото си, а вратата е здраво залостена отвътре. Хладнокръвен и брилянтен, инспектор Адам Далглиш от Скотланд Ярд поема трудната задача да разкрие убиеца ѝ в дом, пълен със заподозрени. Повечето от които имат много добри причини да ѝ желаят злото.
Дебютният роман на П. Д. Джеймс „Убийството на прислужницата“ поднася гениално заплетена мистерия, която веднага я изстрелва на върха на майсторите на съспенса!
1. „Свидетелства за прехода 1989–1999 г.“
Иван Костов
Драматичното десетилетие на прехода през погледа на държавника, реформатора, строителя на съвременна България Иван Костов – самото това прави тази книга изключително важен исторически документ, който със сигурност ще възбуди (или възобнови) обществения дебат около личността на големия политик.
Само че в центъра на неговите мемоари стои не той самият, а страната ни – борбата за нейното демократизиране, модернизиране и европеизиране. И тъкмо тази – както ще се увери читателят – тежка, мъчителна борба е онова, което все още не е достатъчно (и достатъчно честно) осветлено за българското национално съзнание. А личното свидетелство на Иван Костов е от неоценима важност за това осветляване.
Началото на усилията – в една собствено фалирала към началото на 1990 г. държава, разногласията вътре в СДС (на „перестройчици“, реставратори носталгици и същински реформатори), непрекъснатата съпротива на бившите комунисти: всичко това – концентрирано в лица и събития, които помним, но за които все още трудно се ориентираме – е изложено с невероятна откровеност, непреборима обоснованост (и понякога безпощадна критичност и самокритичност) от големия държавник.
След това – периодът на Виденовата криза и вече личното лидерство в процесите по нейното разрешаване от страна на Костов – трудните реформи, драматичните събития около войната в Югославия, решителният отказ да дадем небето си на Русия, осигуряването на бъдещето ни в ЕС и НАТО. Всичко това е разказано от автора на тези мемоари без самоизтъкване, но и без да са оставени без отговор нито една инсинуация и клевета, които и до днес следват министър-председателя (1997-2001 г.), оставил най-дълбоката диря в най-новата ни история.