Месецът на дългите вечери вече започна. Задават се едни от най-хубавите и топли семейни празници, които са повод да се събират цели фамилии около трапезата. И ако малчуганите чакат с нетърпение игрите навън в снега, за нас, порасналите деца, е важно интимното спокойствие на приглушената светлина и допирът до любимата ни книга, когато цялата еуфория около ежедневна суета е приключила.
Намерихме начин да накараме всеки, който е потънал в работата си и си мисли, че не може да вдигне глава от нея, да го направи. Ще го отвлечем в един нов свят с различни правила и ще чуе „Песента на хляба“. На загрижените родители обръщаме внимание на упражненията за деца, които методът „Монтесори“ предлага.
Както всяка година, така и тази ще ни се наложи да направим разчет на финансовите потоци вкъщи. Взимали ли сме разумни решения или не. На помощ в това начинание може смело да ни съдейства Стойне Василев с неговите „Умни пари“.
Няма как да пропуснем и една от най-важните теми – тази за храненето. Всеки декември то е обилно и от всичко по много. Йордан Стефанов ще ни разкрие всички „Митове и истини за храненето“ и ще ни направи по-сигурни в изборите, които правим ежедневно.
От върха на класацията ни се усмихва Димитър Бербатов, защото е готов да ни покаже как прави нещата „по неговия начин“. Ще ни разкрие всички свои върхове и падения, успехи и разочарования. Във всеки ред от книгата Митко е оставил частица и от себе си за всички нас.
Винаги верни на своите читатели и този месец ние от © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за ноември 2018 г.
10. „Песента на хляба“
Робин Слоун
Лоис Клари работи във високотехнологична компания, която се е устремила към създаването на съвсем истински роботи, които да помагат на хората. Тя обича това, което прави, и е готова да се труди 24 часа в денонощието, за да надмогне предизвикателствата. Или поне така си мисли. Защото в един момент осъзнава, че е изтощена и самотна, а единственият ѝ човешки контакт е с двама братя от странно малко магазинче, които ѝ доставят вълшебно вкусна вечеря.
Но в един момент те трябва спешно да заминат. И оставят на Лоис подарък, който ще промени живота ѝ – култура за правене на техния магически хляб, наследство от древната им родина, обвито в митове. И тя трябва да направи всичко възможно, за да опази културата жива – да я храни, да ѝ пуска музика… и да се научи да прави хляб с нея.
Лоис не умее да готви, но е готова да приеме това ново предизвикателство. Тя построява своя собствена пещ и започва да експериментира. И скоро открива, че древното изкуство да пече хляб ѝ носи истинско удоволствие.
Предстои ѝ да открие нов свят с различни правила. Ще получи възможност да се присъедини към тайнствена организация, която владее вълшебни тайни. И песента на хляба ще я води към любовта и щастието.
9. „1968. Дневник на една преломна година. От Виетнам до Мексико“
Ориана Фалачи
През 1968 г., преди половин век, Ориана Фалачи създава някои от своите най-добри журналистически текстове. Това е времето, в което тя непрекъснато е на път – от Виетнам в САЩ, оттам в Мексико, пак Виетнам, Хонконг, Индия. Тя винаги е в горещата точка, където се случват някои от най-значимите събития, определили хода на историята през втората половина на XX и променили духа на времето, начертавайки тенденциите, които насочват политическия и културен живот по света и до днес. 1968 г. наистина е преломна и в своите репортажи и интервюта, Ориана Фалачи успява да улови духа на епохата и да се превърне в летописец, от чиито свидетелства и днес можем да съдим за това колко ужасна е била виетнамската война, за какво са се борили и умирали студентите в Мексико, дали са верни, или не официалните версии за убийствата на Робърт Кенеди и Мартин Лутър Кинг, какъв човек е Никсън, какви – Мао Дзъдун и Далай Лама.
Ориана Фалачи строго спазва журналистическите стандарти, придържа се към фактите и се опитва да дава глас на всички страни в конфликтите, които разкъсват света и го преобразяват. Ясно обаче личи нейната симпатия към онеправданите, към бунтуващите се, към смелите хора, които по всички населени континенти се опитват да разкъсат оковите, да изгонят диктатори, нашественици, колонизатори и да започнат сами да определят съдбата си.
„Спомням си лятото на 1968-а. Завърнах се в Ню Йорк дванайсет часа след убийството на Робърт Кенеди. През април – Мартин Лутър Кинг, през юни – Робърт Кенеди. Снимките на умиращите от глад деца в Биафра, сраженията между араби и израелци, съветските танкове в Прага, вандализмът на студентите от буржоазията, които се осмеляват да скандират името на Че Гевара, а на училище ходят с луксозния автомобил на татко.“
Ориана Фалачи
8. „150 упражнения по метода „Монтесори“ у дома“
Силви и Наоми Деклеб
За всички родители, които искат да възпитат увереност и независимост у своите деца и да помогнат за развитието на техния интелект и тяхното естетическо чувство още от най-ранна възраст, тази книга предлага 150 лесни упражнения, разработени на базата на педагогическите методи на Мария Монтесори.
Някои от тях са предназначени за най-малките и могат без проблеми да се правят още в първите месеци от живота на бебето, за да се стимулират неговите сетива и неговият интерес към света.
Повечето от упражненията са предназначени за деца между 2 и 4 години, но има и такива за деца на 5 и 6. Всички дейности, описани в книгата, са адаптирани по такъв начин, че да могат да се правят у дома със сравнително евтини и достъпни материали, без да е необходима помощта на учители. Целта е родителите сами да работят с децата си, да прекарват повече време заедно, да играят и да ги запознават с огромното разнообразие на света, без да ги объркват и натоварват.
Изброените занимания помагат на децата да се научат на подреденост, логика, различни умения от ежедневието, а също и да развият важни когнитивни способности, необходими по-късно в математиката, писането и ученето на език.
Авторите на книгата са френски учители, които от години работа по методите на Мария Монтесори. Силви Деклеб е директор на единствената гимназия, в която се преподава по този метод във Франция, а Ноеми Деклеб управлява Международното училище „Монтесори“ в Бордо.
7. „Митове и истини за храненето“
Йордан Стефанов
Създателят на блоговете „Наука и критично мислене” и 6nine Йордан Стефанов написа първата си научно-популярна книга. В нея той разбива на пух и прах популярните митове за „здравословно” хранене, биохрани, ГМО, памет на водата, опасностите от микровълновите печки и редица други заблуди, с които се пълни публичното пространство и които не само водят до неразбиране на основните принципи на диетологията и науката, но могат да бъдат и опасни.
Как да разпознаем опасните и погрешни диети? Наистина ли са страшни микровълновите печки, или храната, приготвяна в тях, понякога запазва по-добре своите качества? Отрови ли са наистина брашното, захарта, солта и по-добре ли е човек да консумира сироп от агаве? А мазнините – последно, трябва ли да ги избягваме, или са полезни за нас? Защо зеленчуците на пазара са безвкусни? Помагат ли хранителните добавки за отслабване и трупане на мускулна маса? На тези и на много други въпроси дава отговор Йордан Стефанов, като за всяка своя теза посочва източници и научни изследвания. Авторът обяснява какво в действителност е здравословното хранене от научна гледна точка и подкрепя всяка своя теза с резултатите от изследвания. Той разкрива и причините за популярните в интернет заблуди, като прави подробен анализ на психологията на храненето и дава съвети как да я използваме, така че да се храним наистина по-правилно, без да харчим излишно пари.
6. „Депресията ме обича“
Веселина Седларска
Това е книга за живота. Такъв, какъвто ти се случва, ако си от „хората с дежурни сърца“. Когато между доброволния избор да подреждаш малките парчета от един свят, подобен на „село, в което еднакви хора се молят за еднакви неща на различни богове“ и необозримото пространство на душата ти има счупване. В тази фрактура, наречена депресия, можеш да се загубиш. Но можеш и да се взреш в тъмната ѝ бездна и там в процепа да откриеш светлина. Тази книга е тази светлина. Написана с откровеността на духа и силата на най-съвършения език. Преживяна до всяка буквичка. Споделена във всеки образ. Мъдра и човечна, топла и нехленчеща. Книга, която четеш с молив и ти се иска да я подчертаеш цялата, за да разполагаш винаги с най-ефикасния комплект за спасяване на оголели от чувстване души.
Мария Касимова-Моасе
Веселина Седларска пише открито, умно, точно. Лековито. Изправя ни пред огледалото и ни подава ръка, за да ни преведе през всичко, което можем да видим в него и отвъд него, далеч и дълбоко, там, където ще се срещнем с душите си и ще се съберем отново с тях.
„Депресията ме обича“ не е учебник по психология, макар че е съгласие с това, което се знае от науките. Не е роман, макар че има красив поетичен език, ярки герои, остри ситуации.. Не е публицистика, макар че поставя личното страдание, разболяване и излекуване в контекста на живото съвременно българско общество. Тя е всичко това, но и нещо различно, нещо повече. Не е наръчник за самопомощ, но вярвам, че ще помогне на много хора.
Мария Донева
5. „Когато капят кестените“
Стефан Коспартов
През зимата на 1946 г. Димо Костурков, доктор по право от Сорбоната, пътува към опустошената от войната България. Изпълнен е с надежди и идеали, а във влака среща и красивата Ана, която се прибира да погребе баща си. Още на перона у дома ги чака сблъсък с жестоката реалност – комунистите са заграбили властта и няма да я пуснат. На двамата млади им предстои да опознаят истинското лице на строя – насилието, издевателствата, лагерите, изселванията…
Десетилетия по-късно режимът се люшка в предсмъртна агония. Задействат се внимателно обмислени планове за съхраняване на властта и натрупаните богатства. Предстоят вихрени промени, манифестации, избори, пирови победи и смазващи провали. И сред целия хаос на внезапната свобода младият писател Никола Костурков трябва да открие истината за баща си и неговата съдба. А любовта му към Адриана е като стихия, която пронизва времето и пространството и надмогва престъплението и наказанието.
„Когато капят кестените“ е предопределена модерна класика, която без съмнение ще остане като един от най-големите романи в българската литература.
4. „Еврейски вицове“
Братя Мормареви
Мориц Йомтов и Марко Стойчев, познати като известното дуо Братя Мормареви, разсмивали многократно няколко поколения българи с неповторимите си герои в култовите екранизации „С деца на море“, „Двойникът“, „Васко да Гама от село Рупча“, „Войната на таралежите“ и др., събират в книга (не)известни вицове и анекдоти за еврейския народ.
Публикуваните на страниците на изданието „Еврейски вицове“ анекдоти предлагат умела самоирония, но едновременно с това разкриват много повече за светоусещането и мирогледа на един народ, който е успял да се съхрани именно заради неповторимото си чувство за хумор.
Книгата съдържа четири предговора, единият от които на д-р Соломон Паси, както и илюстрации от Атанас Йомтов.
3. „Умни пари“
Стойне Василев
Независимо на колко години си и какво е сегашното ти положение, ти искаш да постигнеш нещо в живота си. Докато повечето от мечтите са далечни и много трудно постижими, то целите ти са фантазии с крака, които ще те отведат там, където искаш да стигнеш. Те те карат сутрин да се събуждаш с желание, за да ги постигнеш.
Може да бъдат малки, като да отидеш на пазар през уикенда, но могат и да са големи и значими, като просторен и уютен дом, добро образование за теб и децата ти, достойни старини или почивка на екзотичен остров.
Общото между всичко тях е, че те имат някакво финансово измерение и трябва да имаш средства, за да ги осъществиш. „Умни пари“ е твоят наръчник за управление на лични финанси и инвестиране в България!
2. „Нещата, които синът ми трябва да знае за света“
Фредрик Бакман
„Нещата, които синът ми трябва да знае за света“ е личната книга на Бакман към всеки баща, който трябва да порасне заедно със сина си!
Откровения, истини, забавни и комични ситуации, които ще ви въвлекат в невероятното приключение да бъдеш баща на едно порастващо мъжко създание. Едно от тези откровения може да ви каже много за „ситуацията“ на един баща: Белязан до живот.
„Много бащи си правят татуировки в чест на децата си. Портрети. ЕГН-та. Такива неща. И аз съм го обмислял. Нещо много символично. Нещо, което наистина да обобщава отношенията между двама ни. Точно в момента съм се спрял на мъничка трайбъл татуировка във формата на петно от повърнато мляко на рамото…“
1. „По моя начин“
Димитър Бербатов
В тази книга има върхове и падения, успехи и разочарования. Всичко, което ще прочетеш, написах с желание да споделя с теб пътя си от малките асфалтови игрища до големите световни стадиони. Вижданията си за футбола, но и за живота. Мнението си по различни теми и отговорите на доста въпроси.
Срещите си с интересни хора, със световни звезди и гениални футболисти. Сблъсъците си на терена и извън него. Всички препятствия, които прескочих, за да успея – по начина, който познаваш!
Моята история не е измислица, написана е в съавторство с истинския живот, и както често става в него, някои от ситуациите нямат щастлив край! Но това е само на пръв поглед, защото трудностите всъщност са хубаво нещо – те те карат да се развиваш.
Вярвам, че ще ти бъде интересно, защото животът понякога е по-абсурден и забавен и от най-голямата измислица. А дали книгата ще те научи на нещо и ще те вдъхнови, това вече зависи от теб самия
„Понякога, когато вземаш решения като мениджър, можеш да допуснеш грешки. Именно такъв беше случаят, когато играхме финала в Шампионската лига с „Барселона“ на „Уембли“… Все още виждам пред очите си разочарованието на лицето на Димитър. Това е нещо, за което аз винаги ще съжалявам – той заслужаваше своето място в отбора!” , споделя Сър Алекс Фъргюсън.