На 30 юни 1971 година загиват легендарните футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков. Катастрофата с кола в прохода “Витиня” става на 52-рия километър от София в 11.30 ч. На път за Враца колата им се забива в камион с ремарке, който пътува към столицата.
Георги Аспарухов напуска този свят само на 28 години, но за това кратко време се превръща в един от най-обичаните български футболисти. Той е и факторът много български сърца да бият в синия ритъм. Ето и 10 причини да не забравяме за този голям български спортист.
Георги Аспарухов демонстрира красотата във футбола със своя неподражаем и интелигентен стил на футболния терен. Като юноша играе и волейбол, има невероятен отскок и е един от най-големите майстори в играта с глава по света за всички времена. Разказват, че е можел да бъде и национал по волейбол и баскетбол заради уникалната си двигателна култура.
Гунди е сред трите звезди, заснети в първия български телевизионен рекламен клип. До футболната легенда застават още примата на българската естрада Лили Иванова и неповторимият актьор Георги Парцалев. „Само „Тексим“ ни разхлажда, само „Тексим“ против жажда…„. Така пее като съвсем млада Лили Иванова, а край нея Гунди и Парцалев пият оранжада. Рекламата е заснета в средата на 60-те години и е за разхладителната напитка „Тексим“.
Гунди дебютира за Ботев на 4 февруари 1962 година като в града на тепетата той остава до 5 октомври 1963 година. С него жълто-черните са атакуващ отбор, който е наричан „Чико-Тумби-Гунди“ – заради Динко Дерменджиев, Георги Попов и Аспарухов. С него канарчетата взимат купата на България през 1962 година.
След това през 1962/63 Ботев става първият български отбор, преодолял два съперника в евротурнирите и достигнал четвъртфинал. В турнира за Купата на носителите на купи, блести таранът, който в дебюта си вкарва два гола на Стяуа при загубата с 2:3 в Букурещ, а на реванша мушва на румънския гранд хеттрик – реализира и трите попадения с глава още преди почивката, при успеха 5:1. В Ботев Георги Аспарухов изгражда себе си като футболист и става любимец на публиката.
За националния отбор на България дебютира на 6 май 1962 година срещу Австрия във Виена. Има 50 мача и 19 гола. На 3 юни 1962 година вкарва първия гол за България на световни финали – в Чили. Срещу Унгария излизат Георги Аспарухов и Георги Соколов на мястото на контузените в мач срещу Аржентина, Диев и Илиев. България губи катастрофално с 6:1. 19-годишният Аспарухов е най-младият на Мондиал 1962.
Със сигурност 1965 година е най-силната в кариерата на Гунди. Тогава той става голмайстор на „А“ група с 27 попадения. Избран е и за футболист №1 и за спортист №1 на България – едно уникално постижение. Същата година е класиран на осмо място в най-престижната европейска класация – анкетата на „Франс футбол“ за „Златната топка“.
На 8 декември 1965, на осминафинал – реванш за Купата на европейските шампиони с Бенфика, Георги Аспарухов е над всички, а на другия ден, въпреки отпадането на Левски, някои западни медии твърдят, че той е засенчил самия Еузебио. На стадион „Луш“ Бенфика печели с 3:2 след един гол на звездата си, докато за нашите Гунди е точен два пъти.
Местните медии подчертават факта, че Гунди е първият чужденец, отбелязал два гола във вратата на Бенфика в Лисабон. Едно от изданията го нарича Злия демон на португалците заради половин дузината му голове в мрежата на националния им отбор и на „лисабонските орли“ – три на Бенфика и три на националите – два в София в европейска квалификация и един на допълнителния мач в Рим.
Друг португалски вестник пък твърди, че такива изпълнения, като второто попадение на българския тим, са по силите само на изкусни майстори като Гунди… Треньорът на Бенфика, Гутман, е още по-категоричен: „Ако някой ми беше казал, че България притежава играч от такава класа, нямаше да повярвам. Аспарухов е новият Ди Стефано, достоен да играе в най-силните европейски отбори„.
Квалификационна среща за световното първенство в Англия през 1966 година, играна на 29 декември 1965 година във Флоренция, решаващ трети двубой с Белгия на неутрален терен. Победата е за българския национален отбор с 2:1. А над всички блести централният нападател Георги Аспарухов, който отбелязва двата брилянтни гола за България.
Двата феноменални гола на Георги Аспарухов, вкарани за малко повече от 60 секунди при виртуозни асистенции на Иван Колев и Димитър Якимов, осигуряват една от най-забележителните победи на националния ни тим, останала в историята на българския футбол като Флорентинската епопея.
Той е един от малкото българи, отбелязали гол на Англия на “Уембли” на 11 декември 1968 година. Той обаче е единственият направил го срещу А отбора на Англия, при това, когато страната е актуален световен шампион. Тогава Аспарухов поема топката в центъра на терена, със самостоятелен дрибъл преминава половината игрище, като преодолява трима англичани и вкарва. Срещата приключва при резултат 1:1, а след мача носителят на “Златната топка” Боби Чарлтън излива суперлативи по адрес на Гунди.
Милан неистово го иска, лично легендарният треньор на “росонерите” Нерио Роко е готов да му помогне да емигрира, ако приеме умопомрачителната за онова време оферта на италианския гранд. Милан вижда в лицето на Аспарухов перфектния таран, който бележи еднакво добре с двата крака, и с глава.
Гунди обаче отказва да емигрира. Роко го вижда в действие през сезон 1967/68 и обявява: „Това е нападателят на моите мечти„. Милан предлага на Аспарухов 5 милиона долара на ръка за подписа му, но получава отказ. „Има една страна, наречена България и в тази страна има един клуб, наречен Левски. Вие не сте чували за него, но аз там съм роден и там ще умра“, казва Гунди на емисарите.
Погребението на Аспарухов и Котков предизвиква паника у властта и изважда от равновесие Тодор Живков. То съвпада с това на тримата съветски космонавти Доброволски, Волков и Пацаев. Всенародната любов към двамата играчи влиза в явен конфликт с тоталитарния режим. В прощалния ден към столицата се стичат хора от цялата страна. Във влаковете и автобусите няма места, а има и фенове, които пристигат пеша. На „Герена“, където е поклонението, тълпата чака с часове да се отворят вратите на стадиона.
Смята се, че над 550 000 души са дошли да се сбогуват завинаги с футболните си идоли. Цялата столична милиция, огромен брой военни, пожарникари и цивилни ченгета се мъчат да въдворят ред. Агенти от ДС всеки ден обикалят района и старателно прибират снимките и некролозите за двамата футболисти.
Поклонението пред Георги Аспарухов и Никола Котков, редом с това на цар Борис III, и до днес е най-масовото в българската история и остава като едно от събитията, докоснали най-силно българите през последните десетилетия.
През 1999 година Георги Аспарухов е обявен посмъртно за най-добър футболист на България за 20 век. През 2014 година, президентът Росен Плевнелиeв удостои посмъртно с орден “Стара планина” -първа степен легендата на българския футбол.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.