XIX век е един от най-безценните в историята на човечеството. Технологичната революция тогава върви с толкова бясна скорост, че дълго време след това хората привикват с новите открития. Един от най-големите световни колонизатори по онова време – Англия, успява за по-малко от 100 години да направи Европа промишления гигант на света.
Постепенно ефектът от Индустриалната революция се разпростира от Острова към Западна Европа и Северна Америка, като в крайна сметка засяга целия свят. Нейното въздействие върху обществото е толкова значимо, че тя често е сравнявана с Неолитната революция, при която човечеството създава земеделието и изоставя номадския начин на живот.
Всъщност промишлената революция е свързана не само с началото на масовото използване на машини, но и с промяна на цялата структура на обществото. Тя е съпроводена от рязко повишаване на производителността на труда, бърза урбанизация, начало на реален икономически ръст, както и исторически бързо увеличение на жизнения статус на населението.
Индустриалната революция позволява само за 3-5 поколения да се премине от аграрно общество към съвременната градска цивилизация. И ако всичко дотук не ви е убедило в значимостта на събитията отпреди два века, ето доказателство – 10-те най-значими открития на XIX век.
10. Парната машина
Парната машина е вид двигател с външно горене, който използва топлинната енергия, налична във водната пара, преобразувайки я в механична работа. Макар и първите експерименти в това отношение да са правени преди хиляди години от древните гърци и римляни, а първите парни двигатели да са изобретени още през XVII век, едва през XIX парната машина става истински източник на енергия. По онова време изиграва важна роля за победата на Севера в Американската гражданска война.
9. Локомотивът
Разбира се, за да има парната машина някакво приложение, е нужно нещо, което да движи, и това е локомотивът (от латински loco motivus). Той е тягов подвижен състав с огромна теглителна мощност за придвижване на композиции от вагони. Локомотивите се подразделят на три основни групи – парни, дизелови и електрически. Изобретени са в Съединените щати през 1829 година. До средата на XIX век хиляди локомотиви са били в движение, а до края на века цялата страна е можела да бъде обикаляна с тяхна помощ. Историците твърдят, че със сигурност може да се каже, че локомотивът е направил Америка това, което е в момента.
8. Телеграфът
Телеграфът (от старогръцки: теле – “далече” и графо – “пиша”) е устройство за предаване на сигнал по електрически, оптичен кабел или друго средство за връзка посредством код, а телеграфното съобщение, изпратено по електрически телеграф от телеграфист с помощта на Морзова азбука, е известно като телеграма или кабелограма. Първият електрически телеграф е изобретен от руския учен Павел Шилинг, но въпреки това апаратът се свърза по-често с името на американеца Самюъл Морз и неговата азбука. “Апаратът на Морз”, както първоначално е наричан, заема важна част от историята на Америка. Изходът от битките в гражданската война са били научавани за часове, именно с помощта на телеграфа, докато преди това са били нужни дни.
7. Телефонът
Идеята за това гласът на човек да пътува през кабел е смятана за невъзможна, когато е предложена за първи път. Но, щом Александър Бел патентова “електрическия телеграф” през март 1876 година, е станала не просто реалност, а е и променила цялото съвременно общество. Телефонът (от старогръцки: теле – “далече” и фоно – “звук”) е телекомуникационен апарат, който предава и получава звук, най-често човешки глас, на големи разстояния. Телефоните са от така наречената от точка до точка тип комуникационна система, чиято основна функция е да позволи на двама души, разделени от големи разстояния, да разговарят помежду си.
6. Двигателят с вътрешно горене
Двигателят с вътрешно горене е вид топлинен двигател, при който горивото се възпламенява и изгаря вътре в самия двигател. Получената от разширяването на горещите газове енергия се преобразува в механична и се използва за задвижване. Първият практически годен двигател с вътрешно горене (газов, с 1 цилиндър) е създаден през 1860 във Франция от Етиен Льоноар. Скоро обаче следват нови и по-удобни конструкции. Кьолнския търговец Николаус Ото също бил обхванат от желанието да създаде надеждна газова машина и за тази цел обзавел малка работилница. В 1867 година Ото и неговият сътрудник инженер Ойген Ланген представили на Парижкото световно изложение т.н. атмосферен газов двигател, който спрямо изобретението на Леноар притежавал вече значителни предимства. През 1877 година Ото и фабриката за газови двигатели Дойц патентоват открития и изпитан от тях четиритактов процес.
5. Пушката
Пушката е обикновено лично дългоцевно гладкоцевно оръжие. Служи за поразяване на целта с куршуми или щик. И, въпреки че огнестрелните оръдия съществуват от векове, те не са били същите преди втората половина на XIX век, когато пушките достигат до върха на технологичното развитие за времето си. През 1879 година, едва на 23 години американецът Джон Моузес Браунинг получава своя първи патент за еднозарядна си винтовка “J. M. Browning Single Shot Rifle”, известна още под името “Модел 1879 година”. По-късно той я усъвършенства и под названието “Модел 1885 година” тя се произвежда и до момента.
4. Бронираните кораби
Заедно с парата и пушките през XIX век идва и най-голямата революция в корабоплаването от хиляди години насам. Индустриалната революция, новите механични методи за задвижване, както и способността за изграждане на кораби от метал, предизвика експлозия в корабостроенето. Започват да се появяват специализирани кораби, построени изцяло за нови функции, като за гасене на пожари, спасяване и за научноизследователска дейност. Първите бронирани кораби, задвижвани с машини, се появяват в английските военноморски сили в началото на XIX век. Първият, взел участие в битка, е корабът “Немезис” (с командир У. X. Хол).
3. Електричеството
През 1894 година американският изобретател Томас Едисън установява, че от нагрятата жичка на електрическа крушка се отделят електрони, които постъпват на положително заредена плочка – анод. Пет години по-късно немските физици Гайтел и Елснер, конструират изправител на променлив ток, работещ на този принцип. Появата на електричество има огромно влияние върху обществото. Главната причина за това е, че той намалява опасността от пожари чрез подмяната на газовите с електрически лампи. Електричеството проправя пътя на редица други изобретения като радио, телевизор и т.н.
2. Фотографията
Смята се, че първата успешна фотографска снимка датира от 1826 година и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. За фотографска плака той използвал полирана калаено-оловна плочка (пютър) покрита с нефтен дериват, наречен “юдейска смола”, който се втвърдявал под въздействието на светлината. Ниепс поставил плаката в камера-обскура и я експонирал 8 часа със силна слънчева светлина. Този процес обаче се оказал задънена улица. Въпреки известни първоначални резерви, на 4 януари 1829 година Нисефор Ниепс подписва договор за сътрудничество с художника Луи Дагер.
Само 4 години по-късно, през 1833 година, Ниепс умира неочаквано от инсулт, но Дагер продължава да експериментира. Макар и без научно образование, Дагер прави две изключително важни открития. Той открива, че обработването на среброто с йодни пари преди експониране позволява формиране на латентен образ, който след това се проявява с живачни изпарения. По този начин става възможно намаляването на времето за експонация от 8 часа на около 30 минути. Дагер открива също, че така полученият образ може да бъде фиксиран чрез потапяне на плаката в солен разтвор.
Резултатът бил деликатно, сребристо, монохроматично (черно-бяло) и единствено (уникално – без възможност за размножаване) изображение. През 1839 година Дагер официално обявява, че е изобретил фотографски процес, използващ посребрена медна плочка, наречен “дагеротипия”. Френското правителство купува патента и незабавно го прави публично достояние. Още в първите си години “дагеротипията” се оказала изключително популярна, тъй като удовлетворявала внезапно възникналото търсене на портретни услуги сред новопоявилата се средна класа в резултат на индустриалната революция. Това търсене, което нямало как да бъде задоволено със средствата на живописта, нито като обем, нито като цена, и по този начин фотографията получила силен тласък за своето бъдещо развитие.
1. Машината за бране на памук
Това може и да ви изненада, но машината за бране на памук е изключително важна част от историята на света и едно от най-големите изобретения на XIX век. През 1850 година Тейлър и Пейдж правят първия опит да разработят механичен “берач на памук”, с намерението той да замени ръчния труд. Пак тогава, през 1850 година, Самуел Рембърт и Джедидиа Прескот патентоват своя машина за бране на памук в Мемфис, Тенеси. След изобретяването на устройството, робството става икономически неизгодно и цветнокожите, заети с това да берат реколтата от памук, стават напълно ненужни на собствениците си. Това от своя страна води Гражданската война в Щатите и променя цялата световна история.