Всички, които имат дори и минимални познания, свързани с музикалния бизнес, са наясно: кавър версия е нов запис или изпълнение на песен, станала популярна от предишен запис или изпълнение.
Според експертите в бранша обаче използването на термина в съвременния речник може да демонстрира негативно отношение към новата версията. А причината за това е виждането, че първоначалният вариант на всяка песен е най-добър и автентичен, докато продуктът на каквато и да е нейна преработка неминуемо би бил по-несъвършен.
В англоезичния свят думата е използвана със сегашното си значение за пръв път през 1966 г. Тогава обаче кавър се е наричала конкурентната версия на наскоро издадена песен.
Още през 40-те и 50-те години на миналия век с превръщането на една песен в хит, тя бързо започвала да се изпълнява и от други певци, които са искали да отнемат малко от славата и за себе си. Така оригиналната песен се състезавала със своите „кавър версии“.
По онова време музикантите са разчитали предимно на живи изпълнения и точно това правело напълно нормално съществуването на много версии на дадена песен по едно и също време.
Днес за съжаление има кавър версии, които определено, заслужават да получат вниманието на феновете, но като че ли винаги ще останат „затиснати“ от определението „кавър“. Ето втора порция 10 от тях.
1. Brandy feat. Ray J – Another Day In Paradise
Оригиналът на „Another Day In Paradise“ е на Фил Колинс и излиза на музикалния пазар през 1989 г.
2. Michael Buble – Buonasera Signorina
Песента излиза за пръв път още през далечната 1958 г., като тогава е представено от популярния италиански певец и актьор Фред Бускалионе. През годините песента се е сдобила с над 100 различни версии.
3. Robbie Williams – My Way
„My Way“ е визитната картичка на големия Франк Синатра. Песента излиза за пръв път през 1969 г., а оттогава е била записвана от имена като Елвис Пресли, Шърли Беси, Анди Уилямс, Gipsy Kings, U2 и много други.
4. Diana Ross and Ru Paul – I Will Survive
Оригиналната версия на песента излиза през 1978 г., а плътният глас на Глория Гейнър и посланието в текста ѝ бързо я превръщат в една от емблематичните песни за гей обществата по света.
5. Ronan Keating – Time After Time
Сингълът „Time After Time“ излиза през 1984 г. само няколко месеца след колосалния успех на Синди Лоупър с песента й „Girls Just Want to Have Fun“. Една от другите изключително добри версии на песента е в изпълнение на Ева Касиди.
6. John Legend – Pride (In The Name of Love)
Когато през 1984 г. U2 създават рок баладата си „Pride (In The Name of Love)“ едва ли са предполагали, че години по-късно ще се сдобие с версия, изградена единствено от пиано и запомнящ се глас. Факт! Има я и звучи добре… в името на любовта!
7. Muse – Feeling Good
Сай Грант е човекът, който още през 1964 година представа „Feel Good“ на света. Песента обаче става световно известна година по-късно, когато Нина Симон я презаписва. Сред другите артисти, в чието творчество може да бъде чуто парчето са Майкъл Бубле, The Pussycat Dolls, Дженифър Хъдсън, Софи Би Хоукинс и т.н.
8. Chris Isaak & LeAnn Rimes – Devil in Disguise
„Devil in Disguise“ е типично Елвис-парче. Именно с този сингъл Кралят достига номер 1 във Великобритания през 1963 година. Още същата година песента получава златен статут, тъй като само в САЩ има продадени над 500 000 копия.
9. Donna Summer – I Will Go With You
Песента става известна в Европа цели 4 години преди Дона да я запише в денс вариант. Старият континент обаче я познава с друго име и от друг изпълнител. Това е „Con te partirò“ на Андреа Бочели. През 1997 г. (2 години след появата на оригинала) Андреа я презаписва на английски език заедно със Сара Брайтман, а новото име, с което сингълът постига международен успех, е „Time To Say Goodbye“.
10. Pixie Lott – Use Somebody
В оригинал „Use Somebody“ е рок парче на американската алтернативна банда Kings of Leon. Пикси Лот обаче му дава доза нежност и успява да достигне до номер 41 е британския сингъл чарт.