Създаденият през 1967 г. от Националния фонд на изкуствата Американски филмов институт (AFI) обяви списъка си с 10-те най-добри филма от 2017 година. Експертите в областта на седмото изкуство твърдят, че заглавията, попаднали във финалната десетка, вероятно ще са фаворити и на най-големите наградни церемонии догодина.
Сред избраните филми няма победител, тъй като списъкът не е със състезателен характер. Според критериите на Филмовия институт, това са заглавия които „развиват киноизкуството, богатото културно наследство на Америка, вдъхновяват публиката и творците и оставят следа в американското общество“.
Много от филмите съвпадат и с преценката на критиците на „New York Times“. Такива са епичния екшън трилър „Дюнкерк“, хитовата комикс екранизация „Жената Чудо“, комедията за порастването „Лейди Бърд“ и социалната драма „Проектът Флорида“.
Психологическият трилър за расовите отношения в Америка „Бягай!“, фентъзи продукцията „Формата на водата“, романтичната комедия „Болест от любов“ и черната комедия „Три билборда извън града“ също влязоха в списъка.
Официалната церемония по награждаването ще се състои на 5 януари 2018 година в Лос Анджелис, Калифорния. А на нас дотогава ни остава време да наваксаме с всички заглавия, на които не сме успели да обърнем внимание през отиващата си година.
Идват празници и почивни дни и ако сте решили да запълните част от свободното си време с филми, които наистина си струва да бъдат гледани, ето пълния списък с фаворитите на Американския филмов институт или с други думи 10-те най-добри филма от 2017 година.
1. „Вестник на властта“
Историята разказва за скандал от 1971 година. Редактораът от „Washington Post“ Бен Брадли и авторката Катарин Греъм решават да публикуват документи от Пентагона. Те доказват участието на администрацията на Джонсън и факта, че е излъгал обществото и Конгреса за американската военна намеса във Виетнам. Документите разкриват също, че Никсън и администрацията му тайно са довели до ескалиране на военни действия. Подопечните на Никсън се опитват да спрат публикацията, но в последвалото дело съдът отсъжда в полза на вестника.
2. „Призови ме с твоето име“
1983 година. Синът на домакините е очарован от студент, който идва да учи и живее при семейството в дома им в Северна Италия. Двамата преживяват незабравимо лято, изпълнено с изкуство, храна, романтика…, което ще ги промени завинаги.
3. „Дюнкерк“
Стотици хиляди британски и съюзнически войски са обкръжени от вражески сили. Хванати в капан на брега, изтласкани към морето, те са в безизходица. А противниковата армия приближава. Действието се развива по суша, вода и въздух. Изтребителите на кралските военновъздушни сили Спитфайър атакуват врага от небето над Ла Манш, опитвайки се да предпазят беззащитните мъже. Междувременно стотици малки лодки, натоварени с военни и цивилни, отчаяно рискуват живота си в надпревара с времето, за да спасят поне част от армията.
4. „Жената Чудо“
Преди да стане Жената Чудо, тя беше Диана, принцеса на Амазонките. Отгледана на закътан райски остров и обучена да бъде непобедим воин. Но когато един американски пилот катастрофира на брега и разказва за голям конфликт, който бушува във външния свят, Диана напуска дома си. Тя е убедена, че може да спре заплахата. Биейки се наравно с мъжете във войната, която трябва да сложи край на всички конфликти, Диана ще открие истинските си сили… И истинската си съдба.
5. „Бягай!“
Крис и приятелката му Роуз са стигнали до този момент от връзката си, в който той да бъде представен на родителите ѝ. Затова те се запътват за един уикенд в имението на Миси и Дийн. Първоначално Крис тълкува свръх-гостоприемното поведение на домакините като срамежлив опит да се справят с неловката ситуация, че приятелят на дъщеря им е чернокож. Но с напредването на уикенда редица все по-притеснителни открития го тласкат да разкрие истината. Истина, която дори не си е представял.
6. „Лейди Бърд“
Историята на една жена, която прекарва една година в суровите условия на Северна Калифорния.
7. „Формата на водата“
В разгара на Студената война, в тайна американска лаборатория, млада няма жена започва да общува със странно водно създание. Единствените приятели на Илайза са съседът ѝ – художникът гей Джайлс, и колежката ѝ – чистачката Зелда. Илайза е разтревожена от поведението на шефа на изследователския екип Скрикланд. Той третира създанието просто като твърде голям лабораторен плъх. Друг от екипа учени, поддържащ съмнителни връзки, е доста по-любопитен, особено когато вижда как между Илайза и създанието се заражда връзка.
8. „Болест от любов“
Млада двойка се опитва да се справи с културните различия по между си, докато връзката им се заздравява.
9. „Три билборда извън града“
След като са минали месеци без нито един арест за убийството на дъщеря ѝ, Милдред Хейс предприема дързък ход. Тя облепяй три стари билборда на входа на града ѝ с провокативни послания, насочени към Бил Уилоуби – почитания шеф на полицията в града. Когато неговият заместник Диксън – инфантилно мамино синче с уклон към насилие, бива въвлечен, битката между Милдред и силите на реда в градчето Ебинг ескалира.
10. „Проектът Флорида“
Филмът разказва историята на 6-годишното момиченце Муни и майка ѝ Хейли. Те живеят в изтъркан мотел, на име „Вълшебния замък“, който се намира недалеч от местния Дисниленд. Някои туристи по невнимание объркват мотела с официалния хотел на парка. Децата на местните самотни майки, които често работят като обслужващ персонал в луна парка, са оставени сами да се грижат за себе си. Малките Муни, Скути и Йенси редовно си търсят интересни занимания.