30 август е обявен за Международен ден на безследноизчезналите. Отбелязването му започва по инициатива на роднините на хиляди хора в страните от Латинска Америка, считани за изчезнали по време на въоръжени конфликти и вътрешни безредици. В Европа денят се отбелязва от 2003 г., по инициатива на Европейската федерация на безследно изчезналите деца и децата, жертви на сексуално насилие, а у нас това се прави от 2010 г. Безследноизчезналите, освен жертви на военни конфликти и вътрешни безредици, могат да бъдат и такива попаднали в „трафик на хора“. Темата обаче, оказва се, не е сред най-популярните сред сънародниците ни.
Според социологическо проучване проведено у нас през 2008-ма, всеки четвърти не е наясно какво точно означава понятието. Трафикът на хора, особено жени и деца е организирана канална дейност с придвижването на хора в пределите на дадена страна или извън нея, с цел икономическа или секуална експлоатация. Трафикът на хора, и в частност на деца, се случва навсякъде – както в развиващите се, така и в развитите страни. Най-често жертвите се оказват излъгани за целите на пътуването и са принудени да проституират, просят или са заставени да извършват принудителен труд.
Трафикът на хора е грубо нарушение на човешките права и е нарушение срещу личността. Жертвите са подлагани на жестоки психически и физически тормоз, с тях се търгува като със стока.
Документите им биват отнемани, като това ги прави незаконно пребиваващи в страната. Те са под непрекъснато наблюдение и контрол, не могат да се обаждат на близките си, намират се в пълна изолация от околния свят. Единствените позволени контакти са със клиентите и „работодателите им“.
Трафикираните най-често набират своите жертви в кафенета, барове, клубове и дискотеки. Те предразполагат към разговор , внушават доверия у момичетата като проявяват “ загриженост“ към тях и демонстрират добри обноски. Ето 10 стряскащи факта (данни) за трафика на хора, които е добре да знаем.
1. По данни на ООН всяка година между 2 и 4 млн. души по света стават жертви на трафика.
2. Всяка година в Европа жертви на трафик стават около 500 000 души, повечето от които са жени и момичета, заставени да проституират.
3. Годишният оборот на трафика с хора е над 7 млрд. долара. Само наркотърговията и продажбите на оръжие, генерират по-големи печалби за престъпния свят.
4. Според службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), почти 80 % от трафика на хора в света е с цел сексуална експлоатация, като 70% от жертвите са жени и деца. В част от случаи организаторите на трафика, извършителите, са също жени. Голяма част от тях самите са започнали като жертви на трафик.
5. По данни на Международна организация по труда (МОТ) 12,3 млн. души са жертви на трудова експлоатация, а 1,39 млн. са насилствено въвлечени в секс индустрията, като 40-50 % са деца.
6. Според доклад на Международната организация по миграцията – Албания, Румъния, България и Молдова са основните източници на жени, които стават жертви на трафика на хора.
7. 11,2 % от проституиращите насила жени в Германия са българки, според доклад от август 2010-та на Федералната криминална служба.
8. Българките са на трето място сред проституиращите жени в Германия след рускините и литовките. Повече от половината от жените са били примамени в страната с обещания за легална работа. 40% са вербувани от „импресарски“ агенции и обяви.
9. България е поставена в група с още 75 страни, които са източник и транзитна територия за сексуални робини, според годишния доклад на Държавния департамент на САЩ посветен на незаконния трафик на хора по света, от юни 2010 г. Български жени и момичета – сексуални робини, стават обект на незаконен трафик в над 15 страни по света, но най-вече в Западна, Южна и Източна Европа, както и в Южна Африка.
10. Най-рисковите български градове за трафик на жени са Варна, Търговище, Разград, Добрич, Шумен и Бургас. 240 български жертви на насилие са успели да се завърнат в страната ни за последните три години с помощта на Международната организация по миграция.
За да се предпазите от въвличане в трафик на хора, информирайте се на:
http://nasilie.eu
http://antitraffic.government.bg
http://facetoface.bg
и на телефони:
БЧК (денонощно) – София 02/816 48 90; Пловдив 032/61 51; Русе 082/82 89 00; Ямбол 046/ 3 29 04;
Национална комисия за борба с трафика на хора – тел. 02/807 80 50 (работно време: от понеделник до петък, от 9:00 до 17:30 ч.)
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.