Кърт Кобейн, Джанис Джоплин, Джим Морисън, Димитър Воев, Ейми Уайнхаус… Какво е общото между всички тези имена? Музиката! Милионите фенове по целия свят! И „Клуб 27“ – зловещият факт, че умират на една и съща възраст. При различни обстоятелства, но всички на 27 години.
През 2015 година австралийският професор по психология и музика Даяна Тиодора Кени публикува серия статии, в които разглежда връзката между смъртта и музиката. Кени проучва кончината на над 12 000 музиканти, отишли си завинаги в периода между 1950 и 2014 година, като установява доста интересни закономерности.
Данните ѝ показват, че ако си музикант, е много вероятно да умреш не от естествена смърт. Най-честите причини за ранния край на хората, свързани с музиката, е самоубийство, убийство или инцидент.
Даяна Кени разглежда и мита за „Клуб 27“ (в оригинал „Forever 27 Club“ или „The 27 Club“). Тя установява, че една голяма част музиканти са починали след навършване на 28 години, а друга – след навършване на 56. Митът обаче съществува и днес!
Няколко са основните теории за „Клуб 27“. Според някои крайни конспиратори, членовете на клуба са изверги, сключили сделка със сатаната. Привърженици на астрологията обаче намират връзка с влиянието на Сатурн, започващо да се усеща още към 27-ата година. Нумерологията също дава обяснение – 27, т.е. 2+7=9, е символ на края на цикъла. За скептиците пък 27 е пределната възраст, до която организмът може да издържи на системно предозиране с алкохол и наркотици.
Отброяването на зловещата поредица започва на 3 юли 1969 г. със смъртта на един от основателите на бандата Rolling Stones – Брайън Джоунс. Брайън е открит да лежи неподвижен на дъното на басейн. Все още има съмнения, че е бил убит, но причината за смъртта му така и до днес тъне в неизвестност.
Към Брайън Джоунс в зловещия списък по-късно са добавени още много имена, а едно от последните големи величия, което попадна в „Клуб 27“ е определяната за доста скандална, но изключително талантлива британска джаз, соул, поп и рок певица Ейми Уайнхаус.
Днес, на 27.07, поглеждаме към списъка с членовете на „Клуб 27“. И макар той вече да е доста дълъг, решихме да си припомним 10 от тях и да им отдадем почит с музика. Защото животът е кратък, но музиката е вечна!
1. Робърт Джонсън
Макар смъртта на Брайън Джоунс да се смята за официално начало на „Клуб 27“, зловещата серия стартира много по-рано – през 1938 година. Тогава Робърт Джонсън, откривателят на модерния блус, умира на 27 години. След флирт с някаква жена на забава в Грийнууд, Мисисипи, съпругът на дамата му сипва отрова в уискито. Мястото на гроба на Робърт Джонсън и до днес е неизвестно.
2. Брайън Джоунс
Китарист, мениджър и първи солист на група Rolling Stones. След издаването на първия им албум „Let It Bleed“ през 1969 г. славата сякаш го погубва. Злоупотребата с наркотици, множеството арести и бурният му живот стават основна причина за изгонването му от рок групата само месец след основаването ѝ. На 3 юли 1969 г. е открит мъртъв. Приятелите му твърдят, че е убит от ремонтиращ къщата му работник заради пари. Официалната версия и до днес обаче си остава тази на лекарския екип, намерил тялото на музиканта – „Смърт по невнимание“.
3. Джими Хендрикс
Повлиял на стотици китаристи с експлозивно-хипнотизиращата си музика, Джими Хендрикс поставя началото на цяла школа в рокендрола, позната като Сиатълската сцена, развита и популяризирана през годините от имена като Nirvana, Alice in Chains, Soundgarden, Sonic Youth. В четирите си албума, издадени приживе, Джими разчупва всички граници на представите за рок музиката, вплитайки в нея различни блус, соул и ритъм енд блус елементи. На 18 септември 1970 г., след погълнато голямо количество сънотворни в комбинация с алкохол, Джими Хендрикс заспива завинаги.
4. Джанис Джоплин
Хриптящият ѝ и въздействащ глас, както и разкрепостеното поведение на сцената ѝ носят прякора Великата. За величието ѝ говори и поставянето ѝ под номер 28 в списъка на „Стоте най-велики изпълнители за всички времена“ на сп. Rolling Stone от 2008 г. Отчаяно търсеща любов през целия си живот, тя умира сама в хотелската си стая в Холивуд на 4 октомври 1970 г. – само няколко дни след Джими Хендрикс. Официалната версия за смъртта ѝ – свръхдоза наркотици. В завещанието си Джанис оставя 2500 долара за погребален купон, на който раздават шоколадови кексчета с хашиш.
5. Джим Морисън
На 3 юли 1971 г. издъхва и вокалистът на Doors Джим Морисън. Причина за смъртта: инфаркт. Говори се, че освен връзката Клуб 27, с Джанис Джоплин ги свързва и пиянски секс. Намерен е мъртъв във ваната на парижки апартамент. Полицията установява, че не става въпрос за насилствена смърт и вписва в акта „сърдечен удар“. Съдържателят на нощен клуб в Паржи обаче твърди, че Джим е бил открит бездиханен с кървящ нос в тоалетната на клуба, а двама наркопласьори да го отнесли у тях. В апартамента му го метнали във ваната с надеждата, че ще се съживи.
6. Кърт Кобейн
Преследван от малък от чувство за обреченост, вокалистът на Nirvana Кърт Кобейн често повтарял: „Аз съм прокълнат от дете и няма да доживея 30-те“. Безнадеждност и депресия носи и музиката му, а като отдушник на неговата свръхчувствителност в живота му се появява и дрогата. Задържан е няколко пъти за притежание на наркотици и след поредица от опити за самоубийство, на 5 април 1994 г., заминава за родния Сиатъл, където с един изстрел в главата слага край на живота си. Оставя дълго предсмъртно писмо, в което пише: „От 7-годишен ненавиждам хората. В мен няма повече страст и затова по-добре мигновено да изгоря, отколкото бавно да тлея.“
7. Кристен Пфаф
Два месеца след самоубийството на Кърт Кобейн умира още един от близките хора на Къртни Лав. Кристен Пфаф е басист в групата на Къртни Hole от 1993 до 1994. Преди това е басист и бек вокал в Janitor Joe. На 16 юни 1994 година е намерена мъртва в апартамента си. До нея на пода има сак, пълен със спринцовки и медикаменти. Смъртта ѝ се дължи на „остра интоксикация с опиати“.
8. Ричи Едуардс
Легендарният китарист и текстописец на Manic Street Preachers изчезва на 1 февруари 1995 година, когато бе едва на 27 години. Тогава заедно с певеца на групата – Джеймс Дийн Брадфилд, Ричи е трябвало да пътува за САЩ на промоционално турне, но така и не заминава. Официално е обявен за мъртъв през 2008 година, макар през годините неведнъж фенове на бандата да твърдят, че са го виждали на различни места. Трупът му така и не е намерен. Това, което се знае, че е страдал от жестоки депресии.
9. Ейми Уайнхаус
Британската звезда добива популярност със специфичния си стил на пеене. Проблемите на певицата с наркотиците и алкохола, също така и самоунищожителното ѝ поведение, се превръщат в редовна тема за таблоидите. На 23 юли 2011 г. Ейми е открита мъртва в апартамента си в Лондон. Певицата е починала в съня си, а причината за смъртта ѝ според официалната информация е алкохолно натравяне.
10. Димитър Воев
Димитър Воев е български поет, композитор, вокалист и баскитарист, най-известен като основател на култовата българска група Нова генерация, създадена през 1987 г. и съществувала в различни състави до 1992 г. След смъртта на Митко е издаден албумът „Отвъд смъртта“, в който са и последните записи на Воев и Нова генерация. През 1996 г. е издаден сборник с негови стихове „Поздрави от мен боговете“. Една от най-популярните песни на група Атлас – „Кукла“, е по негов текст, написан през 1983 г., когато е едва 18-годишен. Димитър Воев умира заради тумор в мозъка на 5 септември 1992 г.