Историята на една от най-великите банди на всички време – Queen, започва още през 60-те години на миналия век. Тогава Брайън Мей и Роджър Тейлър основават група, която наричат Smile. По-късно към тях се присъединява вокалистът Фреди Меркюри, известен тогава като Фарук Булсара. Именно Фреди предлага новото име на бандата.
„Помислих си за името Queen. Това е просто название, но е ясно, че поражда асоциации с царственото, изисканото, а и звучи прекрасно. Това е силно име, а същевременно универсално и непосредствено. Има потенциал и от визуална гледна точка и е удобно за всякакви видове интерпретации. Със сигурност бях наясно, че ще дава почва и за гей асоциации, но това беше само едно от многото послания, която думата изпраща“, разказва Меркюри години след това.
На 18 юли 1970 г. светът се среща за първи път с бандата Queen. Това е датата, на която момчетата дебютират пред публика с новото си име. И макар земният път на Фреди да приключи през далечната 1991 г., рок групата и до днес остава в съзнанието ни като синоним на качествена музика.
Навръх годишнината от първата публична поява на Queen, даваме думата на феновете и ви представяме текст от рубриката ни „Стани автор“ на Пепи Гърбучева – дългогодишен запален фен на Queen. „Реших да ви изпратя една своеобразна класация на 10-те най-добри непопулярни песни на групата“, ни пише Пепи. Насладете ѝ се и вие!
Това, че повечето от тях никога не са били издавани като сингли или по една или друга причина не са намирали място в албум, не намалява тяхната художествена стойност и съдържание.
10. „Bring Back That Leroy Brown“
Песента е с автор Фреди Меркюри и включена в албума „Sheer Heart Dttack“, издаден през 1974 година. Песента напомня лек, игрив, водевилен стил, приятна за слушане на фона на останалите хард-рок композиции в албума. Queen са я изпълнявали на живо по концерти някъде до средата на 70-те и е позната основно на твърдите фенове. В нея Брайън Мей свири на укулеле, майсторски преплетено между рифовете на Ред Спешъл.
9. „Sweet Lady“
„Sweet Lady“ е oт следващия студиен албум на групата „A Night at the Opera“, издаден през 1975 година. Автор е Брайън Мей, който дава сериозна заявка и за бъдещи хард-рок парчета. Queen я изпълняват на живо пред публика в Хайд парк, Лондон, на 18 септември 1976 година. И поднасят един от най-паметните си концерти изобщо.
8. „White Man“
Песента е от албума „A Day at the Races“, издаден през 1976 година. Авторът ѝ отново е Брайън Мей, който риторично поднася философски и политически въпроси за това накъде върви светът и ценностната ни система.
7. „Action This Day“
Правим един бърз скок към 1982 година и албума „Hot Space“. Оттам е песента „Action This Day“ на Роджър Тейлър. Мотивираща и пълна с енергия, тя заема 7-мо място в класацията. По всеобщо мнение голяма част от феновете отхвърлят този албум, но на мен ми харесва заради контраста в подхода да преминат рязко от рок към денс и диско стил.
6. „Feelings, Feelings“
Демо записът на „Feelings, Feelings“ е от 1977 година. Първоначално е бил планиран да влезе в албума „News of the World“, но по неизвестни причини песента остава недовършена. А в действителност носи невероятен потенциал. Надявам се някой ден Queen отново да се върнат към нея и да я довършат.
5. „Was It All Worth It“
„Was It All Worth It“ e от албума „The Miracle“, който излиза през 1989 година. Песента е като обща равносметка на групата, както в личен, така и в професионален план. Този път авторство е поделено между четиримата и албумът е един от най-силните като присъствие в тяхната дискография. Много ми е любим.
4. „White Queen“
Пак правим бърз скок назад към 1974 година и към песента „White Queen“ на Брайън Мей. Определям я като една от най-откровените му изповеди и най-задълбочени композиции изобщо. И една от най-въздействащите балади, заемаща четвърто място в моята плейлиста.
3. „Stealin'“
На почетното трето място поставям без да се замислям „Stealin'“, пак демо запис към албума „The Miracle“, по авторска идея на Роджър Тейлър.
2. „Delilah“
Любимата котка на Фреди – Тифани, го вдъхновява да напише песента „Delilah“, която излиза към албума „Innuendo“ през 1991 година. Чрез тази песен Фреди отправя едно много мило и нежно обяснение в любов към една от 12-те си котки. И затова я поставям на втора позиция.
1. „Hijack My Heart“
И ултимативно номер едно в класацията на 10-тe най-добри непопулярни песни на Queen е „Hijack My Heart“ – написана от Роджър Тейлър и едно от най-хубавите любовни послания, които само влюбен мъж може да отправи към една жена. Все още се върти като демо запис от албума „The Miracle“ в интернет пространството, но вярвам, че и нейното време ще дойде, за да бъде издадена като сингъл.
Естествено, тази класация не претендира за изчерпателност, но благодаря ви за вниманието и търпението да я прочетете.
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.