В по-голямата част на света дъждът е основен източник на вода, която дава възможност за развитието на разнообразни екосистеми и се използва от хората за напояване и производство на електроенергия.
Явлението е възпято в не една и две песни, вероятно заради силния меланхоличен заряд, който притежава, независимо от сезона. Мнозина са на мнение, че най-дъждовното място в света е столицата на Англия Лондон. Това обаче съвсем не е така. В действителност Англия дори не е най-дъждовната страна в Европа. За сравнение – средногодишното количество валежи в Москва е 691 мм, докато в Лондон то е 599 мм.
Представяме ви 10-те най-дъждовни места в света, според данните на едни от най-големите метеорологични служби.
10. Кикори, Папуа-Нова Гвинея
Селището Кикори в Папуа-Нова Гвинея е разположено в делтата на едноименната река на острова. Районът се отличава с разнообразната си екосистема, буйните гори и сложната мрежа от реки. Средните годишни валежи там са около 5840 мм.
9. Андагоя, Колумбия
Андагоя е местност в западната част на Колумбия. Мястото е известно с екваториалния си, влажен климат, с постоянни температури. Разликата между най-топлите и „най-студените“ месеци в местността възлиза на едва 0.7 градуса. Средните годишни валежи в Андагоя са 6817 мм. За разлика от повечето екваториални местности, в Андагоя е характерно да вали през нощта, вместо през деня.
8. Езеро Хендерсон, Британска Колумбия
Климатът в най-западната провинция на Канада – Британска Колумбия е умерен, морски, влажен, особено по западното крайбрежие, със средногодишни валежи до 2 000 мм. В района на езерото Хендерсън средногодишният валеж е 6650 мм, което го прави най-влажното място в цяла Северна Америка. Езерото е с площ от 14,94 кв. км. Намира се на 3 700 км западно от столицата Отава, на остров Ванкувър в провинция Британска Колумбия.
7. Вунуруран, Австралия
Bellenden Ker Range, известен също като Вунуруран рейндж е крайбрежна планинска верига, разположена в далечния север на щата Куинсланд, на 2000 км от австралийската столица Канбера. Хребета се простира на 65 км и е най-влажната зона на континента. Годишните валежи възлизат на повече от 8312 мм.
6. Куибдо, Колумбия
С население от над 100 000 души, най-големият град в западната колумбийска област Чоко, може да се похвали с близо 9000 мм дъжд. Градът е разположен близо до планини, затова и Куибдо няма сух сезон, вали почти всеки ден. През декември, когато е най-студено, вали скреж, а през топлия сезон – април, има много гръмотевични бури. Градът е известен като най-дъждовното място в Латинска Америка.
5. Дебунджа, Камерун
Дебунджа или Дебунша е селище в департамента Фако, Камерун. Намира се на югозападния склон на активния вулкан Камерун, в близост до залива Биафра. Склонът на вулкана е най-дъждовната точка в Африка. Средногодишното количество на валежите в това село възлиза на 10 299 мм.
4. Уайалеале, Хавай
Планината Уайалеале, намираща се на Хавайските острови, е едно от най-дъждовните места на планетата. На местния език името на планината, която всъщност е загаснал вулкан, означава “преливаща вода”. Най-силните дъждове на Уайалеале се изливат в торфената падина Алакай. Средното количество на валежите е 11 684 мм дъжд като специфичните климатични условия благоприятстват за развитието на редки и изключително интересни представители на флората. Поради честите валежи върха на вулкана Уайалеале почти винаги е обвит в гъста мъгла и облаци.
3. Черапунджи, Индия
Отдалеченият град Черапунджи се намира в щата Мегхалая, Индия. Името в превод означава „домът на облаците“ и има защо – средното количество на валежите е около 12 000 мм за сезон, но се е случвало да бъдат отчетени и 24 000 мм. Климатът в местността е тропичен, с характерното за Индия мусонно влияние. Температурите са от 11 градуса през януари до около 20 градуса през август.
2. Маусинрам, Индия
Градчето Маусинрам е разположено в областта Мегалая в североизточната част на Индия. Намира се само на 16 км западно от град Черапуннджи, който зае третото място в класацията. Годишните валежи там обаче са повече, възлизат на 11 872 мм. Маусинрам е разположен сред красивите хълмове на планината Кхаси. Местността е обрисувана с много високи скалисти образувания, шумящи водопади и множество екзотични растения. В близост до Маусинрам се намира и небезизвестната пещера „Mawjymbuin“.
1. Льоро, Колумбия
Със своите годишни валежи от 13 300 мм, безспорно община Льоро в Колумбия е най-влажното място на Земята. Средната температура в региона е 28 градуса. Количествата на дъждовете там са около 10 пъти повече в сравнение с влажните в големи градове в Европа или САЩ.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.