Испания е една от най-колоритните страни в света, която със своята култура, кухня, обичаи и традиции, успява да заинтригува милиони посетители годишно. Със сигурност испанците знаят как да живеят и правят това по най-добрия начин. Страната на фиестата и сиестата кара много хора по цял свят да се възхищават на техния начин на живот. Испанската точност е известна по цял свят като пълна противоположност на германската.
Мнозина от нас свързват Испания с футбола, паелята или тапас, бикоборството или сангрията. Страната обаче може да ви изненада с още много неизвестни факти. Ето 10 от тях.
1. Със средна продължителност на живота от 82,8 г. (по данни от 2016 г.) испанците са с най-високата продължителност на живота от останалите си съграждани в Европейския съюз. В световната класация те се нареждат в челната петица, предхождани от Австралия, Сингапур, Швейцария и първенецът Япония. Ключът зад тази висока продължителност на живот може да се крие в испанската кухня и начина на живот.
2. Националният химн на Испания няма думи. „Кралският марш“ е национален химн на Испания от 1770 г. и е един от четирите химна в света, които са без текст. Въпреки това през различните периоди към химна са добавяни най-различни стихове, но от 1978 г., след режима на Франко, новият текст към химна на Испания е премахнат.
3. Испания запазва неутралитет през двете световни войни, но въпреки това претърпява кръвопролитна гражданска война от 1936 до 1939 г., в която загиват над 500 хиляди души.
4. 43% от световното производство на зехтин се добива и преработва в Испания. Наред с Италия и Гърция, тя е една от най-големите страни производителки на зехтин. Зехтинът е основната съставка в испанската кухня, която придава невероятен и уникален привкус на всяко едно ястие.
5. Коридата символизира любовната игра между мъжа и жената. В ролята на жената влиза тореадорът, който омайва и съблазнява своя партньор в хватката на смъртоносен танц, продължаващ около 3 часа. Бикът, който играе ролята на мъжа, бива убит в края на представлението. Коридата се развива в три действия, като във всяко едно тореадорът или бикоборецът изпълнява вековен ритуал. В последното действие – „Частта на смъртта“, тореадорът примамва нищо не подозиращия бик към себе си и скрива меча под червената плащеница. Червеният цвят е част от традицията на бикоборството, тъй като бика е далтонист, той се дразни от самото движение на плаща, а не от неговия цвят.
6. През 2002 г. Великобритания случайно напада Испания. Около 20 пехотинци дебаркират на испански плаж. Десанта продължил 5 минути след като грешката била отчетена. Вместо войниците да слязат на гибралтарския каменист бряг, те са привлечени от по удобния и пясъчен испански плаж.
7. В САЩ има повече испаноговорящи отколкото в Испания. Това не е изненада, предвид факта, че испанският език е вторият по говоримост в световен мащаб след английския. Но това се случва основно заради две предпоставки. На първо място емиграционните процеси, накарали много испаноговорящи да потърсят работа в щатите и високата раждаемост, залегнала дълбоко в испанската култура.
8. Това, което много хора не знаят е, че Айфеловата кула първоначално e била планирана да бъде изграденa в Барселона, Испания за Световното изложение през 1888 г. Проектът за нейното изграждане бива отхвърлен, тъй като бил „твърде скъп и странен“. Вместо това, Айфел се опитал отново да изгради своята кула, но този път в Париж за Световното изложение през 1889 г. Проектът бил одобрен, а останалото е история…
9. Най-често срещаното женско име в страната е Мария и цели 26,6% от жените в Испания се казват по този начин. На второ място по популярност застава Кармен, а на трето – Ана. 12,36% от испанците се казват Хосе, следвани от по-малко известните Антонио и Хуан.
10. През 2011 година малък испански град, който се намирал на ръба на финансова криза, решил да заложи в най-голямата лотария в света. Най-изненадващото от тази история, не е това, че градът бил сам по себе си участник в играта, а това, че всъщност спечелил!
Ива Миховска е маркетинг специалист в една от най-големите туристически агенции у нас. Обича да пише и го прави наистина от сърце. Определя себе си като „Отявлен мечтател“.