Историята показва, че отглеждането на ориз води началото си от най-големият континент – Азия, а очевидно и най-големият производител на оризова култура. И до днес 92% от световното производство се пада на този континент. Сред най-големите оризови производители се нареждат Китай, Индия, Индонезия, Виетнам, Тайланд, Бангладеш и други.
Около 95% от производството се пада на развиващи страни, като само Китай и Индия произвеждат почти половината от ориза в света. В по-изостаналите страни той се отглежда в по-малки стопанства, което води до разликата в добивите.
Определено оризът е бил и продължава да бъде неизменна част от менюто на много хора на планетата. Небезизвестен е фактът, че той е основна храна за над половината от световното население. На ориза се падат 20% от използваната хранителна енергия в света, при 19% за пшеницата и 5% за царевицата.
Оризовата култура служи също като суровина за производство на спирт, пудра, бира , както и във фармацевтичната промишленост. Сламата от ориз пък има висока фуражна стойност и се използва за производство на фина хартия и плетени изделия.
В Азия считат ориза за свещен. В Индонезия, Тайланд и Камбоджа почитат богинята на плодородието и ориза – Деви Шри, а Япония има светилища посветени на бога на ориза – Инари.
Ако често хапвате ориз, неминуемо сте кулинарни лечители, дори без да знаете това. А сега ще ви запознаем с 10 от лечебните свойства на ориза.
1. Оризът съдържа витамини от групата „В” , които са много важни за нервната система, за красива коса и здрави нокти.
2. Оризът съдържа важни аминокиселини, които участват в образуването на нови клетки.
3. Оризът е полезен за белите дробове. Оризовата отвара се използва за лечението на бронхит и бронхиална астма.
4. Оризът влияе добре стомаха и червата. Отварата от ориз спира диарията, а сварен с прясно мляко пречиства червата.
5. Оризът се използва като антитоксично и намаляващо температурата средство при ангина, грип и пневмония. За целта в оризовата отвара се добавя мента.
6. Оризът се препоръчва и при болести с бъбреците и пикочния мехур.
7. Освен за пречистване на стомаха, оризът пречиства и половата система, ставите и тъканите.
8. След боледуване, оризът възстановява апетита.
9. Оризът възстановява биохимичния баланс в човешкия организъм.
10. Оризът съдържа магнезий, който служи за намаляването на кръвното налягане.