В разгара на лятото жегата е тема номер едно – трудно е да избягаш от нея, а мозъкът се пържи в трескаво очакване температурите да паднат поне с един градус. Безмилостното време ни кара да вземем бързи решения за охлаждане на тялото и… мислите. И докато за първото на помощ веднага идват климатикът вкъщи или свежият бриз край морето, за ума се оказва, че няма по-добър словесен „вентилатор“ от четенето на „студени“ книги.
Книжарниците крият истински ледени съкровища, които действат като съвършено кубче лед. Как да ги познаете? На първо място по заглавията, които издайнически обещават не само фантазна прохлада от Аляска до Стокхолм, но и много емоции: криминални интриги, любовни тайни и пътешествия до сковани от мраз земи и души.
1. „Убийствено студена“ от Луиз Пени
Луиз Пени живее в Канада, а действието в криминалетата й с главен герой инспектор Арман Гамаш често се развива при температура от минус 40 градуса. Такъв е и случаят с романа „Убийствено студена“.
Френската провинция Квебек е скована от мраз, снегът непрекъснато трупа ли, трупа, героите са навлекли дебели шуби, а една зла жена е намерена убита насред замръзнало езеро по време на шумно състезание по кърлинг в селцето Трите бора. Остава да разберем кой и защо е пуснал ток по шезлонга й, докато си е гледала мача.
2. „Лед“ от Владимир Сорокин
В тази антиутопия русокоси хора със сини очи удрят по гърдите с чукове други, светлокоси и синеоки, за да ги изтръгнат от съня. Ледените глави на чуковете са отломки от прочутия Тунгуски метеорит.
Според легендата той идва от един по-добър свят и носи истинска, чиста космическа светлина. На Земята трябва да останат Избраните – онези, чиито сърца могат да се пробудят за друг живот, да открият любовта и езика на сърцето.
3. „Леден блясък“ от Луиз Патън
Измамен блясък със студенината на лед прозира зад привидно лъскавата фасада на фамилия Куентънс. Eди Куентънс е различна от семейството си на преуспели банкери.
Оказва се, че нейният дядо е сред оцелелите на кораба „Титаник“ и именно по време на трагедията се е сдобил с голямо богатство. Тя трябва да разплете мистерията на семейната тайна, която е на път да погуби близките й.
4. „Ледената кралица“ от Алис Хофман
Това е още една книга, която може да вземете със себе си за ваканцията или за уикенда на вилата – вълнуваща история за любовта, загубата и болката, за прошката и духовното възраждане.
Приказна история за възрастни, разказана от кралицата на магическата романтика.
Вълнуваща история за любовта, загубата и болката, за прошката и духовното обновление.„Ледената кралица” прилича на приказка, на сън, на копнеж…
5. „Ледената принцеса“ от Камила Лекберг
Както винаги горещата шведска авторка Камила Лекберг ни въвлича в смразяващо кръвта убийство. Колежката й Ерика Фалк се завръща у дома заради смъртта на своите родители, за да завари родното си градче обзето от силни страсти.
Алекс, нейна близка приятелка от детските години, е намерена мъртва, с прерязани вени, замразена във вана. Ерика решава да напише книга за нея, но постепенно осъзнава, че е на път да разкрие ужасно престъпление.
6. „Черен лед“ от Дийн Кунц
Майсторът на ужасите Дийн Кунц разработва зловещ сюжет в Арктика, където работят учени от различни националности. Те се опитват да отчупят голям айсберг, който да реши водните проблеми на милиони хора.
Всичко се обърква, когато серия земетресения отчупват невероятно голям айсберг, над един километър, а учените се намират на него барабар с тиктакащите експлозиви, на фона на ужасните ниски температури и в компанията на един психопат.
7. „Студено ястие“ от Крейг Джонсън
Въпреки подвеждащото заглавие това не е готварска книга, а награждаван детективски роман. Героите на Крейг Джонсън са каубои и индианци, но не тези, които познаваме от книгите на Карл Май и Майн Рид, а преживели метаморфозите на ХХ и най-вече XXI век. „Студено ястие“ е книга за отмъщението. Посланието й? Освен студено отмъщението може да бъде и много горчиво.
Крейг Джонсън е известен американски писател на детективски романи от Уайоминг, а „Студено ястие“ е първият роман от поредицата за шериф Уолт Лонгмайър, филмирана през 2012 г. и спечелила над 4 милиона зрители. Епизоди от „Лонгмайър“ се излъчват и в България.
8. „Студено, студено сърце“ от Джеймс Елиът
В този шеметен трилър преследвачите са ЦРУ, ФБР, полицията и медиите.
Поводът е серия мистериозни отвличания. А предполагаемият извършител – едно студено, студено сърце.
Труповете на четири колежанки са открити жестоко обезобразени. Полицията и ФБР са безсилни, но на помощ идват бившият агент на КГБ Майк Къли и криминалната репортерка Джули Хаусър.
9. „Студ“ от Ранулф Файнс
Това е книга за приключения в полярните райони, дело на един от най-големите световни пътешественици. В „Студ“ Файнс умело балансира личните подвизи с тези на предшествениците си – легенди като Кук, Рос, Амундсен, Шакълтън и Франклин.
Повежда ни по любопитните пътеки на живота из полярните региони – всичко от ефекта на студа върху човешкото тяло до история на китоловството. Пренасяме се почти физически на едно зашеметяващо пътешествие – студът прониква в костите ни, изтръпваме от трудностите в най-суровите условия на планетата, настръхваме от възхита пред възможностите на човешката издръжливост.
10. „Антарктически дневници“ от Христо Пимпирев
Читателят получава книга, която произтича сякаш от вечните ледове на Антарктида. Защото дневникът на Христо Пимпирев е ледена глътка истина за един континент и един човек, с всичките болки, съмнения, тихи надежди и малки радости, с носталгията към дома и близките и неистовата упоритост да постигнеш невъзможното.
Това е изповед за една мечта като детска приказка и разказ за една постигната действителност, без която животът ти няма смисъл.
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.