Едни от най-привлекателните природни забележителности през пролетта са водопадите – поради тяхното пълноводие по това време на годината. В България те са изключително много и разнообразни – с по-висок или по-нисък пад на водата, лесно достъпни или по-трудно достижими. Но всички са еднакво приятни за това човек да поседне пред тях и да се полюбува на красотата им.
Навярно и ти си го правил при някои от по-известните – Райското пръскало, Сливодолското падало, Крушунските водопади и други. Има обаче и много по-слабо познати, но също толкова заслужаващи вниманието на туриста водопади. Сега ще ти споменем за някои от тях.
1. Зараповски водопад
Намиращият се край с. Вишовград (между Павликени и Велико Търново) водопад не е много висок – около 15 метра, но за сметка на това е пълноводен, с мощно падаща вода в красиво малко езерце под него. До самия водопад води лека, приятна и не много дълга екопътека. Изградени са две мостчета, едното от които дава възможност човек да застане точно срещу водопада и да му се наслади в целия му блясък. Има и обособен кът за отдих – с беседка, пейки и поляни, подходящи за излет сред природата. Чудесно място, което с две ръце ти препоръчваме!
2. Варовитец
В непосредствена близост до Етрополския манастир „Света Троица“ се намира началото на пътека, водеща до едно водно съкровище – водопад Варовитец. До него се стига лесно, тъй като из града има множество табели, указващи накъде е манастирът. А щом веднъж го откриете – няма как да объркате посоката към водопада. Той не е много висок – около 12 метра, но падащата му вода образува плътна и красива водна завеса. В района около тази водна прелест са изградени беседки за почивка и облагородено тревно пространство за отдих и развлекателни дейности – спорт, пикник или барбекю.
3. Попина лъка
В местността Попина лъка край град Сандански се намира и едноименният водопад. Водата пада от височина 12–13 метра, оформяйки два водни пада. По-пълноводен е през периода на снеготопенето. За да достигнеш до водопада, не е необходимо да ходиш пеша – може и с автомобил (разстоянието се изминава за около 20 минути), но така се губи част от тръпката на цялостната разходка.
По пътя има няколко обособени къта за барбекю, както и чешми, където всеки турист може да утоли жаждата си. Пътеката те отвежда до горната част на водопада, откъдето можеш да слезеш както до първия, по-голям пад на водната струя, така и до по-ниския, и да застанеш фронтално пред цялата тази водна прелест, за да ѝ се полюбуваш в пълния ѝ блясък. Дори да усетиш пръските!
4. Момин скок
Един от най-живописните каньони в България е Еменският, образуван от река Негованка. Именно тук се намира и 10-метровият водопад Момин скок, често използван за разхлада в летните дни от жителите на близките населени места. Най-лесно се стига до него, като се тръгне от село Емен по Негованската екопътека (веднага след изходната табела на селото). За съжаление, пътеката не е добре поддържана и преходът по нея изисква повишено внимание – някои от мостчетата са амортизирани и опасни, но все пак проходими.
Самата екопътека е много приятна – в началото се преминава през пещера, след което маршрутът се движи покрай реката и предлага на посетителите невероятни гледки. Минава се през малка горичка, която осигурява приятна разхлада. Малко преди края ѝ започваш да чуваш тътен от разбиваща се в камъните вода – знак, че си на прав път. Красотата на водопада и малкото езерце в подножието му, заобиколени от високи и стръмни скали, създават особена, почти приказна атмосфера, която задържа вниманието ти все повече и повече. Заслужава си усилията на прехода!
5. Копренските водопади
В подножието на връх Копрен, в западната част на Стара планина, се намират Копренските водопади. Те са три на брой – Душин, Воден и Ланжин скок. Най-високият сред тях е Воден скок – 35 м, а височината на другите два е между 5 и 15 метра. Те са маловодни извън водообилните периоди.
От една и съща отправна точка се разклоняват три пътеки – всяка водеща до един от водопадите. Копренската екопътека започва от с. Копиловци. За да бъдат обиколени и трите водопада в един ден, трябва да си отделиш поне 5 часа. За да не се дезориентираш, е добре да се ползва или професионален водач, или поне човек, който познава района. Маршрутът също не е от най-кратките – около 20 км. Най-добре е да си отделиш цял ден и да си в добра физическа форма, за да можеш да направиш комбинирано посещение на водопадите и на върховете Копрен и Трите чуки в близост. Чудесна идея за уикенд активна почивка!
6. Полска Скакавица
Приказният водопад Полска Скакавица, носещ името на близкото село, до което се намира, има пад на водата близо 70 метра. За съжаление, е пълноводен само при по-обилни валежи, но това не го прави по-малко атрактивна дестинация за желаещите да го посетят. Разположен е в Знеполската планина. Има няколко пътеки, които водят до различни точки на водопада – до подножието или до средата на водопада.
За подсилване на адреналина при посещението, може да ползвате не лекото си автомобилно средство, а… влак. Да, влак. От село Скакавица. Преходът е сравнително лек – около 30 минути. Има и доста приятни поляни, които могат да се използват за пикник и които предлагат множество красиви гледки към водопада.
7. Боров камък
За да достигнеш до водопад Боров камък, най-благоприятно е да си отделиш 2-3 часа и да се поразходиш по Врачанската екопътека. Маршрутът е лек почти през цялото време, с изключение на 2-3 участъка. Живописният преход минава по течението на река Лева в пределите на Врачанския Балкан. Атракцията на прехода се допълва от разнообразните мостчета и стълби, изсечени в скалите – красота навсякъде около теб през цялото време. А в края на пътеката, дори и да си се изморил малко, ще останеш безмълвен от гледката, която се разкрива пред теб – 63-метровият водопад.
8. Водопад „Под Камико“
40-метровият водопад „Под Камико“ е разположен в красивото Искърско дефиле в Стара планина. За да стигнеш до него, трябва да тръгнеш от футболния стадион на Гара Бов и да следваш поречието на Бовска река. Застанеш ли пред водопада, оставаш с впечатлението, че той е някак „счупен“ в средата си – тъй като пада върху издадена напред скала и „пречупва“ падането под ъгъл встрани. Вървейки към големия водопад, минаваш покрай други по-малки, но не по-малко красиви водопади, които се разкриват на всеки 5-8 минути нормален ход.
9. Водопад „Скока“
Ако искаш един по-лек преход, еднодневен, и си в района на Троянския Балкан, предлагаме ти да посетиш водопад Скока, до село Калейца. Районът е изключително достъпен – може да се стигне с кола почти до самото начало на пътеката, водеща до водопада. Навсякъде има достатъчно на брой информационни табели, разположени на видни позиции по маршрута.
Стигнеш ли реката по черния път, на около 200 метра, водопадът се вижда от високо. Самият водопад не е висок – около 10 метра, но така красиво се излива в езерото под него, че си заслужава целият преход. Пълноводен е по време на снеготопенето. А за още по-близка среща с водопада, продължаваш нагоре по пътеката, пресичаш реката след 30-40 метра, където тя е по-плитка. Връщаш се надолу по реката и не след дълго се озоваваш точно пред водопад Скока. И имаш възможността да се слееш в едно с него – красота!
10. Иваниловски водопади
Между селцата Иванили и Солари в Габровска област се намира 7-метровият Иванилски водопад. Водите му се разливат в езерце, което има формата на сърце. За да стигнеш до водопада, пътят минава през малка прохладна горичка и след като преминеш през кратка, стръмна пътека, водопадът се озовава почти веднага пред очите ти.
След около 15 минутки пътят влиза в гора и след като излезеш от нея, вляво ще видиш стръмна пътечка надолу – там е първият водопад. А ако продължиш наляво след това, ще стигнеш до втория, по-малък водопад. Времето, необходимо за посещение на двата водопада, е не повече от 30 минути в посока.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.