Лека и многопластова, забавна и смислена, книгата „Море от мечти“ на Мари Робес ни отвежда до любими български места – Несебър, Велека, Созопол, селца в Струмската долина, калдъръмените улички на Стария Пловдив. Ухае на родина и се чете на един дъх. Озоваваме се на цветните тераси на Ботаническата градина в Балчик, политаме с балон над залива на Албена, улавяме дъха на Родопите. Гледаме звездите в мастилено небе над крепостта Калиакра. От страниците ни трогва българска песен, напомняща за Балкана и морето, за полета на чучулига и долината от рози.
На този красив фон се разказва историята. Виждаме България през погледа на двама чужденци, но и през очите на Камен – възрастен таксиметров шофьор, някогашен учител, който не се отказва от мечтата си въпреки житейските трудности.
Увлекателно и свежо, романът поставя вечни въпроси: Как да водиш смислен живот? Как да осъществиш мечтата си? И как да я свържеш с обичта към родината? Но не спестява и тежките теми – за мъжделеенето на духа, обезлюдените села, унищожаването на земята, грабежа на златните ни залежи. Неусетно научаваме и любопитни факти – къде са лети камбаните, възвестили Освобождението, откъде се виждат едновременно Родопите, Рила и Пирин, кое цвете символизира силата на българския дух и не се среща никъде другаде по света.
„Най-ценното качество на един народ е любовта му към отечеството“ – тези думи на Атанас Буров звучат като лайтмотив в книгата. „Море от мечти“ е дебютният роман на Мари Робес, автор на два бестселъра за интериорен дизайн и декорация, пожънали успех в Германия и Китай. Сега обаче, с новото си издание, книгата ни кани на пътешествие из духа и пейзажите на България. В следващите редове ще откриете 10 запомнящи се цитата за Пловдив от книгата „Море от мечти“. Готови ли сте да проверите колко добре познавате града и духа му?
1. Докато покрай тях се нижеха табелите за големи и малки градове, Камен заразказва за забележителностите на Пловдив. За Стария град, бродиран с калдъръмени улички. За Цар-Симеоновата градина и Пеещите фонтани. И за символа на Пловдив – величествените тепета, които наподобявали гигантски шатри, сътворени от вълшебна фея.
2. Горе, пред теб, се ширват покривите на града. На юг не можеш да откъснеш поглед от Родопите. На север билата на Стара планина заслоняват целия хоризонт.
3. Думите им бълбукаха като джакузи из Стария град. Понасяха се по улички, които ту се извисяваха, ту се спускаха. Отекваха над величествения полукръг на Античния театър и се завихряха по позлатените от слънцето стълби на църквата „Света Богородица“.
4. „Капана“, творческият квартал на Пловдив, представляваше лабиринт от павирани улички, нагънати като оригами между Главната и Небет тепе.
5. Уличките пулсираха от живот. Местни и туристи се разхождаха по паважа под фенери и гирлянди с шарени флагчета. Отърсваха умората от седмицата – седяха по кафенета, пиеха фрапе, пазаруваха, зяпаха в телефоните, похапваха сладолед. Въздухът носеше ухание на палачинки, пълни с горещ шоколад.
6. В това пъстро гъмжило се появи и Стела – в рокля на цветя, леко намачкана от пътуването, и с любимите ѝ обеци-халки, които проблясваха под шоколадовокафявата ѝ коса. Тя зави от Главната по улица „Георги Бенковски“ и се озова точно пред кафенето.
7. Взеха джинджифилова лимонада с мента за из път. Кати си сложи слънчеви очила като на Одри Хепбърн от „Закуска в Тифани“ и заразказва за антикварните магазини в Стария Пловдив, когато фенерите по уличките на „Капана“ запремигваха посред бял ден. Светваха и изгасваха на фона на млечносиньо небе. Приличаха на блещукащи жълти топази, дирижирани от невидим диригент.
8. Двете приятелки търсеха сенчести ъгълчета и се снимаха на пейка срещу Пеещите фонтани, напоена с музика. Стъпките им отекнаха и по булевард „Руски“, преди да достигнат тихата уличка „Никола Петков“, където спряха пред дворче с кръгли пластмасови масички в полите на хълма Бунарджик.
– Тук правят най-вкусния сладолед в града! – съобщи Кати. – Научих от интернет.
9. Главната е пешеходна улица, която с дължината си от хиляда седемстотин и петдесет метра е най-дългата пешеходна зона в Европа. Обточена с грациозни къщи от началото на XX век – постройки с издължени линии, ар деко елементи и пастелни фасади. Красива като декор на театър.
10. – Видях, че от чантата ви стърчи пътеводител. Ако имате въпроси, питайте.
– Стела се оживи и не чакаше втора покана.
– Пловдив. Ако не го видите, извършвате престъпление.
– Кое място е във всеки туристически справочник?
– Слънчев бряг – отвърна шофьорът, без да се замисли.
– А кое не се среща в никой?
– Дивите орхидеи над село Смилян.
– Място, което препоръчвате?
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.