Париж има много имена – модна столица, град на любовта, европейски арт център. Повечето туристи обаче се съсредоточават върху наистина „туристическите забележителности“ – Триумфалната арка, Айфеловата кула… Но това ли е истинското лице на този град?
Може би няма да си особено изненадан, ако ти кажем, че тук има повече от 20 музея, които не само разказват за историята на града, но и дават поле за изява на много автори. Да, всички се съсредоточават върху Лувъра. И не е лъжа, че там наистина са изложени едни от най-ценните предмети на световното изкуство.
Но ако искаш да бъдеш по-малко турист и повече приключенец, ето някои по-малко популярни за посещение музеи, които обаче могат да ти разкрият една по-различна представа за това какво е изкуство, как би могло да бъде представено и… да видиш Париж в друга светлина.
1. Музей на парижката история
Този музей се намира в сградата на хотел „Carnavalet“, разположен в един от най-красивите и живописни квартали на Париж – Маре. Ако си истински запален по историята и искаш да научиш защо и как точно тук е възникнала френската столица, този музей е точно за теб.
Безплатна за посещение е само базовата експозиция, но чрез нея можеш да се запознаеш в детайли с най-ярките събития, които са се случили в града и са оставили траен отпечатък в световната история.
2. Национален музей на модерното изкуство
Безкрайно ексцентричен отвън и изключително впечатляващ отвътре – това е центърът за модерно изкуство „Жорж Помпиду“, който не можеш да си позволиш да пропуснеш, ако си в Париж за повече от един ден!
Все пак той притежава най-голямата колекция от произведения на модерни автори в Европа и е сред трите най-значими музеи в световен мащаб. Обгърнат от безброй цветни тръби, някои от които са самите ескалатори на сградата, музеят бързо се превръща в една от емблемите на френската столица.
Тук могат да се видят и няколко творби на български автори, сред които Красимир Терзиев и Недко Солаков. Най-силно присъствие обаче има, разбира се, световно признатият Кристо в творческа колаборация с Жан-Клод.
3. Музей на изящните изкуства „L’Atelier des Lumières”
На български „Ателието на светлините“ предлага истински модерен прочит на думата „музей“. Той разчупва представата за класическата експозиция, като буквално потапя посетителите си в изкуството – избраните картини се прожектират върху 10-метровите стени на сградата на бивша металолеярна посредством 140 лазерни видеопроектора.
Насладата за очите се допълва и от такава за ушите. По време на прожекциите звучат подбрани произведения на класици като Вагнер, Моцарт и Шопен. Ти ставаш част от изкуството, а то – част от теб.
Едно незабравимо преживяване, което определено си заслужава да си подариш!
4. Къща-музей „Балзак“
Ако си почитател на френските писатели, къщата-музей, посветена на класика от XIX век Оноре дьо Балзак, със сигурност ще привлече вниманието ти. Тя е една от трите общински литературни музеи в Париж. В нея се съхраняват множество оригинални ръкописи, писма и лични вещи на автора на „Дядо Горио“.
Можеш да посетиш дома на Балзак от вторник до неделя, а най-изненадващото е, че входът е напълно безплатен. Музеят се намира в предимно жилищния 16-и район на града – идеално място за спокойна разходка, далеч от шумотевицата на столицата, съчетана с доза културно обогатяване.
5. Къща-музей „Брудел“
Антоан Брудел е един от най-добрите ученици на Александър Фалгиер и в продължение на близо 15 години е работил при утвърдения в занаята Огюст Роден. Именно заради значимото му творчество е създаден музей, посветен на него. Той е разположен в няколко ателиета от XIX век, които са били част от работните пространства на Брудел.
Посетителите на музея имат възможност да видят работното му място в напълно автентичен вид – всички малки гипсови модели са запазени. В градинското пространство пред къщата-музей също могат да се разгледат скулптури на Брудел, този път в реални размери.
6. Музей на восъчните фигури „Гревен“
Почитател си на известни личности, но никога досега не си имал възможността да срещнеш някоя от тях на живо? В музея „Гревен“ можеш да ги видиш всичките на едно място и дори да си направиш снимка с тях! Дали ще седнеш в стилно френско бистро на по питие в компанията на Мария Калас, Хемингуей, Сартр и Готие, или ще отделиш специално внимание на Майкъл Джексън и залата, посветена на него… а защо не и двете? – изборът е твой. Едно е сигурно – удоволствието от срещата с всички тези звезди, макар и от восък, е неописуемо и задължително трябва да се изживее!
7. Къща-музей „Виктор Юго“
Ако посетиш най-стария площад в Париж – Плас де Вож, сигурни сме, че една достолепна сграда ще ти направи впечатление – тази на номер 6. В периода 1832 – 1848 г. в нея е живял всепризнатият Виктор Юго. Именно тук той пише значителна част от романа, превърнал се в класика – „Клетниците“.
Музеят е открит в чест на 100-годишнината от рождението на френския писател. Част от постоянната експозиция в бившето му жилище са оригинални издания на негови творби, различни скулптури, снимки и картини, посветени на личността и творчеството му. Те позволяват на посетителите да добият по-цялостна представа за тази значима фигура, завещала толкова много на поколенията след себе си!
8. Музей на азиатското изкуство
В края на XIX век един колекционер – Емил Гиме, притежаващ богата и разнообразна колекция от произведения, представящи азиатското изкуство, решава да я дари на град Париж. С този си жест, съзнателно или не, той полага основите на Музея на азиатското изкуство във френската столица, който всяка година привлича хиляди посетители. В него могат да се видят както древни артефакти и произведения, така и съвременни творби.
Основни акценти са китайският порцелан, разнообразни по размер и стил фигурки на Буда, а от по-модерните творения – китайска живопис от XX век до днес. „За всекиго по нещо“, както се казва, но винаги с доза азиатски привкус – все пак това е музейната тематика.
9. Musée de la Vie Romantique (Музей на романтичния живот)
Един от трите литературни музея в града, целогодишно с вход свободен, музеят на романтичния живот неслучайно носи точно това име. Прелестната къща, заобиколена от красиви градини, предлага на всички посетители спокойствие и възможност за усамотение.
Разположен в близост до творческия Монмартр, музеят е една от предпочитаните дестинации за туристите. Приветливото кафене в двора и примамливите сладки изкушения, предлагани там, често са повод да поспреш, да поседнеш и да си дадеш време да се насладиш на тази романтична атмосфера – все пак си в Париж, града на любовта!
10. Музей на парфюмите
Имаш обострено обоняние, ароматите са твоята страст, а парфюмите – твоя слабост? Има музей и за теб в Париж! Това е Музеят на парфюмите! Той е един от сравнително новооткритите в модната европейска столица и се намира близо до Парижката опера. Създаден е по инициатива на производителите на парфюми „Фрагонар“, които през 2018 г. са признати от ЮНЕСКО като част от Световното нематериално културно наследство.
Екскурзоводите запознават посетителите със спецификите на занаята, както и с всеки един детайл от целия процес на производство – от идеята за аромата, през извличането на съставките, до бутилирането му.
В музея могат да се видят и съдовете, използвани по време на изработката на благоуханните течности. Представено е развитието на технологиите и променящото се предназначение на парфюмите през вековете – от древността до наши дни. Това е наистина нещо различно от класическото разбиране за „музей“ и определено си заслужава да се посети!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.