В края на 2024 година можем да кажем, че тя бе динамична и разнообразна. Наситена с различни събития, които предизвикаха след себе си и съответните реакции. Такива бяха Олимпийските игри, например. Да, в България минахме от зимни на летни, а после от летни на зимни гуми, но независимо от смяната на сезоните ходенето до урните за гласуване не спря.
И докато сме все още политически нестабилни, мъчещи се да сформираме правителство, което да поеме ръководната функция в страната ни, нека все пак си припомним някои хубави събития, които ни поднесе 2024 година, и българите, с които ще я запомним, като например тези…
1. Карлос Насар спечели всичко!
Разбираемо е, че това е името, което българите са търсили най-много в Google тази година. Това златно момче пренаписа историята в българските тежести и то по такъв категоричен и зашеметяващ начин! Едва 20-годишен Карлос Насар стана в рамките на една година първо европейски, след това ОЛИМПИЙСКИ, а в последния месец на 2024 г. и световен шампион! Няма друг българин в историята на този спорт, който да е постигал подобен резултат! Тук делата са по-силни, от които и да са думи! Това бе годината на Карлос – златното момче на България във вдигането на тежести.
2. Петър Стойчев доказа, че е повелителят на водата
Най-добрият български плувец в открити води постави още един световен рекорд в малкия си джоб. Тази година той успя да преплува всички седем големи маратона за плувци в открити води в рамките на една година и то само за 173 дни! С това свое постижение той се превърна в едва 32-рия човек в света, постигал това.
За да успееш да си представиш тежестта на делото му – това е нещо като постигане на „Голям шлем“ в тениса. Още по-впечатляващото в това постижение е начинът, по който се стига до него. Стойчев преплува протоците Кук, Гибралтар, Молокай, Цугару и каналите Каталина, Ламанша и Северния канал единствено с бански и на мускули – без никакви специални екипировки и подсигуровки. Само с вяра, сила и упоритост!
3. Виктор Лилов покори научните върхове
Да си сред добрите в елита на световната интелигенция е наистина голямо постижение, но да си най-добрият не в една, а в две от най-сложните науки – това е особено рядко явление. Имаме късмета един млад българин да е именно такъв! Гимназистът, бъдещ студент, Виктор Лилов спечели златните медали на Менделеевата олимпиада в Китай през април и златен медал на Международната олимпиада по биология в Казахстан през юли (като на нея той е единственият европеец, печелил това състезание). И всичкото това в една и съща година! Подобно постижение заслужава огромно уважение и разбира се, заслужено награждаване с Почетния знак на Президента на Република България. А какво ли бъдеще очаква този страхотен талант само!
4. Максим и Стефан Иванови преплаваха Северния ледовит океан с гребна лодка
Няма нищо по-сплотяващо на отношенията от общо преживяване, особено когато то е екстремно! А когато се извършват от баща и син, които рамо до рамо се изправят пред предизвикателствата на съдбата – изградената връзка става непоклатима. Точно, каквато трябва да бъде в семейството!
Именно подобни отношения изграждат Максим и Стефан Иванови, които през 2024 година записаха имената си в историята като първите хора, преплавали Северния ледовит океан със собственоръчно изработена гребна лодка. Да! И силата на тяхното постижение се крие не само в огромните усилия, които са положили в сбъдването на своята обща мечта, но и в това да припомнят каква е основната роля на всеки родител – не да поучава, а да бъде пример за детето си. Да показва, че няма невъзможни неща! Да подкрепя безусловно, колкото и налудничава да е идеята, която се е зародила. Браво за тези момчета!
5. Кубрат Пулев отново е претендент за световната титла
В началото на декември най-добрият български боксьор в тежка категория – обичаният от всички Кубрат Пулев, игра мач за спечелването на правото отново да се бори за Световната титла. Помним миналите му два домакински мача, които бяха особено зрелищни – тези с Кличко и Джошуа. Е, тази година в зала „Арена 8888 София“ противник му беше германецът със сирийски корени – Махмуд Чар. Кобрата спечели безапелационно мача и за трети път в кариерата си печели възможността да е претендент за основната Световна титла.
6. Радослав Янков – отново в играта
Още със стартирането на зимния сезон и началото на ски състезанията, най-добрият ни сноубордист припомни защо заслужава да е сред най-добрите в спорта си. В зимния ски център Кереца (Италия) Радо Янков грабна трофея в дисциплината „паралелен гигантски слалом“. Това е и първата му победа от 7 години насам от старт за Световната купа. Любопитното тук е, че своята първа победа той прави именно там – в италианския ски курорт, през 2015 година, отново на 12 декември. Доказателство, че по-добър сценарист в този живот от съдбата няма.
7. Григор Димитров – феърплейър на годината
Тазгодишният носител на тенис наградата „Стефан Едберг“ е българският топ тенисист Григор Димитров. Това отличие се присъжда за спортно майсторство и феърплей в спорта. Особената тежест на призът е, че се дава на базата на гласуване от страна на всички играчи в АТР тура. Да спечелиш подобно призвание от ежедневните си конкуренти… В последните 20 години го бяха правили само Рафаел Надал и Роджър Федерер, а след тяхното оттегляне от тениса – Каспър Рууд и Карлос Алкарас.
8. Нургюл Салимова – царицата на българския шах
След суперуспешната 2023 година родната шахматистка затвърди добрите си позиции в световната ранг листа. Салимова е една от най-талантливите пред дъската, затова и неслучайно тази година стана най-добрият шахматист на България. През тази година тя постигна и личен рекорд в своята кариера – коефициентът ѝ е 2436.
9. Албена Данаилова – първа в класиката
Дори и да не си страшно запален по класическата музика, знаеш, че да се докажеш сред класическите музиканти е особено трудно. Българската Албена Данаилова показва, че няма невъзможни неща пред таланта. Тя става част от състава на Виенската филхармония още през 2008 година, но от 2024 е избрана лично от австрийското ръководство на филхармонията (които се славят със своя консерватизъм) за концертмайстор на нейния оркестър. По този начин нашенката става не само първата българка, но и първата жена изобщо, която ще заеме този пост в престижния оркестър.
10. Никола Цолов – в подножието на Формула 1
Не, това не е мираж! България има огромния шанс да е сред страните с участник в най-престижното и гледано състезание за високи скорости с автомобили – Формула 1. Засега обаче българинът Никола Цолов затвърждава позициите си в нивото под Формула 1, а именно – Формула 3. Тази година бе най-успешната в кариерата на Цолов!
През май тази година българският пилот спечели първата си титла на пистата в Монако и така постигна историческа победа. Стана първият българин печелил старт от Формула 3. Тази победа бе и първата от цели 3, които младият Цолов успя да реализира в рамките на този сезон. Не са много пилотите в тура, които могат да се похвалят с това – пред нашето момче има само един състезател по показател „победи“. Никола е едва на 18, а постигна толкова много за 1 година. С нетърпение очакваме бъдещите му изяви с новия му отбор – „Кампус Рейсинг“.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.