Темпото на живот се вдига все повече с всеки следващ ден. Развитието на технологиите напредва също много бързо. Естеството на работа се изменя. Според проучвания след 10-ина години повечето от нас ще упражняват професии, които днес дори не можем да си представим, че ще съществуват. За целта ще трябва и ние самите да се попроменим. Да развием определени професионални качества, които навярно ще ни бъдат от полза в новата заемана позиция.
Искаме все пак да сме конкурентни на пазара, нали? Точно по тази причина ще споменем най-вероятните високо ценени качества у служителите според работодателите. Ако ги нямаме, нека се опитаме да ги развием, ако ги имаме – да ги усъвършенстваме и да знаем, че имаме поне един коз в ръкава. Ето кои са те…
1. Дигитални умения
Изследвания показват, че всяка следваща година все повече нараства броят на професиите, които изискват поне минимални дигитални умения. Ако усещаш, че имаш пропуски в тази сфера, сега е моментът да ги наваксаш. Или пък знаеш, че в това ти е силата – инвестирай смело в придобиването на нови умения в това направление.
Така си подсигуряваш, че дори и след време да решиш да смениш работата си, ще бъдеш конкурентно способен на пазара на труда. Всеки работодател би предпочел обучен кадър със способности да борави с колкото се може повече дигитални програми, отколкото некомпетентен в тези дейности. Бъди проактивен – запретни ръкави и напредвай с дигиталните познания.
2. Работа с изкуствен интелект
Със сигурност имаш поне една причина да влизаш в контакт с някоя банка. Това означава, че вече си влизал в комуникация с чат бот. И за в бъдеще ще навлизат все повече във всяка индустрия.
Затова, ако успееш да разбереш как по-приложимо да използваш тази новост, ще бъдеш едни гърди пред всички останали в работата си. Това ще ти помогне да оставиш автоматизираните процеси под контрола на изкуствения интелект. А ти да се съсредоточиш върху тези, които са с по-социален характер или тези, криещи повече променливи при изпълнението си.
3. Еко съобразност
Проблемът със световното замърсяване е факт, на който се обръща внимание все повече. Ясно е, че продължителен ефект от прилагането на екологични промени в производствения процес ще има, когато не само фирмите – гиганти ги внедрят в работните си структури.
Така все повече фирми изобщо ще се концентрират върху оптимизиране на отпадъците, възможностите за рециклиране и внедряването на „по-чисти“ дейности в производството. Това ще наклони везните и при подбора на персонал. Всеки, който има подобни еко възгледи, идеи и наистина работи за това да имаме една по-чиста планета, ще бъде със сигурност изтеглен на предни позиции при кандидатстване за работа.
4. Критично мислене
Когато ежеминутно сме заливани с огромно количество информация, способността да извличаш необходимата сред потока от излишна, е повече от търсено качество от работодателите в служителите. Трябва също да съумяваш да преценяваш и източниците ѝ доколко са достоверни. Защото една дума може да ти звучи удобна за твоята цел, но тя губи стойност, щом е изречена от съмнителен източник.
Имаш ли критично мислене, това е страхотен коз за теб, тъй като е процес, който трудно би бил автоматизиран и извършван от изкуствен интелект. Постарай се да изградиш у себе си това умение и ще се превърнеш в особено ценен кадър – скъпоценен сред обикновени камъни.
5. Търсене и последващ анализ на данни
Просто събиране на всевъзможни данни обезсмисля упражнението, ако не знаеш какво да правиш с тях. Да умееш да ги систематизираш, обработиш и да стигнеш до някакви заключения – това все повече ще е сред търсените качества у служителите. Тук се появява и още едно съображение, което трябва да имаме предвид, когато анализираме данни – доколко имаме право да ги ползваме.
„Нарушаваме ли нечие лично пространство?“; „Изнасяме ли публично информация, която е конфиденциална?“ – все въпроси, които трябва да си задаваме преди ползването на събрана информация. Затова трябва да умеем освен да я анализираме, да знаем и как да я поднесем така, че да няма негативни последствия.
6. Работа с виртуални платформи
Ако допреди пандемията някой е имал съмнения дали има професии, които могат да се изпълняват от вкъщи или дали служител може да е ползотворен за своя работодател, работейки от дома си, този мит вече е развенчан. За да бъде възможно това обаче, на помощ идват виртуалните платформи за споделено чат или видео общуване, които позволяват конферентни връзки между повече от 2-ма души.
За целта от двете страни на екрана трябва да има хора, умеещи да боравят с тях и инструментариумът, който предлагат. Колкото повече познания имаш в тази насока и с колкото повече подобни платформи си работил, толкова по-голям потенциал имаш да бъдеш избран за работа в новата фирма, в която си кандидатствал или пък да иска настоящият ти работодател да те задържи за в бъдеще.
7. Креативност
Споменахме многото информация, с която ни облъчват отвсякъде; споменахме и постепенното изместване на хората от изкуствен интелект. Едно обаче няма как да бъде извършвано от машина и това е креативното мислене. Идеите, които човешкият мозък може да генерира; иновативните начини за реагиране в определени ситуации – това си остава изцяло, само и единствено човешко умение.
Имаш ли способността да виждаш нещата зад обозримия хоризонт, умееш ли да мислиш „извън кутията“, генерираш ли иновативни идеи – ти ще си един истински силн желан кадър от всеки работодател. Защото машините могат да бъдат заменяни с по-нови машини и то веднага, но хората… с тях не е така. И отдавна изразът „Няма незаменими хора“ ще се е превърнал в отживелица.
8. Емоционална интелигентност
Да, това е умение, което се придобива чрез полагане на усилия в посока да опознаеш отсрещния и да съумееш да предвидиш реакциите му при дадена ситуация. Тази способност е силно обвързана с емпатията, както вече си се досетил. Научиш ли се да поглеждаш през очите на другия човек. Да знаеш как би му повлияла дадена случка и до колко това би се отразило на работните му дела – определено ще си кадър, с който никой работодател не би желал да се разделя.
Емоционалната интелигентност е свързана и със себепознанието. Да можеш обективно да прецениш кое би те разклатило и кое би те окрилило и мотивирало в работата. Това знание може да бъде усвоено единствено от човек – надали би се измислил толкова сензитивен изкуствен интелект. Поне не в близките години.
9. Непрекъснат стремеж към нови знания
Ежедневието ни и начинът, по който живеем, неимоверно променят света около нас. Понякога дори прекалено бързо за нашия вкус. Но няма как да се съпротивим на това. Някак не е логично да седнем и да се разсърдим на света, че все се изменя и това кара и нас самите да се променяме. Идеята да изкараш една диплома за висше образование вече не предвещава край на ученето в този живот. Напротив. Полага стартовата линия на едно непрекъснато училище – животът. Включително и работния.
Всеки ден се правят някакви промени в индустрията и няма как да очакваш да знаеш как да боравиш с тях от само себе си. Ще трябва да минеш курсове, които работодателят ти ще е длъжен да ти подсигури. Обаче, ако ти вече имаш базови познания в това направление? Веднага ще си крачка пред строя и работодателят ще остане с добри впечатления за теб. Затова знай, че няма излишно знание или умение, което да не ти потрябва някога. Имаш ли възможност, учи се. И Стив Джобс не е знаел дали ще му послужат някога знанията по калиграфия, докато не е стигнал до момента да формира идеята си за “Word” и опцията за избиране на различен шрифт.
10. Лидерски умения
Все по-често ставаме свидетели на хора, които ходят на работа, но някак по задължение; само защото трябва. А нямаш ли желание да правиш нещо, начинът, по който го правиш в повечето случаи е в долната граница на най-доброто. А работодателите искат минималното ниво на работоспособност да е поне над средното за капацитета на отделната личност.
Та… как да стане това, ако не изпитваш удоволствие от работата си? Чрез правилния лидер пред теб! Мениджър, който стои смело пред служителите си и ги води по пътя, който фирмата иска, е наистина много, много важен и скъп кадър! Защото никой не би се мотивирал от машина – та тя винаги ще прави всичко без емоция, без усет към детайла – просто ще покрива нормата работни часове.
Но един наистина амбициран служител понякога е готов да преплува морета, да премие планини, за да постигне поставената нему цел. Всичко е въпрос на правилен индивидуален подход и личен пример. Запомни това.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.