На 11 октомври попадаме на самотен остров с „Дивият робот“, където роботът Роз ще открие присъщите за животни и хора любов, приятелство и емпатия, ставайки една от тях. Създадена по едноименната книга на Питър Браун, анимацията дава поглед върху значението да бъдеш жив и свързан с всички живи същества, като същевременно изследва как технологиите могат да открият своето място в природата.
„Дивият робот“ разказва за епичното пътешествие на робота ROZZUM модел 7134, накратко Роз, която претърпява корабокрушение и се озовава на необитаем остров. Защо е там? Откъде е дошла? И най-важното – как ще оцелее в суровата среда? Роз знае само, че иска да остане жива. Изхвърлена на брега и сама, тя трябва да се адаптира към условията.
С времето Роз успява да се научи как да се движи в дивата природа, как да избягва опасностите и дори как да общува с животните, превръщайки се в истински див робот. Но най-важният урок, който получава, е, че добротата също може да е умение за оцеляване. Един ден, обаче, мистериозното ѝ минало я връхлита отново…
Преоткриваме чудесата на природата с „Дивият робот“ от 11 октомври само в кината, а в дните преди премиерата © Хулиганката • Забавления за четене ви дава шанс да спечелите „дива” награда – книгата „Дивият робот” на Питър Браун и страхотна къмпинг чаша от филма. Изгледайте внимателно трейлъра, попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 10 октомври и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на анимацията „Дивият робот“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, сценария, вдъхновението за създаването на филма и работата на аниматорите. А тук е скрит и отговорът на въпроса.
1. Оригиналната история на Роз, изгубена заедно с други роботи при тайфун, е разказана в поредица цели три книги, чийто автор е Питър Браун.
2. Според автора на книгата вдъхновението за нея е дошло от негова скица на робот, покатерил се на дърво. След като вижда готовата скица, Питър Браун си задава въпроса „Какво би направил един интелигентен робот в дивата природа?“.
3. Ролята на робота Роз се озвучава от актрисата Лупита Нионг‘о („Нито звук: Ден първи“, „Черната пантера“). Това е първата ѝ дублажна роля в изцяло анимационен филм.
4. За създаването на анимацията са създадени 269 броя рисунки от екип от 15 художници. Направата на една рисунка отнема средно около седмица.
5. Аниматорите са създали общо 47 вида животни за филма.
6. В една от сцените роботът Роз се разхожда в гората, опознавайки острова, на който е попаднала. Там тя вижда дърво, изцяло покрито с пеперуди. За тази сцена аниматорите създават 80 000 пеперуди.
7. Режисьорът и сценарист Крис Сандърс за първи път се сблъсква с книгата чрез дъщеря си, която я изучава в училище. Още тогава той е пленен от дълбочината и нюансите ѝ и веднага вижда потенциал за екранизация. Той споделя: „Това, което ме впечатли в книгата, беше нейната привидно семпла, но всъщност проницателна емоционална дълбочина. Поразиха ме невинността и откровеността ѝ.“
8. Уникалният живописен и импресионистичен стил на филма е вдъхновен от емблематични източници като „Бамби“, „Моят съсед Тоторо“ на Миядзаки и импресионистичните картини на Клод Моне, създавайки визуално богат и завладяващ свят.
9. Разработването на Роз включва изучаване на роботика от различни компании и интегриране на традиционни техники за пантомима от майстори като Бъстър Кийтън и Чарли Чаплин.
10. Дизайнът на Роз включва различни функции, като USB порт, шпатула, ръка за захващане, нокти за катерене, многофункционална ръка, слухови импланти, пръст, който изстрелва пламъци, и подвижен твърд диск, който се трансформира в инсектицидна лампа.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.