Намираме се в разгара на сезона, наситен с интензивни разходки. Най-предпочитаните места за целта в градска среда са парковете. А събирателната точка във всеки парк е… фонтанът. Това е неговият отличителен белег. По цял свят има толкова много водни съоръжения, които са своеобразни произведения на изкуството. Именно затова са и едни от задължително посещаваните места от туристите. Нека видим 10 от най-красивите фонтани в света.
1. Фонтанът на Беладжио, Лас Вегас
Градът, който никога не спи – Лас Вегас, е свързван предимно с хазартните пространства, които дебнат от всеки ъгъл. Едно от най-предпочитаните казина в града, превърнало се дори в негова визитна картичка, е „Беладжио“. Фонтаните пред него са забележителна атракция, която посреща всеки турист. Проектирани върху водна площ от 8 декара, поддържаща се от 1 200 дюзи и осветена от 4 500 осветителни тела. Към момента на откриването на водната атракция (1998 г.) тя е най-голямата подобна в света!
2. Фонтаните на Дубай
Фонтаните на Беладжио са били надминати по мащаб през 2009 г., когато същата фирма-проектант, изработва и фонтаните в 120-декровото езеро около дубайския набостъргач Бурдж Халифа. До 2010 г. дължината на фонтаните достига впечатляващите 275 м, които се осветяват от 6 600 осветителни тела и 25 цветни прожектора. Почти 153-метровите стълбове вода „танцуват“ под звуците както на класически произведения, така и на по-модерни арабски или световни хитове. Една цветна феерия в комбинация с чудесен музикален съпровод. Наслада за всяко око и ухо!
3. Фонтан „Каскада“, Барселона
Барселона е един от градовете, впечатляващ най-много с изкуството си на открито. Един от тези примери е фонтанът „Каскада“ в пак Цитадела – първото парково пространство в града. В изграждането му участва човекът, благодарение на когото архитектурата на града изглежда по този впечатляващ начин, бащата на Барселона, майсторът – Антони Гауди!
Окончателното завършване на проекта пък е направено от архитект Жозеп Фонтере. В изработката се включват и още няколко скулптури, поради не леката задача за изпълнение на фигурите във фонтана – римските богини Аврора и Венера, няколко огромни рака, както и още някои фигури от митологията.
4. Фонтан „Ди Треви“, Рим
Казват, че всички пътища водят към Рим. А всички пътища в Рим водят до „Ди Треви“. Той е една от задължителните за посещение забележителности в града. Създаден е в епохата на Барока. Началото на проекта е дадено през 1732 г. от италианския архитект Никола Салви и 30 години по-късно е завършен от друг италианец – Джузепе Панини. Името на фонтана произлиза от факта, че е разположен на кръстопът между три улици – на италиански „tre vie“. Размерите на цялостната конструкция са внушителни – почти 26 м височина и близо 20 м широчина.
Дизайнът и детайлната изработка наистина отнемат много време, но пък крайният резултат… наистина е зашеметяващ! Една легенда гласи, че хвърлиш ли монета във фонтана, със сигурност ще се завърнеш отново в Рим. Явно това желание имат доста от посетителите на града, тъй като дневно в басейна на водното съоръжение се изхвърлят около 3 000 евро. А можеш просто да си запазиш билет отново, нали?
5. Фонтанът на Аполон, Париж
Още едно бароково произведение, този път разположено в меката на лукса и блясъка в онези векове – Париж. Самият фонтан е бил изработен през 1671 г. специално в чест на Кралят Слънце от Шарл Льобрюн – любимият художник на Луи XIV. Именно поради тази причина фонтанът е разположен в дворецът „Версай“ – резиденцията на френските крале е предградието на френската столица. Композицията на фонтана представлява излизащия от морето Аполон, възкачен на своята колесница, заобиколен от няколко Тритона. Статуята на гръцкия бог е позлатена и изработена в Рим.
6. Фонтанът на богатството, Сингапур
Не е изненада, че от 1998 г. в града, в който чудесно в едно се преплитат грандомания и естетика, се намира най-големият фонтан в света – Фонтанът на богатството в Сънтек Сити. Той изцяло е построен според правилата и догмите на Фън Шуй. Началото си води от ресторант, ниво под земята, и се издига на височина почти 28 м. Теглото на цялата конструкция, във формата на колело, е близо 85 тона. Естествено и тук не липсват легенди и поверия. Този път хората казват, че който си намисли желание, потапяйки ръката си във фонтана, ще успее да го сбъдне. Е, не се знае колко е достоверно, но какво пък – ако си там, не пречи да го направиш.
7. Фонтан „Сваровски“, Австрия
Знаеш ли кой е вторият най-посещаван музей в Австрия? Не? Не би предположил, но това е музеят посветен на Сваровски. А самият вход на този музей е не по-малко впечатляващ от скъпоценните камъни в него. Самият хълм, под който се намира музейната част, изобразява глава на човек-гигант, чиито очи са изработени от кристали, а от устата му се излива вода, под формата на фонтан.
Идеята за този музей и начинът, по който са представени кристалните експонати, е на художника Андре Хелер. Това цялостно арт творение е реализирано по повод 100-годишнината от създаването на диамантената империя „Сваровски“. Определено си струва да се посети при възможност.
И в родината ни има фонтани, които заслужават да им обърнем внимание…
8. Фонтан на пл. „Независимост“, Варна
Това е най-високият фонтан в България – цели 41 м. Известен е сред местните още като „Пеещият фонтан на Варна“. Това впечатляващо водно съоръжение се поддържа с 400 дюзи, също толкова осветителни прожектора и 52 водни помпи. Цветовите комбинации за осветяване на водната струя са близо 2000, което го прави една от най-забележителните водни атракции в страната. Теглото на конструкцията е 8,5 т. Водните струи се вият под съпровода на 8 различни музикални хита. Така всяка вечер, в точно определен час, жители и туристи на града се наслаждават на микса от звук, вода и светлина в центъра на морската столица.
9. Пеещите фонтани, Пловдив
Във Варна може да е най-големият „пеещ“ фонтан в България, но Пловдив приютява първия „пеещ“ фонтан в България. В далечната 1974 г. се взима решението езерото в Цар-Симеоновата градина, да се облагороди и да стане поле за изява на музика, танцуващи водни струи и багри, даващи им още повече живот. В този си вид, само с леки подобрения, фонтаните радват и до днес посетителите на града всеки четвъртък, петък и събота през пролетно-летния сезон.
10. Фонтан „Гимнастичката“ пред Народния театър, София
Любимо място на столичани за отдих, разходка, а и глътка култура, е градината пред Народния театър. Тук през топлите дни на годината винаги е пълно с хора и детска глъчка се чува отвсякъде. Именно в центъра на тази градина се извисява впечатляващият фонтан с „Гимнастичката“. Олицетворение на грацията, нежността, но и стабилността на всички хора на изкуството и спорта! Надали бронзовата статуя, изработена от скулптура Георги Чапкънов, може да бъде поставена на по-удачно място, а именно пред храма на българската култура – Народния театър.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.