Носител на Нобелова награда, притежател на Пулицър, повелител на чашката, един от най-значимите автори на Америка, Ърнест Хемингуей определено е знаел как да живее. Обичал лова, обичал жените, което става ясно от четирите му брака, обичал и живота.
Прославил се заради произведенията си „Старецът и морето”, „За кого бие камбаната”, и „Сбогом на оръжията”, Хемингуей остава своя значим отпечатък в историята на американската литературата. Журналист по професия, той изпълнявал работата си със страст и отдаденост и по същия начин са събрани и десетте любопитни факта за него по-долу.
1. Намира вдъхновение в жените
Със своята слабост към жените, Хемингуей има четири брака и на всяка една от дамите посвещава книга. Един от най-известните му романи – „Сбогом на оръжията”, не прави изключение. Той е вдъхновен от любовната му история с медицинската сестра Агнес фон Куровски. Тя е седем години по-възрастна от него. Двамата са лудо влюбени и имат намерение да се женят. Малко преди сватбата обаче, Агнес го оставя заради друг мъж.
2. Има остър език
Кръгът от приятели на Хемингуей е доста голям и доста интересен. Сред най-близките му е Франсис Скот Фицджералд. Той е бил от хората, които са търпели характера на Ърнест и липсата на цедка в изказванията му. Съветвал го за много от творбите му, а за романа „Сбогом на оръжията” специално написал 10 страници с бележки как трябва да завърши историята, на които Хемингуей отговорил само с три думи: „Целуни ме отзад”.
3. Обожава котки
Започнала като невинен подарък от морски капитан, тази негова любов към котките бързо излиза от контрол и Хемингуей се оказва с 57 представители на вида. Интересното е, че силната му обич е насочена към един особен вид, които са шестопръсти. Освен специфични лапи, малките домашни любимци имали и специални имена. Авторът кръщавал всяка една от котките на известни личности. До ден днешен в къщата музей на писателя може да се видят живите потомци на странната порода.
4. Поставя рекорд за 17 двойни ледени дайкирита наведнъж
Годината е 1942 година и по всичко личи, че това е просто едно обикновена вечер в бара Флоридита, Хавана. Страстта към алкохола никак не била чужда на Хемингуей и думи като „въздържание” или „да изпием по едно” били тотално изключени от неговия речник. И така, без конкурс, състезание или дори опонент, в една обикновена вечер, Хемингуей поставил ненадминатия рекорд за 17 двойни ледени дайкирита наведнъж. До ден днешен именно в този бар има бронзова статуя на автора, който чака своето следващо питие.
5. Забравя името си
По време на Първата световна война Хемингуей не може да бъде нает като войник, заради проблеми с очите и затова става шофьор. Неговата работа била да извлича осакатените и мъртви тела от бойната зона. Това го бележи за цял живот и в последствие развива тежка тревожност, депресия и параноя.
Принуден е да се регистрира в клиника под фалшиво име, за да остане анонимен. Там му правят електрошокова терапия 36 пъти. Това изтрива паметта му почти изцяло и на моменти той дори не знае името си. След последната терапия Хемингуей е неспособен да пише и това се смята за последната капка, която го кара да дръпне спусъка.
6. Роден е за рибар
Или поне така Хемингуей сам определя себе си. Любовта му към морето и риболова може да се проследи в една от най-известните му творби „Старецът и морето”, където се разказва за стар кубински моряк, който се бори с голям марлин край бреговете на Куба. Книгата получава Пулицър през 1953 г. А Хемингуей може да се похвали и с рекорд за 7 марлина за един ден, които уловил през 1938 година.
7. Известната бебешка история за обувки най-вероятно е мит
През годините тази история многократно е била приписвана на Хемингуей и сигурно всеки един от нас я е засичал поне веднъж. Според слуховете в една от своите алкохолни вечери, Хемингуей се обзалага с група приятели, че може да напише тъжен разказ само от шест думи. Невярващи, но любопитни хората слагат парите на масата и чакат изявата на автора. Тогава той написва върху салфетка: „For sale: baby shoes, never worn”. В превод на български – „Продава се: Бебешки обувки, никога не са носени“.
С тези думи басът е спечелен, а Хемингуей е признат за пореден път. Исторически погледнато обаче няма данни дали тази история наистина е свързана с майстора на романи или е градска легенда, която се разнася пак и пак.
8. Връща се от мъртвите
Два дни и две самолетни катастрофи. Малко хора могат да се похвалят с подобен житейски опит. През 1954 година, заедно с четвъртата си жена, авторът наема самолет за Конго, който се разбива. Двамата се отървават с няколко счупени ребра и изкълчено рамо. На другия ден двойката наема нов самолет, за да отидат до болница, който този път избухва в пламъци още на пистата.
Нараняванията този път са по-опасни и Хемингуей е с разкъсан черен дроб и счупен череп. Докато двамата успеят най-сетне да стигнат до болницата, за да бъдат прегледани и лекувани, националната преса по грешка ги обявява за мъртви. Те лично прочитат за своята кончина из първите страници на местните вестници.
9. Подценяван кулинар
В ранните си години като журналист Хемингуей публикувал рецепта за ябълков пай в една от своите рубрики и така открехнал и тази врата в своето творчество. Малко известен факт е, че той всъщност има издадени и кулинарни книги, които в момента са музейни експонати. Като самоук кулинар, Хемингуей обичал да приготвя специална рецепта за хамбургери, а месото предпочитал да хапва почти сурово.
10. Сам предвещава смъртта си
Ърнест Хемингуей умира на 2 юли 1961 година на 61 години. Самоубийството е основна тема в много от неговите произведения. В апогея на славата си той сам пише „Много ми харесва живота. Ще ми бъде много трудно, когато трябва да се самоубия.” И въпреки че през 1961 година последната му жена заявява, че е починал по време на ловен инцидент, пет години по-късно тя оповестява истината – писателят се е застрелял с ловната си пушка.
Йоана намира себе си в пътуването, писането и откриването на красивото. Мечтае да види света и да продължава да развива креативността си. Вярва, че човек сам може да създаде своята приказка.