Може би си чувал за „Бялото братство“. Знаеш навярно и че в края на август голям брой от последователите на Дънов се събират на Рилските езера, облечени изцяло в бяло, извършващи своя лечебен „ритуал“ – Паневритмия. Дотук добре. Това са обаче познания от обща култура. А задълбочавал ли си се поне малко в това какво представлява Паневритмията? А самото учение на Дънов? Кой изобщо е той и защо толкова хора са избрали да следват именно него?
Ако тази тема ти е интересна, в следващите редове ще ти представим интересни факти около това по-различно учение. И недей да го бъркаш със секта или религия. Учение е. И то произлязло и разпространявано от българи. Струва си само заради това да имаш някаква представа с какво ни асоциират хората в другите страни.
1. Създател
Основите на това учение полага учителят Петър Дънов. Той и до ден днешен остава един от най-силно изявените хора, прославили страната ни тук и зад граница. Представян като спорна личност, често недоразбирана. Истината е, че по цял свят делото му е много по-познато и оценено, отколкото в страната ни.
Самата Кралица на попа – Мадона, при посещението си в България, изрично пожелава първото място, което да посети (освен събитията, свързани с концерта ѝ), да е гробът на Учителя. Много от „ГОЛЕМИТЕ“ в световен мащаб са познавали Дънов, общували са с него, поучавали са се от него. А тук, в страната ни, някак той остава недооценен. И въпреки всичко школата му продължава да съществува и сега.
2. Първа поява на упражненията
Първият оригинален запис на упражненията, изпълнявани по време на Паневритмия, е от лятото на 1933 г. Движенията представляват акумулиране, насочване и използване на енергията на живата природа. Първоначално описаните са 28, но в последствие някои от тях отпадат, а други се доразвиват.
3. Начин на изпълнение
Учителят застава в средата и в малък кръг показва упражненията. В по-големи кръгове около него (в радиус приблизително 10 крачки), повтаряйки показаното, играят останалите изпълняващи Паневритмията. Важно е да се знае, че всяко ново упражнение започва първо с десния крак.
Ръцете и краката не трябва да бъдат напълно изпънати. Ръцете се свиват от лакътя към китката. Когато краката са в задна позиция, трябва да се изпъват. Ходи се на пръсти с изправено тяло. Мислите в съзнанието на човек, изпълняващ упражненията, трябва да са с позитивен заряд.
4. Първи печатни издания
1935 г. – издаден е текстът, съпровождащ Паневритмията. Написан е от поетесата Олга Славчева.
1938 г. – за първи път е издадена цялата Паневритмия в едно издание. Обединява описание на изпълнението на упражненията, съпровождащите я музика (Кирил Икономов) и текст (Милка Периклиева).
1941 г. – „Слънчеви лъчи – музика, движения и говор от Учителя“ – тук са описани основните принципи и музикален съпровод на Паневритмията, но самите упражнения, които трябва да се изпълняват, не са описани.
5. Първо изпълнение
Първото изиграване на лечебните (според Учителя Дънов) упражнения се изпълняват от Ярмила Менцлова, в съчетание с вече изработената музика. Тя успява нагледно да покаже как музика и танц си пасват, допълват се и образуват едно цяло, преминали през човешкото тяло и съзнание. Това се случва през 1938 година.
6. Божествена Нова година
Има една дата, на която се гледа с особена важност от дъновистите – 19 август. Тя се смята за „Божествената Нова година“ и според тях изгревът на слънцето, посрещнат в утрото на 19-ия ден от август, носи особена положителна енергия, която зарежда човек за следващите 12 месеца. Затова всяка година последователи на „Бялото братство“ от цял свят се събират на голямата поляна до езерото „Бъбрека“, издигащо се високо в Рила планина. Там може да се наблюдава изпълнение на Паневритмия в пълния ѝ блясък, чистота и съвършенство.
7. Паневритмия в училищата?
В периода 1942-1943 година се заражда идеята ритмичната гимнастика да бъде внедрена в училищната образователна система и по-конкретно в часовете по физическа подготовка. Идеята прокарва Милка Периклиева, която се обръща за разрешение и одобрение на инициативата към Министъра на Народното просвещение. Среща неговото съгласие и започва подготвителен курс на учители от различни градове в страната, които след завършването му, да започнат да прилагат наученото в часовете си.
Показват завиден интерес към новата материя, усвояват бързо и с желание. Курсът приключва в края на 1943 година. За нещастие тогава е и първата бомбардировка над София и подетото внедряване на Паневритмията в образователната система остава на заден план, а в последствие така и не се осъществява.
8. Първи филм
През 1939 г. Михаил Иванов има идея за създаването на филм, показващ нагледно какво е правилното изпълнение на всичките 28 упражнения, съставляващи Паневритмия. Тази идея е развита от дъщерята на Иванов – Анина Бертоли. Реализираният филм достига до България през 1999 г. Участие в него взимат общо 8 човека.
9. Научни изследвания
Учени лекари извършват редица изследвания на едни и същи хора преди да играят и след като са извършили упражненията на Паневритмията и показателите им са подобрени – кръвното и на млади, и на стари е с понижена долна граница. Това нагледно доказва, че изпълнението на тези ритмични движения има благоприятно въздействие върху човешкия организъм.
10. Първи аудио запис
След като има видео запис (филм), съвсем логично е да има и звуков (аудио). Това се случва благодарение на Димитър Грива, който разписва партитури за симфоничен оркестър, и в този по-пълен и професионален вид прави първия аудио запис на Паневритмия. Тъй като по това време в България няма подходящо студио за подобен запис, той се случва в радио „Монте Карло“, ръководени от палката на диригента на филхармонията.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Много лечебни упражнения има от Учителят, поздравления за материала!