От 28 юни светът потъва в тишина и отчаяние с „Нито звук: Ден първи“ само в кината. Смразяващата предистория надгражда феноменалния успех на предходните филми „Нито звук“ и „Нито звук 2“, които завладяха публиката по целия свят и получиха признанието на критиката за новаторския си подход към хоръра.
Начело с Майкъл Сарноски (Pig) и впечатляващ звезден актьорски състав с носителката на „Оскар“ Лупита Нионг’о в главната роля, продукцията обещава да предостави същото спиращо дъха напрежение и завладяващ сюжет, които се превърнаха в отличителни черти на франчайза, а този път и най-накрая ще разберем защо светът трябва да затихне, за да оцелее…
„Нито звук: Ден първи“ ни пренася сред оживените улици на голям американски град, където ставаме свидетели на ужасяващите първи мигове от колапса на човечеството и потъването на света в тишина. Когато мистериозни създания със свръхизострен слух започват безпощадно да вилнеят в търсене на следващата си плячка, мълчанието се превръща в единственото средство за оцеляване. В центъра на настъпилия хаос Самира (Нионг’о) влага цялата си смелост и енергия, за да надхитри смъртоносните същества.
Чуйте как започна всичко с „Нито звук: Ден първи“ от 28 юни само в кината, 4DX и IMAX, а в дните преди премиерата © Хулиганката • Забавления за четене ви дава шанс да спечелите кинонагради от филма – оригинална машина за бял шум от „Нито звук: Ден първи“ или оригинална чанта от продукцията. Изгледайте внимателно трейлъра, попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 27 юни и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на филма „Нито звук: Ден първи“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, снимачния процес и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса.
1. Въпреки че предишни ангажименти не позволяват на Джон Кразински да се завърне като сценарист или режисьор на „Нито звук: Ден първи“, той остава ангажиран като продуцент – заедно с продуцентите на франчайза Майкъл Бей, Форм и Брад Фулър – и участва в търсенето на нов режисьор, който да го замести подобаващо.
2. Първоначално за режисьор е избран Джеф Никълс („Моторджии“), но той се оттегля заради друг научнофантастичен проект.
3. Режисьор и сценарист на „Нито звук: Ден първи“ е Майкъл Сарноски. Той започва работа по сценария през февруари 2022 г. в Ню Йорк – град, който е посещавал, но в който никога не е живял. Разхождайки се по улиците, за да се потопи в атмосферата, Сарноски открива много от местата, които ще бъдат показани във филма. За старт приоритизира разработването на главната роля – Самира, жена, която е израснала в Ню Йорк, но отдавна го е напуснала. Първият му избор е носителката на „Оскар“ Лупита Нионг’о.
4. Сценарият описва Самира като физически крехка, така че Нионг’о, която обичайно е в отлична физическа форма, решава, че ще трябва да отслабне за ролята. „Никога преди не бях правила подобно нещо. Исках да го направя, защото когато си гладен и вече си с поднормено тегло, си изключително уязвим. Обмисляш всяко движение с икономия. Предизвикателствата, които срещах заради липсата на енергия, често се отразяваха в сцените, които снимах в този ден.“
5. През септември 2022 г. Сарноски живее в Лондон, където се подготвя за основните снимки, които започват в Warner Bros. Studios в Лийвсдън в началото на февруари 2023 г. Тогава дизайнерът на продукцията Саймън Боулс и екипът му са натоварени със задачата да пресъздадат Манхатън от Китайския квартал до Харлем в студийния комплекс. Продукцията също така се снима в Канари Уорф, Шордитч и корабостроителницата в Уулуич. Боулс започва да сглобява детайлни реплики на ключови локации, за да пресъздаде целия Манхатън. „Всичко беше проектирано в 3D с помощта на виртуална реалност, модели и разходки в компютърния свят. Когато влязох в реалните декори, бях смаян от количеството детайли, които екипът ми вложи в тях.“
6. Ключов момент от работата на главния звукорежисьор Лий Саливан е било да си представи как ще звучи място като Ню Йорк, след като трафикът и хората изчезнат. „Както всички знаем, Ню Йорк обикновено е много шумно място“, отбелязва той. „След инвазията изборът е или да си тих, или да си мъртъв. Най-големият проблем, който трябваше да решим, беше как да накараме града да звучи опасно, като същевременно го запазим тих.“ В тишината звуците на града се увеличават. „Нещата, които не чуваш всеки ден, стават много силни. Моята входна врата скърца по начин, който ме побърква. Записах тези видове звуци: пожарните изходи, които стенат от вятъра, как звучат реките, когато няма друг шум, шумоленето на водата зад стената на банята. Преминаваме към един нов свят на тишина, в който дори публиката се чувства така, сякаш живее в това неудобно пространство.“
7. Котката Фродо, която неотлъчно придружава Самира, всъщност е изиграна от две котки – Шницел и Нико, всяко то които се отличава с азлични актьорски умения – Нико е по-добър за продължителните движения като бягане по улицата. Шницел се справя отлично с малките трикове – например галене във вратата по сигнал.
8. Дизайнерката на костюми Бекс Крофтън-Аткинс казва, че с режисьора са били на една вълна от самото начало. „Той беше много практичен, особено що се отнася до състаряването на дрехите. Неговият постоянен призив беше: „Повече прах, повече прах! Прахта никога не беше достатъчно.“ Когато за първи път прочита сценария, Крофтън-Аткинс е поразена от смелостта и силата на Самира. За да се вдъхнови, тя изучава снимки на исторически чернокожи писателки в Америка и забелязва, че дрехите им често са семпли, практични и неангажиращи.
9. Малкълм Хъмфрис от легендарната VFX къща Industrial Light & Magic е ръководител на визуалните ефекти и играе ключова роля в създаването на напрежението, тръпката и хаоса, които движат филма.
10. Зад музиката в „Нито звук: Ден първи“ стои Алексис Грапсас. Той е композитор, базиран в Лос Анджелис, чието творчество може да се чуе в различни студийни и независими филми, както и в телевизионни продукции с висок рейтинг. Роден е в Лефкада, Гърция, a от 2008 г. живее в Лос Анджелис, където гради кариера и е работил по повече от 35 филма и 300 телевизионни епизода. Със своя опит, който съчетава обучение по класическа музика, напреднало изучаване на композиция и задълбочени познания в областта на музикалните технологии, Алексис използва разнообразни подходи за озвучаване, които включват запис на оркестър, уникална обработка на акустични инструменти, електронни звуци и музикално програмиране.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…