В село Царевец, община Мездра, грижливо се поддържа една малка църквичка (обявена за паметник на културата с национално значение от 1972 г.), датираща от ХІІІ-ХІV век и носеща името на свети Николай. Тя е забележителна с единствения все още съхранен в България зидан иконостас, измазан и покрит с живописна украса. А иконостасът е зидан, защото дървеният може да изгние, да го проядат червеи или да бъде изгорен, а каменният е практически вечен.
Каменните стени на храма са изключително дебели, а прозорчетата са по-скоро тесни бойници, които се разширяват навътре (за по-удобна отбрана с дългоцевно огнестрелно оръжие), защото той е бил и единствената укрепена сграда, в която са намирали спасение местните хора по време на набези от турците върху селото. А тези издевателства върху живота, имотите и стоката на раята са били чести и жестоки.
При едно от нападенията турците, вбесени, че не могат да изгорят изцяло каменната постройка, изболи с ятаган очите на светците, но след като си тръгнали, оцелелите местни хора запълнили дупките с восък, събрали последните си грошове и извикали зограф да ги изпише, „та да прогледнат отново светиите”.
За благодарност патронът на храма от далечното минало, та до ден днешен помага на всеки, помолил му се за помощ, а най-често молитвите към него са за сдобиване с рожба или за оздравяване на дете. Молителят трябва саморъчно да отключи тежката дървена врата и да пристъпи пръв в храма, да се поклони на Чудотвореца и смирено да помоли за тази небесна благодат. Ключът от църквата е ръчно кован, стар, голям и тежък. Той се съхранява от кмета на селото, който с готовност придружава всеки, пожелал да отключи, да влезе и да се помоли.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.