Пролетта е символ на новото – в природата, а оттам и в живота на всеки. Новото начало е нещо хубаво, интересно, неочаквано, но каращо те да си с отворени обятия към всичко прекрасно, което иска да навлезе в ежедневието ти.
Но какво още се случва в заобикалящия ни свят по време на запролетявнето? Ако не си обръщал внимание, ето сега ще разбереш една малка част от събитията, случващи се по време на настъпването на най-приказният сезон от годината.
1. Астрономическо начало
Вярно е, че сезоните вече не са това, което са били някога. Границите между тях не са толкова резки. Да не кажем, че почти ги няма. А в последните години тук, в България, започва все по-осезаемо да преминаваме от 4 към 2 сезона. И единият изчезващ е точно пролетта. В астрономията обаче пролетта ще продължава да си съществува като понятие и нейното начало официално стартира от датата на пролетното равноденствие, а именно – 21 март.
2. Кога, в зависимост къде си
Тук ще споменем, че географското разположение също повлиява на месеца на идване на пролетта. За българите е нормално пролетта да настъпва през март, април. Но това е валидно само за страните, разположени в северното полукълбо. Я се замисли кога ще е пролетното време на юг от Екватора? Точно така, ако си в Аржентина или в Австралия, пролетта ще идва през септември, октомври.
3. Скорост на настъпване
Естествено, пролетта не идва от раз. Има период на „запролетяване“, който се случва с определена скорост. Бързината на раззеленяването и събуждането на света за нов живот се случва със скорост 50 км на ден. Да, това не е измислица, а научен факт. Учените са установили това твърдение чрез трайни наблюдения на различни видове растения. Следили са кога и колко бързо се случва тяхното разлистване. Но това все повече се изменя през последните години, поради рязката промяна в климата и „разбъркването“ на природната.
4. Предвестници
У нас битува твърдението, че сред растенията това е кокичето. Не е лъжа, но това важи само за нашите географски ширини. Всъщност първият сорт дърво, което разцъфва след настъпването на новата година, носи името Сакура. Наричат го още „японска вишна“ и има приказно красиви розови цветове, а короната става толкова обемна и отрупана с тях, че създава усещането, че си в Райската градина. В животинския свят пък първа се обажда кукувицата. Чуеш ли нейното „ку-ку“ в гората, бъди сигурен, че пролетта не просто се е задала, а вече дори е настъпила.
5. Сезон на торнадо
Изследователите, занимаващи се с изучаването на причинно-следствените връзки, водещи до образуването на природните ураганни ветрове, по-известни като торнадо, стигат до много интересен извод. По време на пролетния сезон, настъпилите торнадо са цели 5 пъти по-често, отколкото през останалото време на годината.
Правейки подробна статистика, посветена на този феномен, се установява и още една зависимост – торнадо се появява основно през деня в този годишен период на природно пробуждане след дългия зимен сън.
6. Растенията
Не случайно се казва, че „всичко разцъфва напролет“. Този феномен се дължи на една особена зависимост между състоянието на природата и растенията. Навярно знаеш, че сеитбата на различните представители на флората, се извършва в точно определено време от годината.
Точно поради тази причина отрязан цвят в периода март-април, потопен във вода и оставен на светлина, ще пусне корен. Но ако това се случи октомври-ноември – растението ще загине. Тайната се крие в закодирания био часовник на дървета, храсти и цветя, които се ориентират за времето от годината по слънчевата светлина.
7. Затопляне
Започнем ли да прибираме пухените якета, сменим ли ботушите с кецове – пролетта е дошла. Но така хората усещаме нейното присъствие. А кой пръв чувства пролетта? Корените на растенията. Те усещат малко по малко затоплящата се почва и при достигане до 7-8 градуса, посетите семенца започват да се „пробуждат“ и да подават зелени стръкчета нагоре към повърхността. Докато в един вече топъл ден, не се покажат над нея и не бъдат погалени от топлите слънчеви лъчи и целунати от нежните капки пролетен дъжд.
8. Животните
Затоплянето на климата оказва влияние не само на растенията, но и на животните. Да вземем за пример пчелите. Известни със своя „работохолизъм“, за тях знаем още, че са доста агресивни, опиташ ли се да нарушиш „работния им ден“. Това се променя на пролет обаче. Забелязва се, че по това време те стават по-спокойни към външни влияния и да ужилят не е първият им защитен механизъм. Ползват го като крайна мярка, за разлика от останалото време на годината.
9. Дрескод и поведение
Освен в поведението, настъпва промяна и в краските на природните обитатели. Козината на повечето животни потъмнява. Багрите при птиците стават по-ярки. Още нещо се забелязва при тях. По време на пролетта започват и първите „певчески уроци“ на новоизлюпените. Те имат време да проучат и упражняват специфичните песни за своя вид и на следващата пролет да покажат какво са научили за тези близо 300 дни.
10. Хората
Пролетта променя и хората. Създава усещането за трепет, за очакване на нещо ново, интересно и различно, което ще дойде. Често пъти, повлияни от тези вълнения, хората се влюбват по-лесно. Но това е ефектът върху човешката емоционалност. Физиката също е повлияна. Дишането зачестява – увеличава се почти 3 пъти. Това кара белите дробове да се развият и „разбудят“ от зимния сън, в който са били досега. Децата пък засилват растежа си през този сезон – отново почти 3 пъти. Уж просто един сезон, а какво огромно влияние върху цялата жива екосистема на планетата ни, нали?
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.