Стартъп фирмите, които търсят методи за финансиране, обикновено прибягват до венчър капитал за инвестиции, но всъщност има и други известни начини за набавяне на необходимите средства. По-долу ще намерите 10 начина за финансиране на стартъп бизнеса ви, като всеки от методите си има свои приложения.
1. Европейско финансиране
Страната ни, като член на ЕС, има възможност да се възползва от безвъзмездна финансова помощ и различни области. Паричните средства се отпускат по различни оперативни програми, като може да включват и национално съфинансиране. Изготвят се проектни предложения, които са насочени към постигането на определени цели и резултати, като е оптимално да се използват услугите на консултантски фирми за европейски проекти. Тези проектни предложения се управляват от Европейската комисия след тяхното одобрение.
2. Приятели и семейство
Хората, стартиращи фирми, често се обръщат към своето семейство и приятели за финансова помощ преди да помислят за други решения. При този тип финансиране рядко се налага да убеждаваме семейството си защо да инвестира в нашата компания и да доказваме намеренията си. Когато човек има достъп до финансиране от близки хора, това му носи привилегии, но от друга страна не е добре за индустрията, тъй като предприемачът по този начин разполага с връзки, а проблемът с липсата на еднообразие се засилва.
3. Инвеститори
Инвеститорите влагат средства във фирмата, като в замяна получават дял от капитала ѝ. Те могат да разполагат със специфични познания в определена област и да инвестират в нея. По този начин инвеститорите могат да предложат своите идеи и съвети, отнасящи се до по-специфични за сектора дейности.
4. Банкови заеми
По-големите банки имат практиката да отпускат бизнес заеми на предприемачите, но този тип финансиране не винаги е приложим при стартиращ бизнес. Това е така, защото стартъп фирмите не винаги могат да докажат, че бизнесът им ще бъде успешен. Silicon Valley Bank имаше практиката да отпуска заеми на стартъп фирми, преди да се срине. По-ниските бариери за отпускане на заеми бяха привлекателни за новите предприемачи, в сравнение с изискванията на други банки.
Пример за подкрепа на стартиращи предприемачи е Великобритания – там новите бизнеси могат да получат заем до 25 000 паунда + 12 месеца менторство и подкрепа при изготвянето на бизнесплана.
5. Буутстрапинг
Този вид финансиране се осигурява без външен капитал – изцяло от екипа основатели и след това от приходите на бизнеса. Фирмите от капиталоемките сектори, които все още не са се приспособили към продуктовия пазар, може да сметнат инвестицията от компания за рисков капитал за по-привлекателна.
Буутстрапингът означава, че контролът се запазва от основателите и могат да вземат самостоятелни решения за бизнеса. Негативното обаче е, че ако основателите не разполагат с експертна информация, това ще затрудни бизнеса, а дори и може да го провали.
6. Краудфъндинг (финансиране от групи)
Краудфъндинг е финансиране, при което голяма група от хора инвестират средства чрез платформа. Ще разгледаме различни видове групово финансиране:
- с дялото участие – при това финансиране поддръжниците на бизнеса получават дял от него. Обикновено фирмите не могат да разчитат 100% на този вид финансиране и често използват първо инвеститор, преди да прибегнат към финансиране от групи.
- финансиране, базирано на награди – при това финансиране поддръжниците могат да получат различни нефинансови предимства, като например достъп до продукта преди стартирането. Този вид финансиране е предпочитан заради възможността за получаване на обратна връзка за продукта преди навлизането му на пазара.
- краудлендинг – при това финансиране стартъп фирмите получават достъп до платформи за равноправно кредитиране, където могат да кандидатстват за заеми. Заемът трябва да се върне в определен срок и може да се обвърже с активи. Това обаче се смята за рисково за новите фирми, защото не винаги са сигурни в способността си да върнат навреме получените средства.
7. Венчър кепитъл
Венчър кепитъл представлява финансиране с рисков капитал, при което инвеститорът осигурява финансиране срещу дял от компанията. Този вид финансиране е доста известен, тъй като при него чековете са по-големи, отколкото при други методи за финансиране. За стартъп фирми, които искат да се развият бързо, това е изключително полезно.
Когато стартъп компанията получи подкрепа от друга доверена фирма, това влияе положително на репутацията ѝ в ранен етап, особено при висока конкуренция за капитал. Това е един от най-добрите начини да се привлече още капитал, след като се получи венчър финансиране. Обикновено след включването на един надежден инвеститор могат да последват и запитвания от други инвеститори.
Компаниите за рисков капитал могат да търсят различни неща според етапа на стартъп бизнеса – намерения за развитието на компанията, доказателство за приходи и други. Инвеститорите ще очакват от основателите на стартъпа да докажат ангажираността си и пазарната валидация на продукта.
Фокусът се измества върху числата след финансиране от серия А. Ще бъдат налични отчети за доходите, паричните потоци и прогнози за продажбите за период от поне 3 години.
8. Акселератори
На ранен етап от създаването на бизнеса се избират кохорта от основатели, които да участват в програма за развитие с помощта на менторство. Ако вашият стартъп бизнес няма контакти, това ще е добър вариант за вас. След приключването на програмата срещу дял от капитала, бизнесът може да получи парични инжекция.
Има различни акселератори, поради това стартиращите фирми трябва да внимават с менторите и да преценят дали са подходящи за тях.
9. Грантове
Има различни организации, които предлагат безвъзмездна финансова помощ за нови бизнеси. Тази практика е често срещана при научни стартъп компании, но се среща и в други сектори.
10. Конвертируеми заеми
Това е вид финансиране, който може да се определи като нещо средно между собствен капитал и заем. Ако заетите средства не бъдат изплатени до определена дата, то те се превръщат в собствен капитал. Конвертируемите заеми са подходящи за предприемачи, на които им трябват малко пари в краткосрочен план, но не биха се отказали от голям цял. В случая предприемачът смята, че компанията им бързо ще започне да изкарва приходи.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.