Не може да не си чувал поне веднъж израза „хубава работа, ама българска“ – някак натоварен с негативизъм. С този материал ще се опитаме да изтрием част от отрицателната енергия в това твърдение. Да си спомним, че ние като нация сме дали полезни и важни неща на този свят и със сигурност сме тласнали света към развитие. А ето и кои са великите българи, чиито умове са направили тези сензационни открития.
1. Румен Антонов
Почти няма човек, който да не е изкарал шофьорска книжка за управляване на лек автомобил. Поне 2/3 от тях имат лични автомобили. А тази статистика можеше да е далеч по-различна, ако българинът Румен Антонов не бе направил своето изключително изобретение – автоматичната скоростна кутия. Без никакво съмнение това е революция в автомобилната индустрия и дава съвсем нова посока на развитие на автомобилостроенето.
2. Проф. д-р Иван Митев
Най-благородните професии са тези, в областта на медицината. А тя нямаше да бъде това, което е сега, без огромното откритие на българският лекар проф. д-р Иван Митев. През 1974 година по време на преглед на пациент, д-р Митев чува нещо особено в сърцето на пациента. Долавя някакъв странен тон, който не наподобява нито един от досега познатите.
Оказва се, че той хваща 6-тия тон на сърцето и с това прави откритие, което преобръща цялата кардиологична медицина. Откритие, което допринася за истинско развитие на човечеството.
3. Асен Йорданов
В XXI век пътуването със самолет не е труднодостъпно. Искаш ли, би могъл да го осъществиш. Не винаги обаче това е било така. А как всъщност се е стигнало до построяването и задвижването на първия самолет изобщо? Няма съществена авиационна история, която да е разказана от пилот и той да не спомене поне веднъж името на българина Асен Йорданов. Той спокойно може да бъде наричан „Бащата на авиацията“.
Конструирал е първият пътнически самолет, спомага за подобряване на хеликоптерите като машина – полага основите на авиацията. За него Нийл Армстронг казва, че всички американци са се учили на авиация от Йорданов.
Българският техник изобретява още въздушната възглавница, както и телефонния секретар. Заслужено му се отдава чест като на негово име кръщават залив на антарктическия полуостров Земя Греъм.
4. Илия Вълков
Осъзнахме колко сме зависими от горивата, когато се наложи максимално да ограничим движението си с личните си автомобили, при резкия ръст в цените на дизела, бензина и газа. Колко по-лесно щеше да бъде, ако можеше превозните средства да се движат с по-достъпно гориво, например вода?
Върху това сигурно се е замислил и Иван Вълков – българинът, открил брауновия газ. Чрез него успешно са задвижили автомобил, който посредством 4 литра вода и 2 браунови батерии е изминал 1600 км. На практика е доказано, че водата би могла да бъде ползвана и за гориво. Революционно откритие. Но защо не се използва, оставаме на вас да прецените.
5. Д-р Димитър Пасков
В средата на XX век д-р Димитър Пасков прави откритие, което се оказва със световно значение. Той успява да извлече от българското блатно кокиче препарата Нивалин. Прилагането му при лечение на неврологични заболявания е изключително благоприятно. Революционното обаче е, че повлиява и церебралната парализа положително.
Други медицински направления, в които се прилага благополучно, са анестезиологията, хирургията, психиатрията, физиотерапията. Освен този препарат, той прави още около 20 други медицински открития, които спомагат за получаването на научната награда „Еньо“.
6. Койчо Митев
Живеем в свят, в които всеки следващ ден комуникацията става все по-глобална, следователно – важна и неразделна част от деня ни. Обаче, ако днес ти се наложи да я осъществиш с човек, не владеещ всепризнатия английски например, какво ще правиш? Може би точно това е видял като потенциален проблем Койчо Митев.
Събрал е екип и е намерил решение – създали са т.нар. метод за компютърен междуезиков превод. Това е изобретение, което позволява ей сега да направите жива конферентна връзка с човек от Китай, човек от Мексико и ти – българин и да чуваш събеседниците си на чист българки. В същото време китаецът ви чува на китайски, а мексиканецът – на испански. Така всеки говори и чува на родния си език и не се получават неразбирателства в обмена на информацията. Гениално, нали?
7. Петър Петров
Преди появата на мобилните телефони, часовниците бяха задължителен аксесоар и способ за ориентация във времето. Все по-използван и екстравагантен изглеждаше притежаването на електронен часовник. А знаеш ли, че той е измислен от българин? Да, благодарение на инж. Петър Петров през 1969 г. пред очите на света той показва своето изобретение.
То е толкова високо оценено, че е било пуснато на пазара за сумата от 2100 американски долара. За онези времена това е била сериозна сума, но всички са вярвали, че хората са готови да ги дадат за него, понеже е предизвикал небивал интерес.
Инж. Петров спомага за модернизацията на съвремието ни и с още няколко изобретения – безжичният сърдечен монитор, компютъризирана измервателна система за замърсяванията и още куп други открития. Той е обявен за един от най-дейните изобретатели през втората половина на XX век. Белег за важността му в световната историята е и фактът, че на негово име е кръстен и нос на остров Брабант в Антарктика. Безспорно един велик мъж.
8. Д-р Стамен Григоров
Към днешна дата най-добрата визитна картичка на страната ни в света си остава киселото мляко. Негов откривател е българският доктор Стамен Григоров. През 1906 г. в болницата в град Трън Григоров успява да отдели и разучи в детайл млечно-киселата бактерия, виновна за отличителния вкус на киселото мляко. Той я нарича на името на родината ни – Лактобацилус булгарикус.
В далечна Япония в чест, на може би най-значимото за отличаването на името на България пред света откритие на Григоров, на всяка опаковка кисело мляко е изписано името на откривателя на уникалната полезна бактерия. Какво признание само, а? Д-р Григоров дава и друго голямо постижение на света – ваксината против туберкулоза.
9. Проф. Георги Лозанов
Все по-често се коментира системата на обучение в училищата и ниските резултати от нея. Колко много суха информация се предава на децата, без тя да предизвиква интереса им. Е, с този проблем се е преборил българският професор Георги Лозанов.
Неговият метод за учене – сугестопедия, е признат с полезността си от ЮНЕСКО. Той се прилага пълноценно в цял свят. Доказано е, че посредством този метод, запаметяването на информацията става от 3 до 5 пъти по-бързо, но по-важното е и че е по-качествено в сравнение със стандартната методология. Какво по-полезно откритие от това, което ни подсигурява умни и любопитни подрастващи с интереси към науката и образованието изобщо?
10. Проф. Димитър Съселов
Космосът е необятно пространство. И все по-трудно се правят открития в тази посока, понеже всичко, което е близо около Земята, вече е опознато. Това обаче не пречупва проф. Съселов и той и неговия екип правят сензационно откритие – локализират най-далечната планета, позната на човечеството засега.
Името ѝ е „ОGLE-TR-56B“ и на нея попадат по изключителен нов метод за търсене на планети, подобни на нашата. Учените установяват, че тя е на разстояние близо 5 хиляди светлинни години от Слънцето и е в съзвездието Стрелец.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.