Навярно всички помним ужаса, който сме изпитвали, докато гледаме филма „Челюсти“ на Стивън Спилбърг от 1975 г. Благодарение или по-скоро за съжаление, този филм, както и свирепият им външен вид, създават репутация на акулите като на едни от най-опасните животни на земята.
Въпреки че страхът ни от тях не е неоснователен, около 100 милиона от тези съвършени убийци са избивани годишно, заради ценното им месо и перките, които могат да струват цяло състояние.
Акулите играят важна роля в екосистемата и служат като показател за състоянието на океана. Те помагат за отстраняването на слабите и болни морски видове, както и за поддържането на баланса с другите хищници, помагайки да се осигури видовото разнообразие.
Сега ще ви представя 10-те най-смъртоносни акули и любопитни факти за тях.
1. Голямата бяла акула
Голямата бяла акула е най-голямата и смъртоносна хищна акула в океана. Дължината ѝ е между 3 и 6 метра, и може да се движи с над 64 километра в час. Със своите 300 остри зъба, този върховен хищник има най-мощната захапка в животинския свят. Carcharodon carcharias е отговорна за между 30 и 50 атаки над хора годишно. Най-голямата бяла акула, открита досега, е наречена Deep Blue и е дълга 8 метра.
2. Тигрова акула
Тигровата акула е голям океански хищник с размери между 4 и 5 метра. С широк хранителен спектър и изключително остри зъби, тази акула се отличава с дълги перки и тъмни и светли ивици, откъдето всъщност идва и името ѝ. Galeocerdo cuvier живее в тропически и субтропични води и е отговорна основно за нападенията в Австралия, Хавай и тропиците.
3. Бича акула
Бичата акула обитава плитчините в морета, реки и езера по целия свят, което я поставя в чести контакти с хората. Една трета от 104-те докладвани атаки от този вид акули са смъртоносни и се смята, че много други нападения остават неизвестни. Carcharhinus leucas са с дължина между 2 и 4 метра. Атаките на бичи акули на брега на Джърси вдъхновяват филма „Челюсти“.
4. Дългокрила акула
Дългокрилата акула (Carcharhinus longimanus), позната още като „кафява акула“, е бавно движещ се, но същевременно голям и агресивен хищник, който обитава тропическите води на средни дълбочини (30-150 метра). Тя има големи криловидни странични и гръбни перки с бели върхове. Видът често се лови заради месото, перките и маслото. През 2010 година дългокрила акула отнема живота на жена в Червено море. Френският океанограф Жак Кусто я описва като: „най-опасната от всички акули“.
5. Синя акула
Синята акула е пътешественик, способен да обикаля Северния Атлантик на разстояние от 2220 до 3145 километра. Тя предпочита дълбоки и прохладни води и е с размери от 2 до 4 метра. Тези бързи акули все пак могат да представляват опасност за малките риболовни лодки и водолазите. Prionace glauca може да бъде открита почти навсякъде, с изключение на Антарктида.
6. Акула Мако
Акулата Мако е една от най-бързите акули в океана, способна да плува 75 км/час. Isurus oxyrinchus има яростен нрав в периода на чифтосване. Когато бъде провокирана, реакцията ѝ е бърза и агресивна. Може да бъде открита в умерени води и е класифицирана като застрашен вид.
7. Медна акула
Тази акула (Carcharhinus brachyurus) с размери около 3,3 метра, обичайно е заплаха за риболовците с копия, но също така е отговорна и за множество нападения и е причина за поне два, съобщени до момента, смъртни случая на плувци и сърфисти по източното крайбрежие на Австралия.
8. Пясъчна акула
Пясъчната акула (Carcharhinus plumbeus) плува покрай субтропични и умерени брегове и е братовчед на голямата бяла акула. Със заострена глава, малки очи и обемно тяло, този нощен хищник има висока толерантност към живота в аквариумите. Тези акули обикновено не атакуват, освен ако не бъдат провокирани.
9. Carcharhinus limbatus (Blacktip shark)
Перките на този вид акули завършват с черни върхове. Има здраво и вретеновидно тяло с остра муцуна и дълги хрилни прорези. Когато атакува пасажи от малки риби, Carcharhinus limbatus обикновено прави въртящи скокове над водата. Може да се срещне в средно дълбоки до плитки води на тропическите и субтропичните брегове. Този вид е отговорен за най-голям процент нападенията от акули във Флорида.
10. Акула чук
Акулата чук (Sphyrnidae) е самотен ловец през нощта и плува в група през деня. Тя е с дължина от 1 до 6 метра и се отличава с форма на главата, наподобяваща чук, за която се смята, че се е развила, за да има по-добро зрение. За хавайците, акулата чук е уважавана акула и е един от морските богове. Докладвани са 34 нападения от акула чук, като само едно е с фатален край. Може да бъде открита в близост до тропическите и субтропичните брегове.
Макар да са едни от най-древните хищници, съвършени по структура и запазили до ден днешен основните си признаци още от праисторически времена, акулите се нуждаят от човешка защита и помощ.
Таня Ангелова е завършила „Психология“ и „Лингвистика и превод“. Обича музиката, танците, книгите, пътешествията, вкусната храна и добрата компания. Вярва, че всеки един от нас е ключът към промяната и щастието идва с вътрешния мир и хармония!