Търсейки най-правилните избори в живота си, човек прави много и различни неща. Не всичко, което пробва, разбира се, е полезно за него. Но попадне ли на такова, добре е да го превърне в навик за себе си. Често осъзнаваме, че най-смислените и важни неща всъщност се оказват толкова прости и лесни за прилагане, стига да имаме воля и постоянство. Ето някои от най-приятните и смислени неща, които би могъл да правиш за себе и никога да не съжаляваш, че си взел това решение.
1. Да свикнеш да ставаш рано
Прав си. Знаем – трудно и почти непосилно ти се струва да ставаш всеки ден и то не за работа, а по свое желание. Но поставиш ли си го за цел, настроиш ли веднъж организма си към този ритъм на живот, ще видиш колко много ползи има за теб самия. Някак успяваш максимално да се възползваш от дължината на деня – имаш време за сутрешно кафе в тишината, преди сблъсъка с ежедневния хаос; успяваш да хванеш в работно време повечето места, през които трябва да минеш.
И така, доволен от всичко свършено, вечерта можеш спокойно да я отделиш за среща с приятели, за време със семейството или да я посветиш на хобито си. Но дори всичко това да ти се струва все още не толкова убедително, ще ползваме силната карта „здраве“! Ами да, по-здравословно е.
2. Да харчиш повече пари за преживявания
Няма човек, който да не попадне в периода на „капана на материалното“. По-важното е да го надживееш. Защото какво искаш да казват за теб след време – „Ех, човек с огромна къща и най-скъпия автомобил в града беше“ или „Това беше човек с интересен живот и богата обща култура“. А най-добре обща култура се трупа на терен.
Всички сме чували клишетата, че „Париж е модната столица на Европа“, че „Париж е лучена супа, багета и бутиково вино“. Но само това ли е? Отиваш на място и откриваш куп нечувани истории. А когато си бил във френската столица, хората се интересуват от разказите ти за тази държава, а не каква марка са били дрехите, с които си я посетил. Влагай парите си мъдро.
3. Да се радваш на това, което имаш
Някак първосигнално у човек е заложено да е по-скоро недоволен, отколкото удовлетворен от заобикалящата го среда. А като се замислим колко много хора нямат това, което ние приемаме за даденост – дом, хляб и сол на трапезата си, приятели и семейство… сякаш започваме малко по малко да оценяваме нещата, които имаме.
Това не трябва да е моментно, а перманентно състояние на духа – всеки нов ден е подарък, а всяко нещо, което ни се предложи в него – чудесна възможност я за постижение, я за урок. Важна е положителната нагласа към нещата и удоволствието от това, с което разполагаш. Концентрирай се върху благодарността към притежаваното, а не върху недоволството от липсващото – ще видиш колко неща ще се променят само с промяна на гледната точка.
4. Да се стремиш да правиш света по-добър
Така и така вече споменахме за позитивната нагласа към живота – колко полезна, приятна е и до какви чудеса води. Просто бъди на гребена на тази вълна и се старай да не слизаш от нея. Прави добро, независимо дали ще ти се върне. Твоите действия говорят за теб самия. А добрият пример е заразен и се разпространява скорострелно. Трябва просто някой, който да запали фитила на добротата, за да започне тя да се разпръсква. Бъди пръв! Пали и добродеятелствай, човече – животът е кратък.
5. Да не се притесняваш да изразяваш себе си
Уж живеем във все по-демократичен свят, малцинствата се пребориха за все по-либерално отношение към себе си (в определени региони са дори по-доминантният дял в обществото), а болшинството хора се притесняват да изразят себе си, позициите си и твърдо да ги отстояват. Защо? Нали това е твоето мнение, твоите разбирания? Нима се срамуваш от себе си и светогледа си? По-смело!
Няма място нито за страх, нито за срам, ако си напълно убеден в позициите си. Не казваме да се бориш за тях с цената на всичко, но поне ги заявявай смело. Това е белег на твърдост и отговорност – много ценни и все по-редки качества.
6. Да си дадеш ясна и обективна преценка какъв човек си
Най-важното нещо, което трябва да постигнеш в себепознанието си, е да знаеш кои са твоите силни и слаби качества. Ама наистина. Не тези, които би иска да имаш или си мислиш, че имаш, но не е точно така. Истинските. Само когато спрем да се самозалъгваме и застанем честно очи в очи срещу себе си, имаме шанс да привлечем към нас самите правилните неща, правилните хора, правилните случки. Въпрос на синергия. Е, и тайминг, добре.
7. Да слушаш интуицията си
Интуицията е вътрешният ти глас, който никога не би те подвел. Няма причина да не я слушаш. Освен ако самият ти не си я измислиш и не се спираш. Например „никой друг не прави нещата така, има си доказан начин“ или „ако постъпя така, хората ще си помислят, че нещо не съм с всичкия си“. Не, може би просто ти се сещаш за нещо преди всички останали. Надали някой е мислил, че хората ще се придвижваме някога с превозно средство на две гуми като велосипеда, но към днешна дата на това се гледа като нещо съвсем обичайно. Просто имай малко вярва в себе си и проговори ли ти интуицията, не се колебай дали да я следваш – действай!
8. Да свикнеш да изключваш телефона си
Телефонът в наши дни се е превърнал в естествено продължение на човешката ръка. Освен че говорим чрез него, ние го ползваме за плащане на сметките си, за ориентация в пространството, за пазаруване, за лайв чат контакти… За всичко.
Научи се да го изключваш понякога – дали само звука, дали просто да бъде на „самолетен режим“, но да не е в центъра на вниманието ти, особено когато си в компанията на някого. Най-вече, когато си със семейството или с приятелите си. Те също имат натоварено ежедневие като твоето и въпреки това са отделили от времето си, за да са с теб. Отдай им тази чест и им подари също споделено време. Наслади се на общия ви момент. И без това все по-рядко се случват подобни срещи, бъди на максимум в тях. Заслужили сте си го.
9. Да запечатваш моменти
И не, нямаме предвид да си правиш селфита на всяко място, където си бил. Подсказваме ти, че всеки момент е единствен и неповторим и ако е наситен с хубава енергия – запечатай го и си го съхрани. След дълга раздяла с приятелите си, най-накрая успяхте да си резервирате вила за уикенда и да се съберете заедно? Запечатвай!
Успял си най-накрая да идеш да видиш баба си и дядо си в далечно село? Снимай се с усмихнатите им лица от срещата ви. Прави хубави моменти сега, за да имаш какво да си спомняш на старини и ги запечатвай сега, за да имаш с какво да подкрепяш достоверността на историите си, когато разказваш на внуците.
10. Да гледаш от позитивната страна на нещата
Най-лесно е да се поддадеш на негативни мили, да търсиш винаги друг да е виновен за твоите грешни, да се оплакваш за несполуките си. Но кому е нужно това? Ще се променят ли нещата? Не. Може само гледната ти точка да се промени. Всяко нещо има добра и лоша страна и изборът от коя да погледнеш е изцяло твой.
Замисли се – никой не харесва оплакващи се хора. А и каквото излъчване има човек, такива хора привлича към себе си. Бъди позитивен, бъди усмихнат и се наслаждавай на живота, въпреки трудностите му. С тази нагласа ще предизвикваш предимно хубави ситуации в бъдеще. Виждаме вече как крайчетата на устните ти вече се повдигат нагоре.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.