Явлението/създанието тенец е добре обяснено още от писателя Йордан Радичков – това е духът на починал роднина, който се връща в дома и при близките си, ако сметне, че има недовършена работа. Но, оказва се, че то може да се срещне не само в текстовете на класика на българската литература, а и на един пуст път в тъмната новогодишна нощ на две хиляди и някоя си година.
Младият лекар К., дежурен в Бърза помощ, в един общински център, в далечния Северозапад, потеглил с линейката за отдалечено село, защото бил повикан да вземе и придружи родилка до болницата в града. За съжаление, на връщане линейката се повредила, а родилката, бременна с близнаци (които на всичкото отгоре били разположени в много неблагоприятно предлежание), се нуждаела от спешно секцио.
Лекарят окуражавал бъдещата майка, но освен това, нищо друго не можел да направи, докато не дойдела друга линейка, на която да прехвърлят жената. А време вече нямало – напъните на родилката били изтощителни, но безрезултатни, сърдечните тонове на бебетата отслабвали все повече.
Тогава д-р К. почувствал първо хладен повей, а след това и как някаква сила го изблъскала от линейката и го проснала на асфалта. Дотичалият шофьор също видял нещо неясно – приличаща на човешка фигура с размити очертания, която се била надвесила над родилката. За петнайсет минути насред пустите хълмове проплакали две живи и здрави новородени, на които после докторът забелязал, че дори пъпчетата били отрязани и вързани съвсем професионално.
А родилката бълнувала, че покойната ѝ баба (дълги години главна акушерка в Родилното отделение в града) успяла да пренасочи бебетата, изродила ги, и ги обслужила, като през цялото време повтаряла „Не бой се, дечко! Всичко ще бъде наред!“.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.