Темата има за цел да ви запознае с тежките метали и да ви помогне в борбата или превенцията с тях. Металите са както „добри“, така и „лоши“. „Добрите“ метали са калций, магнезий, селен, цинк, мед, желязо, йод. Те са полезни за човешкия организъм, като допринасят за много важни функции и процеси в нашето тяло. „Лошите“ метали имат силни увреждащи здравето свойства, като трябва да се опитваме по всякакъв начин да избягваме контакта с тях. Те са живак, уран, стронций, кадмий, алуминий и арсеник.
Токсичността при тежките метали се дели на остра и хронична – острата е изключително опасно състояние и може да доведе до смърт, докато хроничното отравяне настъпва бавно и незабелязано, но това не значи, че е по-малко опасно и е за подценяване. В днешно време почти не може да се каже, че има човек „чист“ от тези метали. Тежките метали са част от сустанции, прикрити в храната ни, откриващи се в атмосферата и заобикалящата ни среда.
Някои състояния, като Алцхаймер, тремор или деменция, може да се дължат на навлизане на живак в мозъка. Друг пример: среди, в които много се пуши, има високо съдържание на кадмий. Щитовидната жлеза – съвременният бич, е поредното заболяване, което също може да се даде за пример.
1. Цигарите
Тема, която е много нашумяла, особено в България, но тук няма да изброяваме ужасните щети, които нанасят на пушачите, непушачите и околната среда, защото това е до болка ясно. Страната ни се нарежда на второ място по тютюнопушене в Европа и за съжаление възрастовата граница е особено ниска. Цигарите не съдържат нищо полезно, но за сметка на това имат основно увреждащо действие, дори и да не сте пушач, а просто да се намирате в среда, пълна с кадмий в следствие вредният дим, успявате успешно да вдишате отровния коктейл и да си нанесете неприятните последствия.
2. Живачни термометри
Вече почти отшумяла тема, но тук споделяме за тези, които все още имат такъв вкъщи – всеки знае и е чувал, че той става опасен при счупването си и това е така. При счупване и разсипване по под, килим и т.н. контактът с живак е особено опасен и реакциите се случват веднага – гадене, повръщане, разсеяност, умора, изтощение. В този случай трябва незабавно да се потърси помощ от лекар токсиколог.
3. Риба и морски деликатеси
Особено тези, които са дънни и се хранят от планктон. Логично тежките метали падат на дъното и рибите, особено вкусния калкан, имат повишени нива на токсични тежки метали. Колкото по-голяма и мазна е рибата, толкова повече тежки метали съдържа. Всички знаем, че човек трябва да консумира риба, затова избирайте риба с кратък живот, която по-„чиста“, т.е. с по-малко мазнини. За жалост най-полезната диета – средиземноморската, сега се превръща в една от най-опасните. И причината е само и единствено заради човека и неговото въздействие върху природата.
4. Ваксини
Тиомерсалът е органично съединение, съдържащо етилов живак, което се добавя към някои ваксини като консервант. Това е нещо, което директно се вкарва в тялото и е предпоставка за развитие на аутизъм. Няма научни доказателства, че количеството тиомерсал, използвано във ваксините, е опасно за здравето, но винаги е добре да сте информирани.
5. Мъгла
„Най-токсичното“ време, което може да съществува по отношение на металите. Всичко, което се е отделило по време на изгаряне на газове от коли, индустрия, домашни комини и т.н., поради липса на въздушен поток остава около нас и ние го вдишваме. Частиците, които са в мъглата се определят като наночастици – така те успяват да влязат в тъканите и кръвообращението ни много успешно.
6. Татуировки
Правете татусите си с много добре проверени бои, всеки един цвят (освен натуралните бои), за съжаление, се постига с някакъв химически елемент и именно постъпването му в организма ни през кожата е свързано с голям риск. Според част от научните среди с татуировките е свързан бумът на автоимунни заболявания.
7. Козметични филъри
Филърите отново са вещества, които се вкарват в тялото ни и това не са натурални субстанции. Има доста изследвания по темата и се счита, че те вредят на имунитета ни. За радост или за съжаление естетичната индустрия е силна и тя определено няма да си признае, че всевъзможните средства за коригиране на външния ни вид могат да имат отрицателно въздействие върху организма ни.
8. Стоматология
Амалгамата и риска от нея. Има ли човек над 30, който да няма „черни“ пломби в устата си? Здравната каса до ден днешен покрива поставянето им. Проблемът тук е, че при престоя им по зъбите ни пломбата „капе“ и така отделя токсични метали. Имате ли амалгама в устата си замислете се за свалянето ѝ, но тук има и втора част – внимавайте със свалянето ѝ. Проблемът при свалянето на амалгамата е, че отделеният прах по време на процеса е в пъти по-токсичен дори от самия престой на пломбата върху зъба ви.
9. Капки за нос и антиперспиранти
Бъдете много предпазливи и дори взискателни при избора и използването им. Голяма част от капките за нос вършат повече злини и носят в пъти повече негативи, отколкото позитиви – износване и изхабяване на носната лигавица, предпоставка към пукане на капиляри и кръвоизливи са малка част от негативите. Относно антиперспирантите пък отново е въпрос на личен избор, но замислете се заслужава ли си ежедневното вкарване на алуминий в тялото ви, за сметка на изпотяването.
10. Напитки
Всякакви напитки могат да бъдат замърсени с тежки метали, като тук дори влиза и нефилтрираната вода. Замърсяването на водоизточниците, в следствие на човешката дейност, може да бъде пагубно за живота както на хората, така и на животните и растенията, консумиращи течното злато. Важно е да не забравяме – нека всеки опитва да опазва водите и се „бори“ в каузата за запазването им чисти.
Мария се занимава със спорт от 8-годишна и животът ѝ в голяма степен е обвързан с него. Обича да пътува и да „усеща“ енергията на местата, които посещава. Истинския уют намира в малките и спокойни места – на село, сред природата и край любимото море.