В България има десетки язовири, които имат различни приложения като доставяне на питейна вода, генериране на електричество или напояване. Освен всичко това те са интересни туристически забележителности. Някой от тях предоставят възможност за отдих, риболов, спорт, което ги прави още по привлекателни за един прекрасен уикенд. Ние ви представяме 10-те най-големи язовира в България по обем.
1. Язовир Искър
Искър е най-големият по обем и площ язовир в България. Разположен е между София и Самоков, по поречието на река Искър. Язовирът е официално открит през 1954 година. В момента се използва за водоснабдяване на столицата ни, производство на енергия, риболов. Покрай него има хотели и къщи за гости. Красивата природа и спиращите дъха гледки пренасят посетителите в едно друго измерение. Обемът му е 673 млн. куб. м.
2. Язовир Огоста
Намиращ се в Северозападна България, официалното му откриване е през 1987 година. В момента язовирът се използва за производство на електроенергия и за риболов. Гледките от язовир Огоста се преливат във величествената Стара планина.
Интересен факт за всички е, че на дъното му се намират двете потопени села Живовци и Калманица. При ниско ниво на водите се вижда върхът на църквата “Св. Вознесение Господне” в село Живовци. Обемът на язовира е 506 млн. куб. м.
3. Язовир Кърджали
Язовир Кърджали е третият по големина язовир в България. Основното му предназначение е за производство на електроенергия и напояване на селскостопански земи в района. Покрай язовир Кърджали са изградени хотели и къщи за гости, от които можете да видите гледки, които ще се запечатат в съзнанието ви завинаги. Обемът му е 497,2 млн. куб. м.
4. Язовир Доспат
Четвъртият по големина в България, намиращ се в Западни Родопи, е язовир Доспат. Той е час от водоелектрическата каскада Доспат-Въча. Разполага с условия за къмпингуване. На този етап обаче туристическите атракции са малко за района. Обемът му е 449,2 млн. куб. м.
5. Язовир Жребчево
Името му идва от останките на дъното от потопеното село Жребчево. Намира се между Средна гора и Стара планина. Използва се предимно за напояване на земи. Язовирът е подходящ за риболов, къмпинг и водни спортове. При построяването на язовира, църквата “Св. Иван Рилски” е потопена. Днес, поради намаления обем на язовира, църквата е постоянно открита и се превръща в атракция за всеки.
6. Язовир Студен кладенец
Строен е в периода 1955-1958 година. На бреговете му има изградена водноелектрическа централа. В района няма много места за настаняване на посетителите му. Мястото е подходящо за водни спортове и ваканция сред природата.
7. Язовир Цонeво
Намира се в източната част на Стара планина. Язовирът е построен през 1974 година. Пригоден е с цел водоснабдяване и напояване. Язовир Цоново е подходящ за отдих, туризъм и риболов. Обемът му е 330 млн. кум. м.
8. Язовир Тича
Това е единственият язовир, който се използва само за напояване. Намира се в Североизточна България. Построен е през 1973 година. Язовирът е подходящ за туристи и рибари, готови да се отдадат на отдих и риболов. Обемът му е 311,8 млн. куб. м.
9. Язовир Батак
Построен през 1959 година в Западни Родопи, това е може би най-красивият язовир в България. Използва се за напояване и производство на електроенергия. В средата на язовира се намира остров Голака. Подходящ за разходки, различни видове спорт, зимни спортове и красиви гледки през всички сезони.
10. Язовир Камчия
Язовир Камчия в Стара планина е изграден през 1973 година. Той снабдява с питейна вода градовете по Черноморието. Подходящ за риболов и къмпинг. Обемът му е 233,5 млн. куб. м.
Алекс Христов – наскоро влязъл в клуба на 20-годишните, студент по „Журналистика“ в УНСС. Обича да пише и да разказва истории – в мерена и немерена реч. Свободното си време запълва с любима книга или експерименти в кухнята.