„Всички обстоятелства са срещу нас! Гората е суха, има торф, шишарките са като гранати, смолата е като барут, има паднали дървета. Пожарът е низов. Молим се за дъжд.“ – казва в интервю през август 2021 г. кметският наместник на едно родопско село.
„Лятото е сухо, от четиридесет дни не е валяло, всички се надявахме, че дългоочакваният дъжд предстои, когато близките върхове се забулиха от тежки облаци, но от тях се изсипаха само мълнии и подпалиха 200-годишната гора.“ – това е предисторията на пожара, която разказва уплашена местна жителка.
Но един от лесничеите има друга версия – той твърди, че знае лично от Смита-самовила (посестримата на дърварите и горските надзиратели), че местността, която гори, е територия на Гюрга самовила (най-немирната, млада и лекомислена самовила).
А един от местните ловци допълва, че дори е виждал самовилата и тя напълно отговаряла на описанието, дадено в народните песни: „И си язди сур елена,/ сур елена шестокрилец./ Стремена ѝ зелен гущер,/ юзда ѝ люта змия,/ а камшик ѝ усойница.“
Та Смита-самовила разказала, че палавницата Гюрга завързала флирт едновременно с двамата братя-богове Сварог (небесния повелител на огъня) и Сварожич (бог на земния огън) и когато те разбрали, толкова се разгневили, че подпалили царството ѝ – единият отгоре, другият отдолу. Гюрга самовила се уплашила и започнала да зове приятелките си Пеперуна и Додола (богини на дъжда) да долетят и да угасят пламъците, но Стрибог (богът на ветровете и властта) им забранил да се намесват и разпръснал облаците.
От славянската митология знаем, че Стрибог е бог на времето, климата, господар на ветровете, както и носител на възмездието, и като такъв е абсолютно безкомпромисен. В случая – още по-безкомпромисен, тъй като бил сред отблъснатите ухажори на Гюрга самовила (тя се побояла от съпругата му Немиза и не склонила да му стане любовница)…
Но докато боговете се карат и си отмъщават, гората си гори. Най-накрая, разбира се, ще дойде бог Троян (бог на справедливостта и мира и надзирател на трите свята) и ще омиротвори страните в конфликта, но сега явно се намира не в нашия, а в някой от другите светове и още не знае за пожара.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.