Какво си представяш, когато някой ти спомене Италия? Гондоли по венецианските канали, величественият Колизеум и… наклонената кула в Пиза, нали? Някои казват, че това е просто кула и няма защо да ѝ се обръща толкова голямо внимание. Но това е така до момента, в който самите те не застанат пред нея.
Масивна, даваща вид на стабилна, а наклонена – как така? Защо? А околната среда изглежда също много привлекателна – кара те да се усещаш сякаш си години назад в една отминала епоха. Сградите, градините – всичко ти подсказва Романтизъм. Но да се върнем на това чудо на човешките ръце и мисъл – кулата. Освен наклонът ѝ, има и други факти, който те карат да затаиш дъх. В следващите редове ще разбереш кои са те.
1. Строежът
Издигането на тази величествена кула отнема наистина доста време – цели 2 века ( от 1173 г. до 1372 г.). Това се дължи както на неспокойната обстановка в държавата по това време, така и на темпото, с което се е работело (не са били толкова високотехнологично развити все пак). Строежът се е развил на два етапа – с около век между двата.
2. Създател
Това е един от въпросите, който все още няма отговор – „Кой е създателят на кулата?“. Разбира се, не липсват легенди около това, но няма нищо доказано с факти. Със сигурност се знае, че не е дело само на един човек – има информация, че именно по изграждането на Наклонената кула в Пиза са работили едни от най-изкусните и именити майстори на своето време в Италия.
3. Местонахождение
Е, отидеш ли в Пиза, няма как да не успееш да стигнеш до кулата. Дори и да не знаеш, няма да има местен, който да не може да те упъти. Въпреки всичко е добре да имаш някакви координати. Намира се на най-популярния в града площад – Piazza dei Miracoi. На него са разположени и други известни забележителности в града – Катедралата, баптистерията „Свети Йоан“ и музеят „Кампо Санто Монументале“.
4. Баптистерията „Свети Йоан“
Ще отделим специално внимание на баптистерията „Свети Йоан“, която е най-мащабната в цяла Италия. Проектирана е от Никола Пизано, а негов изпълнител е арх. Дистисалви. Началото на строителните дейности е дадено през 1153 г. и е завършена 200 години по-късно. Разбира се, това е дало отражение както отвън, така и отвътре по баптистерията. Въпреки това, тя остава все така красива.
5. Основни параметри
Време е за малко „сухи цифри“, както се казва, но и те са доста впечатляващи. Наклонената кула е с височина почти 56 м от по-ниската и почти 57 м от по-високата страна. Теглото и е 14 и половина тона. През 2008 г. специалисти провеждат операция по намаляване или по-скоро задържане на наклона на кулата, като от северната страна са отнети близо 70 тона почва и се слагат метални тросове за укрепление. Засега резултатът е видим без въоръжено око – кулата е все още там в целия си наклонен блясък.
6. Наклон
Именно наклонът на кулата е това, което я е направило толкова известна. За съжаление всяка следваща година той става все по-голям – от 0.2 градуса е достигнал до 5.5 градуса. Благодарение на усилията на гео инженери, наклонът е сведен до 3,97 и през 2008 г. официално е спрян. Поне засега. Тъй като земята под кулата остава неизцяло застопорена, очакванията на специалистите са, че през XXIII век кулата отново ще започне да се накланя. Но дотогава – всичко е под контрол.
7. Стъпала
Както всяка кула, най-хубавата гледка, която предлага, е от нейния връх. А как се стига до там? Изкачвайки всичките малки, тесни, вити, 296 на брой стъпала. Да, знаем, че всеки турист би бил благодарен, ако можеше до горе да се стига с лифт, но къде отива цялата романтика на епохата? А и когато си преминал през подобен вид „препятствие“, качиш ли се на приказната гледка от високото, разбираш, че усилията са си стрували.
8. Камбани
Каква е ролята на тази кула, която започва всяка изминала година да се накланя – знаеш ли? Ами… камбанария на катедралата, в чийто двор е разположена. Това е и причината на самия ѝ връх да има 7 грамадни камбани. Но те не са обикновени. Всяка една от тях носи името на една от нотите в музиката. Те обаче не се използват отдавна, тъй като има притеснения, относно вибрациите, които се появяват при звъненето им. В името на това кулата да не се събори, нейните „певици“ са оставени да мълчат. Но пък дори и така имат своя чар.
9. Популярност
Как всъщност се е стигнало до това кулата да се наклони и благодарение на тази си отличителна черта, да стане една от най-популярните архитектурни забележителности не просто в Италия, а в целия свят? Реален пример за това до какво води невниманието в часовете по математика и физика. Архитектите-създатели са допуснали една основна грешка – не са вкопали достатъчно на дълбоко носещите стени на кулата, а и не са взели предвид мекотата на почвата. Тази кула обаче е и пример за това как дефектът става ефект.
10. Галилео Галилей
Споменахме, че има доста легенди около Наклонената кула. Една от тях гласи, че именно тук гениалният Галилео Галилей достига до извода какво е то гравитация. И точно от кулата Галилей е пускал топчетата с различна маса, но изработени от един и същ материал. Няма действителни доказателства, че революционното откритие се е случило именно тук, но придава още малко семантика на и без това доста интригуващата обстановка в района на Наклонената кула в Пиза.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.