Всички с нетърпение очакваме онези сладки дни, в които си взимаме отпуска, събираме се с близките си и празнуваме най-светлите дати. Традиционните празници ни съпътстват през целия ни живот, вече знаем коледните филми наизуст и най-доброто вино за Деня на влюбените. Светът обаче е прекалено шарен, за да се впише в познатите ни традиции. Днес ще ви запознаем с 10 чудати празника, които вероятно не знаете.
1. Фестивал Циси
Фестивалът Циси се отбелязва от китайците на седмия ден от седмия месец в китайския календар. Празникът е известен и като „китайския Свети Валентин“. Традиция е младите момичета да се молят за добър съпруг и да демонстрират домакинските си умения чрез бродиране и дълбаене на пъпеши. Доста интересен начин за отбелязване на деня на влюбените, нали?
2. Фестивал „Удари съседа си“
По традиция богинята Пачамама носи плодородие при едно условие – да се пролее кръв. Хората от градчето Тинку в Боливия приемат това доста буквално. Всяка година се организира фестивал, в който е задължително не само да удариш съседа си, но и да го разкървавиш.
3. Денят на мармота
Вероятно сте чували за един от най-забавните и чудати празници – Деня на мармота. Ежегодно на 2 февруари жителите на пенсилванското градче Пънксътоуни с нетърпение очакват да разберат дали мармота Фил ще види сянката си. Ако това се случи, местните вярват, че зимата ще продължи още шест седмици.
4. Нощта на репичките
Този празник е доста популярен в Мексико. Всяка година на 23 декември се организира състезание по дълбаене на репички с цел да се пресъздадат сцени от Рождество Христово. Традицията се заражда по време на Коледния пазар през далечната 1897 г., когато фермерите са издълбавали в чудати форми продукцията си, за да е по-привлекателна за купувачите.
5. Томатина
Томатина е най-голямото замерване с храна в света. Провежда се в град Буньол, Испания и ежегодно събира над 300 000 участници. Огромни камиони обикалят улиците и замерват с домати минувачите напълно безплатно в продължение на деветдесет минути.
6. Ден на бирата
Вероятно много от нас празнуват всекидневно този празник, но в календара на Исландия датата първи март е официално Денят на бирата. Празникът е свързан със 75-годишната забрана за консумиране на бира, която отдавна е само лош спомен в историята на страната.
7. Празникът на Бефана
Докато ние обвързваме Коледа с образа на добрия белобрад старец, то в Италия децата получават подаръци от грозната, но мила вещица Бефана. На 5 януари родителите оставят чиния с броколи и чаша вино за Бефана. Старицата лети на своята метла цяла нощ, влиза през комините на къщите и оставя подаръци за послушните деца.
8. Денят на нищото
Измислен от журналиста Харолд Кофин през 1973 г., този неофициален празник се стреми да предостави на хората ден, в който да не празнуват нещо определено, а да оценят всичко, което ги заобикаля.
9. Прескочи бебето
Като малки обожавахме да играем на прескочи кобила. Испанците обаче вдигат нивото на познатата ни детска занимавка и създават цял фестивал, в който прескачат… бебета. Празникът датира от 1620 г. и по традиция мъж, облечен като дявола, прескача новородени бебета. Никой не знае как точно се е зародила този чудат обичай, но местните вярват, че по този начин бебетата са избавени от греховете, с които пристигат на този свят.
10. Фестивал на калта
Не очаквайте да се измъкнете чисти след този чудат фестивал, който се провежда в Борьонг, Южна Корея. Известен с минералните си блата, Борьонг се превръща в място на забавление и цапане всеки юли в продължение на две седмици. Освен красивата заря, калният фестивал радва посетителите си и със „ски“ състезание по мократа почва.
Това е Микаела Илиева – поет по душа и бъдещ издател по професия (учи „Книгоиздаване“). Влюбена е в книгите, звездите и изкуството. Живее с мотото „Светът е на творците!“.