Ако не си почитател на 5-звездните хотелски комплекси и разбиранията ти за „почивка“ са свързани по-скоро с активности, отколкото с посещение на СПА центрове, хижите са твоят пристан! Само те молим да сведеш изискванията си за лукс до минимум и да настроиш душата си на честота „натурална наслада“. За всичко останало – природата ще се погрижи!
1. Амбарица
В средния дял на Стара планина, по северните ѝ склонове, в местността Дълги дял, се намира хижа Амбарица – на почти 1500 м надморска височина, точно под връх Момина могила. Тя предлага една от най-зашеметяващите погледа гледки и няма турист, който да е дошъл тук, и да не иска да се върне пак! Затова явно хижата беше разширена и от няколко години към старата сграда, с капацитет почти 60 места, беше изградена и нова такава, предлагаща още почти 50 места. И двете са електрифицирани, водоснабдени, отоплени при нужда, с вътрешни и външни санитарни помещения.
Предлага се и вкусна храна в туристическата кухня, даваща и панорамна гледка през огромния си прозорец към Троянския Балкан. За отправни точки към хижата най-удобни са хижа Яврова лъка (2 ч), местността Смесите (3 ч и трудоемък преход), хижа Добрила (3 ч, но лек, панорамен, атрактивен е, защото до хижа Добрила се стига след едночасов преход от горна станция на лифта в гр. Сопот). Ако се колебаеш кога да посетиш хижата, най-емоционално е в края на юли по време на т.нар. Боровинкови нощи, посветени на фестивала на боровинката, провеждащ се в този период на годината.
2. Козя стена
С името „Коза стена“ в Стара планина са обозначени 3 обекта – най-малкият резерват на територията на Централен Балкан, старопланинският връх и този, на който ние ще спрем вниманието си – хижата. Триетажната сграда е разположена в местността Хайдук чешма и сякаш леко се е надвесила от билото на планината над чудната природа, която я заобикаля. Най-лесната отправна точка, ако искаш да стигнеш дотук, е Беклемето – намира се на 2 ч разстояние с умерено темпо.
Тръгнеш ли по този маршрут, има както по-лек и достъпен път, така и път, подходящ за любителите на по-екстремните изживявания. По кой да тръгнеш – избираш сам според възможностите си. Но крайната точка е все една и съща – хижа Козя стена. Една от може би петте хижи в страната, приютяваща най-много планинари. Това се дължи на факта, че тук се кръстосват множество планински преходи. Сградата е с капацитет до 100 места, разполага с етажни бани и санитарни възли, водоснабдена и електрифицирана е. Предлага и доста топла и уютна столова с кухня. Тук специалитет си остава сокът от бъз.
3. Ехо
Разположена точно на самото било на Стара планина, между върховете Юмрука и Кавлада, от тези над 1600 м надморска височина хижа Ехо предлага едни от най-внушителните гледки в Балкана. Масивната двуетажна сграда е чудесна алтернатива за нощувка при преход, преминаващ през нея. Но е не особено подходяща за еднодневни посещения (освен ако не си строго организиран планинар), тъй като се намира на сравнително отдалечено разстояние от всичките си отправни точки: от гр. Клисура или с. Розино – 4 ч и 30 мин; от м. Беклемето – 4 ч; от с. Рибарица – 3 ч и 30 мин.
Имай предвид, че през лятото е доста посещавана, а е с ограничена площ за палаткуване пред хижата и с малък капацитет – под 50 места. Затова е добре предварително да си подсигуриш нощувката чрез резервация. Иначе сградата е електрифицирана, има етажни санитарни възли и бани, снабдени с топла вода. Има кухня, предлагаща топли храна и напитки за всички. Ако си амбициран да посетиш хижата през зимата, трябва да знаеш, че това е възможно само през връх Юмрука (има опънато метално въже при спускане от върха) и то само с необходимото оборудване – котки или пикели.
4. Рай
Друга много обичана от туристите старопланинска хижа е Рай. И не случайно носи това име! Освен че се намира в южното подножие на първенеца на Балкана – връх Ботев, тя е само на 40-тина минути и от най-високия водопад на Балканите – Райското пръскало. Тази съвкупност от природни прелести, които я заобикалят, карат туристите наистина да се чувстват като попаднали в кътче от Рая. Хижата предлага около 120 места, като има достъпни ток, вода, отопление, както и вътрешни и външни санитарни помещения.
Поради обширните равни площи около нея, палаткуването е разрешено срещу почти символична цена. За да стигнеш дотук, трябва да стартираш своя преход от местност Паниците (малко над гр. Калофер) и да си отделиш поне 4 ч. и половина в посока. Маршрутът не е лесен – редува ту стръмно, ту равнинно, ту през гориста местност, ту през голо поле, но всяка крачка от прехода си заслужава крайната цел! Вече разучаваш маршрута, нали?
5. Мазалат
Безспорно нашият фаворит, сред тези старопланински хижи, е Мазалат. Нейните основни предимства са не само че е достъпна от всички посоки, но и е подходяща за всякакви туристи – дори за преход с деца! Колкото повече я приближаваш, движейки се по билото на Стара планина, толкова повече започваш да я оприличаваш на приказен оазис, кацнал насред местността Мандрището малко над 1500 м. надморска височина. Запазила почти изцяло първоначалния си вид (построена е през 1935 г.), хижата предлага на своите посетители всичко необходимо – уютни топли стаи (с общ капацитет 34 места), вътрешни санитарни помещения с топла вода, две просторни всекидневни за хранене вътре и чудни маси от вън – за топлите дни.
Хижарите са изключително гостоприемни, а храната, с която гостят, ще надхвърли очакванията ви! Именно заради всички тези предимства, през 2015 година е избрана за „Хижа на годината“. Ако си любител на гледките, които се разкриват в Балкана – качи се малко преди изгрев или залез на връх Вълчата глава (на 30-тина минутки от хижата) и ще ахнеш, гарантираме ти!
6. Дерменка
Тръгнеш ли на югоизток от местността Беклемето, след около 3 часа пътят ще те доведе до хижа Дерменка. Триетажната сграда е разположена на самото било на Централна Стара планина в резерват „Стенето“. Може да приюти до 100 човека, като на тяхно разположение предоставя хотелска и туристическа част, снабдени с вътрешни санитарни възли и баня. Отоплена, водоснабдена и електрифицирана е.
Тъй като през лятото денят е по-дълъг, ако искаш, можеш да стигнеш до хижата, посредством лифта от гр. Сопот и от горната му станция през хижа Незабравка. Но този преход ще ти отнеме 4 часа. Ако пък искаш зимно време да посетиш Дерменка, извозването на туристите става, посредством снегоход, независимо дали от Беклемето или от средна станция на сопотския лифт.
7. Бузлуджа
Поради големия туристически интерес в района, отскоро освен старата сграда на южния склон на връх Бузлуджа има още една, нова хижа, точно до старата. Общият им капацитет е 105 места, като в старата сграда се настаняват само туристически групи, обслужващи се самостоятелно. Двете старопланински хижи се поддържат от трима хижари, обитаващи основно новата сграда.
Дотук може да се стигне както по асфалтов път (от гр. Казанлък – 25 км; от прохода Шипка – 11 км), така и по маркирани туристически пътеки (от гр. Шипка – 2 ч; от с. Крън – 3 ч; от с. Енина – 3 ч и 30 мин; от гр. Габрово – 2 ч и 30 мин; от прохода Шипка – 2 ч).
8. Узана
В сърцето на Стара планина, близо до абсолютния географски център на България, е разположена хижа Узана. На надморска височина 1254 м китната зелена сграда предлага всичко необходимо на своите туристи – от добра леглова база, през винаги налична топла вода, до обилна и много вкусна храна в столовата на хижата. Какво повече му трябва на човек?
Развлечения! Тук те са в изобилие! Зиме има ски писти за начинаещи и среднонапреднали скиори. На пролет и есен в района има места, подходящи за велотуризъм. Лете можеш да се пуснеш по някой от туристическите маршрути – връх Исполин е само на около час от хижата, но от него се разкрива чудесна гледка във всички посоки. Самата точка, белязала центъра на България, е на 30-тина минути от хижата. Ако искаш по-продължителен преход, връх Шипка е на около 3 часа път, като маршрутът е разнообразен, с множество красиви гледки. Път до хижата има от град Габрово – 22 км по асфалтов път или 4 ч по маркирана туристическа пътека.
9. Пършевица
От досега изброените старопланински хижи повечето са в Централна Стара планина. Затова сега ще спрем вниманието ти в западните ѝ части. Там, във Врачанския Балкан, в местността Каличина бара, е разположена хижа Пършевица. До нея се стига по асфалтов път, ако искаш да я достигнеш с автомобил. Ако ти се ходи пеш през планинските гори, маркираните маршрути са 3 – от с. Миланово (3 ч), от град Враца (3 ч и 30 мин) и от спирка Оплетня (4 ч).
Масивната сграда е на два етажа, побираща до 53-ма туристи в легловата си база, а иначе всеки турист планинар може да пийне чаша чай, кафе или градусова напитка в столовата на хижата, както и да хапне някоя вкусна супичка и гозба, приготвена от хижарите. Хижата е отоплена, водоснабдена и електрифицирана, чакаща с отворени обятия своите бъдещи посетители.
10. Леденика
Отново с Западна Стара планина, само на 2 часа от х. Пършевица, се намира хижа Леденика. Въпреки сравнително малката си надморска височина – 850 м, в близост до хижата има много скални масиви, които са подходящи както за пълнене на окото с красиви гледки, така и за алпинизъм. Ако не си падаш по този вид екстремни преживявания, можеш да влезеш надолу в планината – в пещера Леденика, която е на 10-тина минути от хижата. А ако предпочиташ височините връх Замбина могила е само на час и половина оттук.
Това са не малко причини да запазиш поне една нощувка в приветливата хижа Леденика, разполагаща с малко над 80 места. Тя е електрифицирана, водоснабдена, отоплена, с етажи санитарни възли и баня. Има ресторант с топла и вкусна кухня. Започна да планираш посещението си вече, нали?
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.