Фридрих Ницше е революционер и новатор във философията. Някои го смятат за основател на нова философска школа – философията на живота. Никога не се отказва от спор и описва себе си като “войнствен по природа” и “нуждаещ се от обекти на съпротива, за да функционира”.
Освен да размишлява върху живота и ценностите му, композира няколко произведения за глас, пиано и цигулка и пише поезия. Негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Отказва се от гражданството си, за да обикаля Европа като “апатрид”.
Мисленето му до голяма степен е неразбрано от съвременниците му. Трудовете му почти не се продават, а идеите му се отхвърлят. За сметка на това, след години става едно от най-уважаваните и значими имена във философията. А животът му е не по-малко интересен. Постарахме се да го съберем в десет любопитни факта.
1. Родителите
Бащата – Карл Лудвиг Ницше, е лутерански пастор и бивш учител. Майката – Франциска, е дъщеря на пастора Давид Ернст Олер фон Поблес. Двамата се женят през 1843 г.
2. Раждането
Фридрих Вилхелм Ницше се ражда на 15 октомври 1844 г. в град Рьокен, близо до Лайпциг, в пруската провинция Саксония. Има по-малка сестра – Елизабет Фьорстер-Ницше и по-малък брат – Лудвиг Йозеф.
3. Името
Баща му решава да го кръсти на пруския крал Фридрих Вилхелм IV, който навършва 49 години в деня на раждането на Ницше. По-късно, обаче, Фридрих се отказва от второто си име.
4. Детството
Бащата на Ницше умира от мозъчно заболяване през 1849 г., а по-малкият му брат – шест месеца по-късно. Семейството се мести в Наумбург. Там, съветникът по правосъдието, Бернхард Дексел официално е назначен за настойник на Фридрих и Елизабет.
Ницше прекарва детството си в компанията на майка си, сестра си, баба си, две неомъжени лели от страна на баща си и прислужницата. Наследството на баба му, която умира през 1856 г., позволява на Франциска да наеме собствен апартамент за себе си и децата.
Първоначално посещава общо училище за момчета, но децата странят от него и майка му е принудена да го изпрати в частно училище, където успява да намери приятели.
5. Армията
През 1867 г. се записва за една година доброволна служба в пруската артилерийска дивизия в Наумбург. Смятан е за един от най-добрите ездачи сред колегите си и дори му предричат, че скоро ще достигне до чин “капитан”. Но през 1868 г., докато скача на седлото на коня си, удря гърдите си и разкъсва два мускула от лявата си страна, което го изважда от строя за месеци.
По-късно служи в пруските сили по време на Френско-пруската война, като санитар. За краткия си престой в армията преживява много и става свидетел на травматичните последици от битката. Освен това се разболява от дифтерия и дизентерия. Предполага се, че по това време се заразява и със сифилис.
6. Жените
За сексуалността му се носят легенди, но със сигурност се знае, че в живота му е имало няколко жени. Първата е Козима – дъщеря на Лист, живееща с Вагнер и съпруга на Ханс фон Бюлов. Не се знаят точните причини, но той къса отношенията с нея и Вагнер.
Следва Малвида фон Майсенбург – аристократка и негова покровителка, която оказва сериозно влияние в живота му. Не е ясно дали той е изпитвал нещо повече от платонични чувства към нея, но търсел компанията ѝ, съветите ѝ. Госпожица Трампедах се оказва поредната несподелена любов на философа. В едно от писмата си към нея, той ѝ предлага брак, който е отхвърлен.
Запознава се с Лу Андреас-Саломе, когато тя е на 20, а той на 38. Тя е в компанията на добрия му приятел Паул Ре, който вече ѝ е предложил брак. Тя отвръща на това с предложение да живеят и учат заедно като брат и сестра, заедно с друг мъж, с когото да създадат академична общност. Ре приема идеята и предлага към тях да се присъедини именно Ницше.
Фридрих моментално се влюбва в Саломе. Ницше моли Ре да ѝ предложи брак от негово име, който тя отхвърля. Въпреки това, той приема да се присъедини към Ре и Саломе, които обикалят заедно Швейцария и Италия, планирайки създаването на своята общност. Ницше ѝ прави второ предложение за брак, което тя отново отхвърля. Тримата се разделят, защото Саломе е смутена от чувствата му.
7. Корените
Ницше силно вярва и разпространява навсякъде, че предците му са били поляци. Дори носи пръстен с печат, изобразяващ герба на полския рицарски клан “Radwan” и се смята за свързан с фамилното име “Nicki” на полското благородническо семейство, носещо този герб.
Готард Ницше, член на това семейство, напуска Полша и се отправя към Прусия. Неговите потомци по-късно се заселват в Саксония. Смята, че името му е германизирано и казва: “Аз съм чистокръвен полски благородник, без нито капка лоша кръв, със сигурност не немска кръв… Германия е велика нация само защото нейният народ има толкова много полска кръв във вените си… Гордея се с полския си произход.”
8. Болестите
Още от дете го измъчват различни болежки. Страда от ревматизъм, късогледство и анизокория – различни по големина зеници. Има проблеми със съня и мигрена, която според неговите изчисления, трае около една трета от годината. За да се справи с тях, приема огромни дози опиум, но и той не му помага.
Докато пребивава в Ница, сам си изписва успокоителни, подписвайки рецептите като “д-р Ницше”. На 3 януари 1889 г. претърпява огромен психически срив. В Торино става свидетел на бичуването на кон. Изтичва до коня, обгръща врата му с ръце в опит да го защити, след което започва да плаче неутешимо и пада на земята. Различни специалисти се опитват да опишат състоянието му, но никой така и не успява да му постави категорична диагноза.
9. Смъртта
През 1898 и 1899 г. получава най-малко два инсулта. Те го парализират частично, оставяйки го неспособен да говори и да ходи. След като се разболява от пневмония в средата на август 1900 г., получава нов инсулт през нощта на 24 срещу 25 август и умира около обяд на 25 август. Сестра му го погребва до баща им в църквата в Рьокен.
10. Вдъхновението
Философията на Ницше е вдъхновението зад “Супермен”. Създателите му – Джери Сийгъл и Джо Шустър, за първи път използват името в разказа от 1933 г. “Царството на Суперчовека”. Главният герой е тиранин, използващ телепатия, вдъхновен от “Übermensch” на Ницше. По-късно те използват името “Супермен” за своя изцяло американски супергерой, а оригиналната концепция на Ницше се прилага към врага на Супермен – Лекс Лутър.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.