Наричат Христо Смирненски “слънчевото дете на българската поезия”, защото творбите му са изпълнени с духа на младостта, с неспирната борба срещу несправедливостта и с изпепеляващия огън на любовта. Той е сред най-умелите майстори на стиха и първият български поет на града.
Пише като на шега, на един дъх, навсякъде – в сладкарницата, в трамвая, в печатницата и на каквото му попадне – на амбалажна хартия, върху вестници, в бележници. Пише, за да забавлява себе си и останалите, но в същото време отправя незабравими послания към хората.
По време на твърде краткия си жизнен път ни завещава над 800 лирически произведения и над 100 прозаически. Най-интересното от живота му събрахме в 10 любопитни факта.
1. Корените
Дядото по майчина линия – Анастас Кръстев е виден български духовник, участник в църковно-националните борби на българите, български екзархийски наместник в Кукуш. Почти всички близки роднини са революционери и/или учители.
2. Родителите
Бащата – Димитър /Мицо/ Христов Измирлиев е сладкар и в същото време деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Заради борбата си срещу католическата уния лежи в солунския затвор. Майката – Елисавета Попанастасова е първата дъщеря на Атастас Кръстев.
3. Раждането
Христо Димитров Измирлиев е роден на 17 септември 1898 година в град Кукуш, който тогава се намира в Османската империя. Днес градът носи името Килкис и е в Гърция. Има двама братя – Тома и Андон и сестра – Надежда.
4. Кукуш-София
Христо започва да чете на пет годинки и започва училище на шест. Първоначално учи в родния си град, а от 1908 до 1910 г. се мести в София по здравословни причини и живее в дома на дядо – отец Атанас Кръстев. Там малкото момче се запознава лично с Елин Пелин и Пенчо Славейков.
През 1913 г., след избухването на Междусъюзническата война, семейството му напуска опожарения Кукуш и се установява окончателно в София. Измирлиев се записва в строителния отдел на Техническото училище. Семейството живее мизерно в крайните градски квартали, поради което той често работи като продавач на вестници, писар или репортер и на повече от едно място.
5. Военното училище
През май 1917 г. постъпва като юнкер във Военното училище, но не спира да пише и да публикува в различни хумористични издания. В края на годината избухва Октомврийската революция. Командването на училището въвежда продължителна карантина с цел да се избегне проникването на комунистически идеи сред възпитаниците си.
Ярко въздействие върху идейното развитие на младия поет оказва Войнишкото въстание през 1918 г. Разбунтувалите се срещу Фердинанд и правителството войници са отблъснати от юнкерите от Военното училище. Смирненски става свидетел на най-кръвопролитния сблъсък край Захарна фабрика. Ужасен от жестокостта, с която правителството разгромява метежниците, той напуска Военното училище и затова баща му е принуден да заплати голямо обезщетение.
6. Псевдонимите
Интересен факт е, че Христо Димитров Измирлиев е публикувал под множество псевдоними. Първият идва от детството му. Христо имал куче на име Бельо. Скоро, всички негови приятели му викали така. Затова и първите му произведения са подписани с името Ведбал. По-късно идват: Смирненски, Орезам, Южен Северняк, Кямил Ефенди, Нагел Смуглий, Окър-Кокър, Яким Егейски, Християн Снежни, Гаврош, Лорд Вилмон и Лорд Джеймс Шокинг.
7. Пенка
Първото младежко любовно увлечение на Христо Смирненски е Пенка Михайлова, която той нарича Лорелай и ѝ посвещава няколко стихотворения. Запознават се през есента на 1918 г. на гарата. Започват да се срещат, но отношенията им така и не прерастват в сериозна връзка. След увлечението си по Лорелай, Смирненски има кратка връзка с друга Пенка, Пенка Генджева.
8. Хубавата Елена
Следващата му изгора е Елена Попова от Павликени. Запознават се, когато той работи в бригадата, трасираща пътя за жп линията от Павликени до Суходол. Поетът е лудо влюбен в нея и дълго време ѝ пише любовни писма. Родителите ѝ обаче не разрешават брак с чужденец и след време тя се омъжва за местен момък. След сватбата решава да унищожи писмата си от Смирненски и изгаря всичките.s
9. Женя
Две години след раздялата си с Елена, Христо се влюбва в Евгения Дюстабанова. Тя е само на 16 години, ученичка е във Втора софийска девическа гимназия, но изумява всички с познанията си по литература. Запознава ги сестрата на Смирненски – Надежда, която е приятелка на Женя и често ходи у тях, за да обсъждат книги.
Връзката им е изпълнена с ревност, освен това в Женя се влюбва един от най-добрите приятели на поета – Матвей Вълев. След смъртта на Христо, Евгения се затваря в себе си и дълги години пази пълно мълчание за тяхната любов. Тя никога не се омъжва и умира стара мома.
10. Смъртта
През пролетта на 1921 г. Смирненски заболява от паратиф – остра инфекциозна болест от типа на коремния тиф, чийто причинител е бактерия, близка до тази на салмонелата. Заминава да се лекува в рилското село Радуил. През 1922 г. отново започва да се чувства зле и пак отива в Радуил, при свои приятели. В началото на септември живее в Чамкория (Боровец), където работи като земемер в горското стопанство. Не го подминава и туберкулозата.
В началото на април 1923 г. неочаквано получава кръвоизлив и лекарите откриват каверна. Препоръчват му чист въздух, силна храна и пълно спокойствие, които се оказват непосилни за бедния поет. Родителите му наемат стая в Горна баня и там състоянието му се стабилизира.
Нов кръвоизлив на 5 юни прави състоянието му критично. Незабавно трябва да постъпи в санаториум, но свободно легло не се намира. Лекарският съвет поставя безнадеждната диагноза – милиарна туберкулоза.
Превратът от 9 юни 1923 г. го оставя без храна и лекарства за цели два дни. Преместен е спешно в близък частен санаториум, но вече е твърде късно. Около 6:30 ч. сутринта на 18 юни 1923 г. издъхва, малко преди да навърши 25-годишна възраст. Тялото му е изложено в църквата “Свети Крал” още на същия ден, където прочувствено слово произнася Гео Милев.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.