Във времена, в които всичко е толкова динамично, бързо конвертируемо и несигурност дебне отвсякъде, според нас едно нещо трябва да остане константа за човек – връзката със самия себе си.
Да, повечето хора гледат с насмешка на това, но като се замислиш, важността е огромна. Да си обърнеш внимание, да правиш нещо сам, не означава непременно да си самотен – мисъл, която плаши повечето хора. Сега ще ти подскажем 10 дейности, които опровергават тези предположения.
1. Да си оформиш график за седмицата
Да си организиран е доста ценно качество – както в работен, така и в личен план. А това става най-добре със схематичен план-график. Как се прави той? Ако си по-старомоден, стигат ти лист и химикал. Ако пък си от по-технологичното поколение – има доста добри предложения сред мобилните приложения. Започваш планирането от голямо към малко – година, месец, ден, час.
За едни е безсмислено, тъй като „какво толкова имам да правя, ще го запомня“, но често пъти в края на деня се сещаме, че май сме пропуснали нещо. С план за действие обаче няма как да се окажеш в подобна ситуация. А и е доста мотивиращо, когато в края на месеца разлистиш и видиш колко много неща си свършил. Пробвай, ако още не си и сам ще оцениш ползите.
2. Да учиш допълнително
Толкова разнообразен свят ни заобикаля, че никога не знаеш какво умение би ти било от полза в утрешния ден. Затова просто не спирай да се развиваш и усъвършенстваш. Полагане на основите на познания по нов език или повишаване на образователната си университетска степен. А защо не добавянето на нова образователна диплома в съвсем различно направление?
Не е задължително това да става по класическия начин в редовна форма на обучение, ако това те плаши, че е голям ангажимент. В XXI век почти всичко можеш да правиш онлайн – дори да завършиш образование с абсолютно легална диплома. Всичко е въпрос на мотивация и лична организация (за което доста спомага предложението ни в точка едно.
3. Да спортуваш
Не случайно още от Древността се смята за вярно, че здравият дух се съхранява в здраво тяло. И тук нямаме предвид задължително да ваеш тяло на Аполон. Спортът разтоварва психиката и калява физиката. Затова е добре да спортуваш нещо, дори и да не се бориш за класиране в националния отбор.
Дали просто да потичаш в парка, малко разнообразие във фитнеса или просто серия клекове или коремни преси в домашни условия, винаги сa по-добрият избор пред оправданието, че нямаш време за това. Имаш, стига да поискаш. И действа доста центриращо за душевното настроение на човек. Изпробвано е!
4. Да упражняваш хоби
Да, спорт и хоби са две различни неща според нас – първото изгражда дисциплина и поддържа тялото, докато второто развива въображението, дава свобода на действие в чистия ѝ вид и възможност да изразиш себе си. Дали чрез рисуване, свирене на музикален инструмент или извършването на някакво ръкоделие – декупаж, оригами, работа с глина… дори бродиране на гоблени!
Всичко това са дейности, хем ангажиращи вниманието с нещо, извън битовизмите, хем действа успокояващо на нервната система. Ако пък искаш ти самия да се потопиш в изкуството, концерт, театър, опера или дори нещо по-новаторско като Stand Up Comedy, са идеален избор за преживяване. Подари си го!
5. Да отделиш време на близък човек
Все много бързаме, все много неща имаме да вършим и ако нямаме предварително планирани дни, както посочихме в първа точка, все по-претоварен живот. Уж едно свършиш, а още две нови неща изникват. Спри този порочен кръг. Работа за вършене винаги ще се появява на хоризонта, но важните хора няма да са все край теб. Затова отделяй им нужното време.
Гледането на телевизия търпи отлагане, но неделният обяд с родителите ти – не. Или вместо да се излежаваш на дивана, пий кафе с приятел. Просто общувай с близките си хора сега, за да не съжаляваш, че не си го правил, когато вече ги няма.
6. Да четеш книга
Получаваш положителни отзиви за някоя книга, купуваш я и я оставяш на рафта. Познато нали? А не мислиш ли, че е време да започнеш да отмяташ една по една тези книги на изчакване? Няма подходящ момент, който да чакаш сам да дойде. Трябва ти да го създадеш.
Изгради си навик – дали преди лягане, в средата на деня в обедната почивка или през уикенда. Просто вмести това занимание в ежедневието си и ще видиш колко разтоварващо ще ти подейства. Всяка книга е един нов свят. А кой не обича да напуска сивата реалност?
7. Да слушаш музика и да си потанцуваш на воля
Музиката е велико нещо! Много спортисти се надъхват преди важно състезание именно с музика. Научно доказано е, че класическата музика действа изключително добре на растенията – стимулира цъфтежа им. А щом прави това с цветята, какво ли по-благодатно действие има върху хората?
Освен успокояващо на сетивата, музиката действа и някак олекотяващо – имаш ли работа за вършене, винаги я приключваш по-бързо, ако слушаш музика. Дай малко свобода на себе си – попей с оригиналния изпълнител, потанцувай, все едно никой не те гледа. Бъди себе си и се наслади на този момент. А знае ли човек – следващия път може да се престрашиш и пред публика.
8. Да медитираш
Знаем, че винаги се намира по някой неверник в това да медитираш. „Какво ще седя и ще гледам в една точка?“ си казват. Но това е само привидно. Всъщност медитацията е вглеждане навътре в себе си. Започваш да си задаваш въпроси, не рядко пъти – да откриваш и техните отговори.
Но този процес може да стане само, когато си на саме със себе си. Вглъбен и отворен към вътрешния си глас. Остава единствени да го чуеш. Освен това, редовната медитация подобрява качеството на съня, повлиява добре върху нивото на натрупания стрес в организма. Само положителни ефекти, а изисква не повече от 20 минути на ден.
9. Да готвиш
Това определено е едно безценно умение. И колкото по-рано успееш да го овладееш, толкова по-добре за теб. Никой не казва, че трябва да можеш да готвиш като Мастър Шеф (въпреки че никой не би имал нещо против, ако достигнеш това ниво). Все пак в един момент ще заживееш отделно от родителите си и тогава какво – ще се изхранваш само с fast food и take away поръчки ли? Я се стегни!
Никак не е сложно да забъркаш един омлет или да спретнеш някоя бърза супа. А от пържолки на фурна по-лесно няма! Така че вместо да цъкаш безцелно на телефона, разрови се за някоя рецепта за начинаещи из интернет. За стимул може да си повтаряш фразата, че „ Красотата е до време, но гладът – до гроб!“.
10. Настолни игри
Настолните игри дават една чудесна микс алтернатива – хем да обърнеш внимание на близкото си обкръжение, хем да подобриш личностни качества. Пъзелите например подобряват концентрацията и развиват умението за решаване на проблеми. Настолните игри като модерните сега – с карти, скрабъл, монополи – усъвършенстват умения като комбинативност, мислене за поне 3 хода напред, предвиждане на потенциални ситуации.
Но нека не пренебрегваме и класическите игри като „Дама“, „Не се сърди човече“ и фаворитът сред фаворитите, негово величество – Белотът. При него се развива както умението за работа в екип, така и това да можеш да смяташ бързо, точно и на време. Поиска ти се да изиграеш една игра, признай си. Ами хайде – събирай компанията и се насладете на моментите заедно.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.