Според статистиката малките деца хващат настинка от 5 до 12 пъти годишно, а един от задължителните ѝ белези е кашлицата. Понякога обаче изобщо не се касае за обикновена простуда. Ако вашето дете кашля, но не се проявяват допълнителните признаци на настинката – хрема, висока температура и т.н., значи се касае за нещо друго.
В същото време кашлицата може внезапно да започне и да изчезне така, както се е появила. В такива случаи много често се диагностицира алергична кашлица при деца. За съжаление такава диагноза означава, че детето ви има сериозен проблем и вие като родител трябва да се заемете без отлагане с решаването му.
В противен случай може да се стигне до по-сериозни заболявания на дихателните пътища като бронхит или астма. Затова ще трябва задължително да заведете детето си на педиатър.
10 симптома, които трябва да ви подскажат, че детето ви развива алергична кашлица
- Продължително кихане;
- Обилен секрет от носа;
- Зачервяване и сърбеж в очите;
- Напрежение в синусите;
- Потъмняване на кожата под очите;
- Намалено обоняние;
- Напрежение в синусите;
- Дразнене в гърлото;
- Кашлица, която се влошава през нощта;
- Задух.
При поява на такава имунна реакция може да се наблюдава и хрема с подуване на лигавиците. Въпреки това температурата в такива случаи като правило не се повишава. Добре е също така да знаете, че гореописаните симптоми се срещат не само при алергичните кашлици, а могат да бъдат признак и за други заболявания.
Така ли е, или не – може да каже само педиатърът, и то след обстоен преглед на детето и задълбочен разговор с родителите, които ще опишат при какви обстоятелства се е появила кашлицата, от колко време детето е неразположено и пр. В повечето случаи може да последва и специализирана диагностика на състоянието.
Причини за алергична кашлица
Алергичната кашлица при децата може да се появи внезапно и да заблуди родителите за причината. Ако не се окаже обикновена настинка, това означава че детето ви има по-сериозен проблем с имунната система. В резултат на това организмът е станал чувствителен към някои вещества от околната среда, храната или битовата химия.
Причината за това могат да бъдат вирусни или вродени заболявания или ако в стаята, в която се отглежда детето, има наличие на различни химикали или прах. Сред причинителите на този вид алергии при децата обикновена са:
- Косми от домашни любимци;
- Домашен прах;
- Растителен прашец;
- Химикали;
- Лекарства.
Ако малчуганът се окаже алергичен към някои от тези вещества, той може да получи пристъп, който да ви изплаши изключително много. Картината е наистина тревожна – безпомощното детенце започва да кашля продължително, не може да си поеме въздух и дори стига да задушаване.
Обикновено при по-леките случаи родителите сами стигат до извода какво точно предизвиква дразненето и започват да предпазват детето си от контакт с него. Лишават се от домашния любимец, от красивите цветя или други предмети и удобства вкъщи, които не могат да бъдат по-важни от здравето на детето.
Това не значи обаче, че трябва да спестите ходенето при лекар. Защото симптомите могат да се задълбочат. Появил ли се е проблемът, той трябва да се лекува. Затова заведете детето на лекар специалист, не отлагайте!
След първичния преглед педиатърът ще предпише необходимата във вашия случай диагностика. Някои заболявания са трудни за диагностициране, както се казва „на око“. Ето защо трябва да се доверите на лекаря, когато ви предписва изследвания. Така ще се определи точната диагноза, а това означава, че 50% от успеха на лечението е постигнат!
Диагностиката за алергии обикновено включва кожни или кръвни тестове. При кожния тест лекарят прави леки драскотини по кожата на детето – обикновено по ръката или крачето, и нанася върху тях препарати с различни видове алергени. Според реакцията на кожата се преценява към кой вид алерген има чувствителност детският организъм. Още по-точно заключение може да се направи след лабораторно изследване на кръвта. В резултат на изследването лекарят може да постави диагноза.
Обикновено в такива случаи майките се питат една друга на какъв точно специалист да заведат детето си. Отговорът е – най-добре е да потърсите детски алерголог, който е специализирал в областта на детските алергии. Въз основа на прегледите обикновено се предписва курс на лечение с антихистамини. Добре се отразяват и инхалациите.
Не трябва да се забравя, че както при повече заболявания, и лечението на алергичната кашлица е строго индивидуално при всяко дете. Само опитният специалист медик може да го определи и да насрочи продължителен план, който стриктно трябва да се следва.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.