Все още не си планирал своята лятна почивка? Чудиш се дали изобщо вече има смисъл да полагаш усилия за това? Има, разбира се! Та едва в средата на лятото сме! А и след това закъсняване (едва началото на август) се надяваме то да продължи поне до края на септември!
А по повод колебанията дали си заслужава – морето е най-големият лечител на земята! И за психиката на човек, и за физиката му! Не вярваш? Сега ще се убедиш в това колко много полезни свойства има солената вода, колко благоприятен и лечебен е климатът край морския бряг.
Навярно и ще разбереш защо „морските хора“ винаги се отличават от тълпата с едно характерно спокойствие, ведро поведение и винаги в хармония „дух – тяло“. А дали пък няма да се замислиш над това да се преместиш по-близо до морето? Хм… прочети и ще разбереш. 🙂
1. Връзката „човек-вода“
Още от коремите на майките си, преди появата ни на бял свят, изначално ние се появяваме в течна среда. Организмът на едно бебе съдържа 75% вода! Дори 31% от съдържанието на човешките кости е вода, а мозъците ни са с водно съдържание почти 3/4! Каква силна връзка между човешкия организъм и водата, нали? Е, как тогава да не се чувстваш добре, когато си в близост до морето, плуващ или свободна плаващ в него.
Също има много научни изследвания, които доказват, че е силно вероятно хората да сме били първо водни създания, после – земноводни и накрая да сме еволюирали в сухоземни. Но началният ни произход е от водата. Може би и затова още в самото начало ембрионите имат малки хриле, които в периода на развитието му изчезват. Кой знае? Едно обаче е сигурно – само мисълта, че морето ти е на ръка разстояние, действа облагородяващо на човек.
2. Спокойствието
Чуваш морските вълни, усещаш как пясъкът преминава покрай пръстите на краката, докато ги движиш, слънцето леко нагрява кожата ти, докато небрежният бриз те гали… И се улавящ, че не мислиш за нищо друг; че си „тук и сега“ и в главата ти има мисли само за тези емоции – за нищо друго. Няма работа, няма стрес, няма колеги и проблеми, няма семейни ангажименти – само ти.
Може този момент да продължи 10 минути, но да ти се стори като цял час. Това е магията на морето. Забавя времето, когато си изкарваш добре и кара бързо да отминават злободневните тревоги. Научни изследвания доказват, че хормоните на стреса се понижават, а тези на удоволствието – нарастват, когато наблюдаваме морето и как то се слива с небето и имаме един открит хоризонт пред нас.
3. Подмладяване на ума и тялото
За един пълен рестарт на ума и тялото ни, ни е нужна почивка край морето – до това твърдение са стигнали научните изследователи. През 1995 г. е направен експеримент. На група студенти в сесия са дадени стаи, в които те да се подготвят за нея.
Тези, чийто стаи били насочени към природни гледки и най-вече – морето, се представили в пъти по-добре на изпитите си, отколкото тези с градска гледка. Морският климат има и много добро влияние върху човешкия метаболизъм и спомага за намаляването на излишните килограми. Комбинираш ли морската храна с подходящи физически упражнения, за минимално кратък срок ще има видими резултати.
4. Синьото
Сред 42% от мъжете и 35% от жените, най-хубавият цвят на света е синият. Това е и доста логичен отговор, тъй като това е нейният преобладаващ цвят – водните басейни, небето. А тези места се свързват подсъзнателно предимно с почивка и приятни преживявания, затова и хората го посочват за свой любим.
Изследвания показват, че когато човешкото око види син цвят, в мозъка му се отключват състояния на жизнерадост и еуфория дори. Преминават в едно състояние на свобода на действие на духа и тялото, чувстват се някак неограничавани, непритискани. Доказано е, че ако човек стои в бяла стая има много по-неприятно усещане, отколкото, ако е в синя. Поради същите причини, не мислиш ли? А на теб как ти се отразява синият пейзаж?
5. Морето като лечител
Учените от университета в Милано доказват, че морският климат е силно благоприятен за лечение на редица заболявания като сезонни алергии, неврози, както и проблеми с белите дробове. Това е така поради неговия характерен „бриз“, който не позволява на въздуха да се застоява, както и от засиленото излагане на слънчева светлина. По-съвременните болестни състояния като „бърнаут“ и „депресия“ също се повлияват много добре от „морска обстановка“.
Общо взето морският пейзаж действа успокояващо на нервната система и при хора с професии, изискващи силна концентрация и работна среда, поставяща ги под високо напрежение, е препоръчително качественото редовно релаксиране на организма. За качествен сън и повишаване на здравословното състояние на човек, приемайте по равни дози морски ваканции по няколко пъти годишно. 🙂
6. Пясъкът
Човешките стъпала са събирателно място на много нервни окончания. Чрез ходенето по морския бряг песъчинките правят освен неусетен пилинг, така и нежен масаж на ходилата. А там има точки, отговарящи на всички органи в човешкото тяло.
Ходиш си по плажа уж само на разходка, за да се откъснеш от ежедневния стрес, а накрая какво излиза – подсигуряваш си грижа както за цялото тяло (вътрешно и външно), така и за духа си. Какво по-прекрасно от това? Как да не ти се прииска една дъъълга и спокойна обиколка на най-близката плажна ивица? Разглеждаш ли вече в интернет коя е тя?
7. Витамин D
Един от най-важните витамини за човек е витамин D, а той се приема основно през кожата под влиянието на слънчевите лъчи. Той има благоприятно влияние върху цялото здравословно състояние на хората – заздравява костите, повлиява добре кожните заболявания тик „екзема“, „дерматит“. Дори се счита, че помага при борбата с ракови заболявания също.
Но слънцето колкото полезно, толкова може да бъде и вредно, ако не се използва слънцезащитен крем при по-дълго излагане под лъчите му. Казваш си „Е, то в България е почти 3/4 от годината слънчево – кой страда от липса на този витамин?“. Ами през зимата това са трима от четирима българи. А ти от тях ли си? Дори и да не знаеш, не е лошо да се запасиш с витамин D за всеки случай – я си запази една бърза уикенд почивка на морето. 😉
8. Имунната система
Усещаш как нито един лек вирус не те подминава и всеки път хващаш сякаш от въздуха болестите? Чувстваш се с паднал имунитет? Искаш да възстановиш доброто състояние на имунната си система? Запазвай поне 10-дневна почивка на морския бряг. Край него въздухът е наситен с аерозоли (малки водни капчици, които изчистват излишните секрети, започнали да се натрупват в тялото ти), възстановяват лигавиците по дихателните пътища, силно увредени от фините прахови частици в градския въздух. Те имат и благоприятно влияние върху кожата – правят я по-нежна и мека на допир. С една дума, за да си добре през зимата, отдай се на морска почивка през лятото. Хем кеф, хем грижа за теб. 🙂
9. Морската вода
Влезеш ли в чистата морска вода, независимо в кое море, все едно потапяш тялото си в натурална биоаптека. Тя съдържа различни по значение минерали, които само и единствено благоприятстват човешкия организъм. Основните полезни съставки са йод, който спомага за по-бързото заздравяване на отворени рани; калий – повлиява понижаването на кръвното налягане и укрепва кожата; магнезий и бром, които действат успокояващо и тонизиращо. От солеността на водата зависи и количеството минерали в нея – колкото по-концентрирана е, толкова по-голямо е минералното разнообразие. Та ако имаш удобна възможност – отскочи до Червено море.
10. Морските дарове
Не на последно място по-важност, ще споменем и даровете, които морето ни отглежда и поднася с отворени обятия. Няма как нещо, отгледано в толкова здравословна, полезна обстановка, да не се пропие със същите качества и да не ги предаде на този, който го консумира.
Миди, раци, калмари, скариди, октоподи, стриди, рапани… Цялата прясна и разнообразна риба, с която са пълни моретата и океаните на Земята… няма по-полезно нещо за хапване, особено през летните месеци!
Спазвате ли подобен „средиземноморски“ режим на хранене, включващ предимно храна от морето и свежи зеленчуци – сами ще усетите колко положително се повлиявате. Застопорявате се на едни килограми, които само тялото ви възприема за нормални за него. А поддържането на подобно тегло е превантивна мярка за сърдечни заболявания и Алцхаймер.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.