Мишел Йео е първата азиатка, спечелила Оскар и Златен глобус за най-добра актриса. Получава и наградата “Women In Motion” за 2023 г. от Kering и Фестивала в Кан. През 2022 г. “Time” я нарежда сред 100-те най-влиятелни хора в света и я определя за “Икона на годината”.
На 23 април 2007 г. френският президент Жак Ширак ѝ връчва титлата “Кавалер на Ордена на Почетния легион”. През 1997 година е избрана от “People” за една от “50-те най-красиви жени в света”, а през 2009 г. същото списание я включва в списъка на “35-те екранни красавици за всички времена”.
Освен всички награди и постижения Мишел е много интересен човек. Разтяга се и прави клекове, докато си мие зъбите. Практикуващ будист е и води живота си според принципите на учението. Още интересни факти за нея ще откриете в статията.
1. Родителите
Бащата – Киан Тейк Йео, е сенатор на Малайзия от 1959 до 1969 г., председател е на адвокатската колегия на Перак и основател на “Шри Маджу“ – голяма междуградска автобусна услуга в Малайзия и Сингапур. Майката – Джанет Йео, е била кралица на красотата, не работи, но много обича да пее, танцува и да забавлява всички около себе си.
2. Раждането
Йео Чоо-Кенг е родена на 6 август 1962 г. в Ипох, столицата на малайзийския щат Перак. Въпреки че е с хокиенски и кантонски произход, тя израства, говорейки английски. Баба ѝ по майчиния линия я учи на малайзийски кантонски. Но така и не се научава да чете и пише на китайски, за което много съжалява.
3. Балетът
Започва да учи балет на четири години. Като начална ученичка посещава средното училище за момичета “Main Convent Ipoh” в Ипох. Когато е на 15 години, цялото семейство се мести в Обединеното кралство. Там посещава девически интернат. По-късно се записва в Кралската академия по танци в Лондон. Но след тежка травма на гръбначния стълб трябва да се раздели с балетната сцена. Насочва се към хореография и други форми на изкуство. През 1982 г. получава бакалавърска степен по творчески изкуства със специалност театър.
4. Конкурсите
През 1983 г. майка ѝ я включва в конкурса “Мис Малайзия/Свят” без нейното знание и съгласие. Първоначално Мишел е категорична, че няма да участва. Но после решава да го направи с едно условие – майка ѝ никога повече да не я моли да прави нещо подобно. И печели състезанието. След това представлява Малайзия на конкурса “Мис Свят”, проведен в Лондон, където се класира на 18-та позиция пред още 72 участнички от цял свят. Същата година отива в Австралия и заема първо място в състезанието “Мис Международен туризъм”. Печели и титлите “Мис Мумба” и “Кралицата на Тихия океан”.
5. Рекламата
Конкурсите спомагат за това да бъде забелязана и извикана за участие в рекламата за часовници на “Guy Laroche”. В нея си партнира с Джеки Чан. Рекламата успява да привлече вниманието на хонконгската филмова продуцентска компания “D&B Films”, която ѝ предлага първата филмова роля. Известна е преди това като Мишел Хан, но продуцентската компания я съветва да приеме име, звучащо на английски и ѝ дава артистичния псевдоним Мишел Йео.
6. Киното
Първата ѝ роля идва през 1984 г. в “The Owl vs Bombo”. Главната ѝ роля във филма “Yes, Madam” от 1985 г. пък я превръща в звезда на китайското кино. Това е 21-вият най-касов филм за годината в Хонконг и представянето на Йео, особено в бойните сцени, е оценено подобаващо. Прави пробива си в Холивуд през 1997 г., когато е избрана за момиче на Джеймс Бонд в “Винаги ще има утре”. Тя е и първото азиатско момиче на Бонд. Впечатлен от отдадеността и уменията ѝ, Пиърс Броснан я нарича “женски Джеймс Бонд”. Тя е готова да изпълни сама всички каскади, но режисьорът Роджър Спотисууд я разубеждава, тъй като ги смята за твърде опасни. Бойните ѝ сцени във филма обаче ѝ печелят номинация в наградите на MTV Movie Awards. През 2000 г. играе в екшъна на Анг Лий “Тигър и дракон”, заради който трябва да научи мандарин. Филмът става международен блокбастър и тя печели много награди, включително номинация за най-добра женска роля на BAFTA. Изпълнението ѝ впечатлява и култовия режисьор Куентин Тарантино, който става един от най-верните ѝ фенове.
7. Каскадите
Мишел Йео не е преминала обучение по бойни изкуства. Но танцовите ѝ умения ѝ позволяват да изиграе безупречно всичките си бойни сцени. Тя учи движенията на снимачната площадка и тренира заедно с екшън звезди като Дик Уей. През 1996 г. снима филма “The Stunt Woman”. Героинята ѝ трябва да скочи от мост в движещ се камион, пълен с кутии и матраци. Когато Йео се приземява, главата ѝ влиза между две кутии, краката ѝ минават зад гърба и я удрят в гърба. Веднага е закарана в болница. Известно време остава неподвижна. Бавно, но трудно започва да ходи. Едва успява да движи ръцете и краката си и изпитва неистова болка. Възстановява се чак след една година, но продължава сама да изпълнява каскадите си.
8. Сблъсъците
Често се сблъсква с предразсъдъци и неразбиране. Повечето хора в индустрията не могат да различат дали е китайка, японка или корейка. Говорят ѝ силно и бавно. Пращат ѝ предложения за стереотипни образи. Това много я наранява и тя отказва да приема роли повече от две години. Но в крайна сметка, започват да ѝ предлагат смислени роли, което отново я връща в играта. Истинската.
9. Мъжете
През 1988 г. се жени за богатия изпълнителен директор на “D&B Films” Диксън Пун и се оттегля от актьорството. Развеждат се през 1992 г., защото не може да има деца. Въпреки това толкова се сближава с втората му съпруга, че дори става кръстница на дъщеря му. През 1998 г. се сгодява за кардиолога Алън Хелдман, но брак няма. През 2004 г., на събитие за демонстрация на нов модел кола в Шанхай, се запознава с Жан Тод. Той е бизнесмен, бивш автомобилен състезател и мениджър на тима “Формула 1-Ферари”. И двамата определят срещата си като приказна. Жан ѝ предлага брак два месеца след срещата им и още тогава тя се съгласява. Но им отнема цели 19 години, за да се оженят. Правят го на 27 юли 2023 г. в Женева.
10. Каузите
Когато не е заета с актьорство, Мишел Йео се включва в различни каузи. Патрон е на проекта “Save China’s Tigers”, чиято цел е да защити застрашения южнокитайски тигър. Усилията ѝ включват застъпничество за дивата природа и опазване на околната среда като посланик на добра воля за Програмата на ООН за развитие. Бори се с проблемите, свързани със здравето и благосъстоянието, вариращи от СПИН до пътна безопасност, чрез различни организации, сред които “Live to Love” и Американската фондация за изследване на СПИН. Посланик е и на кампанията, лобираща за използването на каски от мотористите и мотопедистите.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.