Жаклин Кенеди е една от най-бляскавите жени на нашето време. Тя е еталон за съвършенство и олицетворение на великолепието. 27 пъти е част от годишния списък на Gallup с 10-те най-уважавани личности от втората половина на ХХ век. През 2012 г. списание “Time” я включва класацията си със 100 модни икони за всички времена. През 2016 г. “Forbes” я включват в своя подобна такава.
В училищния ѝ годишник е отбелязано, че е остроумна, с невероятни постижения като ездачка и с огромно нежелание да стане домакиня. Говорела свободно френски, италиански и испански. Пушела по три кутии цигари на ден, но не искала никой, освен най-близките ѝ, да знае за вредния ѝ навик.
Страдала от тежка депресия, заради която веднъж е откарана в психиатрия и преминала през тридневна електрошокова терапия. Ако искате да разберете още любопитни факти за забележителната Жаклин Кенеди, продължете да четете.
1. Потеклото
Майката на Джаки винаги се стремяла да изгради идеален образ в обществото, преследвайки статута на семейство от висшата класа. Тя се представяла за потомка на френските католически аристократи. В действителност нейните предци са били ирландски селяни, които избягали от графство Корк и картофения глад през 1982 г. в Америка. Бащата на Джаки бил с френски, шотландски и английски произход.
2. Родителите
Бащата – Джон Верну Бувие III, по прякор “Черния Джак”, е борсов посредник на Уолстрийт. Майката – Джанет Нортън Лий, е светска личност. Бракът им е обтегнат заради страстта на Джон към алкохола и жените. Семейството се бори и с финансови затруднения след краха на Уолстрийт през 1929 г. Двамата се разделят през 1936 г. и се развеждат четири години по-късно. През 1942 г. Джанет се омъжва за наследника на “Standard Oil” – Хю Дъдли Очинклос-младши.
3. Раждането
Жаклин Лий Бувие се ражда на 28 юли 1929 г. в болница “Саутхемптън” в Саутхемптън, Ню Йорк. Кръстена е на баща си, в църквата “Св. Игнатий Лойола” в Манхатън. Има по-малка сестра – Каролайн Лий.
4. Работата
Докато е в колежа, участва в конкурса на списание “Vogue Prix de Paris”. Печели го, а наградата е едногодишен стаж в списание “Vogue”, разделен между Ню Йорк и Париж. В първия ден от стажа главният редактор на “Vogue” я съветва да се върне във Вашингтон и да се погрижи за брачните си перспективи. Тя го прави. След като завършва университета, започва работа като фоторепортер във вестник “Washington Times-Herald”. Обикаля улиците на столицата и разпитва непознати за мнението им по различни интересни въпроси. Сред многото хора, които интервюира, е Ричард Никсън – човекът, който Джон Ф. Кенеди по-късно побеждава на президентските избори. Отразява и коронацията на кралица Елизабет II през 1952 г.
5. Първият брак
Запознава се с Джон Ф. Кенеди на вечеря чрез общ приятел през 1952 г. Вече е сгодена за друг, но не го обича. Разтрогва годежа. Кенеди ѝ предлага брак само 6 месеца след срещата им, но тя го кара да чака цели 30 дни, докато се съгласи да стане негова съпруга. Годежът им е обявен през юни 1953 г. Женят се през септември 1953 г., в Нюпорт, Роуд Айлънд, в римокатолическата църква “Св. Мария”. Сватбата е смятана за светското събитие на сезона, с приблизително 700 гости на церемонията и 1200 на приема. На 22 ноември 1963 г., докато пътуват в кортеж, Джон е прострелян няколко пъти. Не идва в съзнание и умира. Жаклин Кенеди отказва да свали окървавения си розов костюм на Шанел, който се превръща в емблематичен символ на убийството.
6. Абортите
Жаклин се сблъсква с редица трудности преди да дари Джон с деца. Малко след сватбата, през 1955 г. претърпява спонтанен аборт. Следва втора бременност, но през август 1956 г. ражда мъртво момиче – Арабела. На 27 ноември 1957 г. се ражда дъщеря им – Каролайн. На 27 ноември 1960 г. се ражда и синът им – Джон Кенеди-младши. През 1963 г. тя дава живот на още едно момче – Патрик. Белите дробове на бебето не са напълно развити и то умира от заболяване на хиалиновите мембрани два дни след раждането.
7. Наградата
Жаклин Кенеди е най-младата първа дама в модерната история на САЩ. Една от най-големите ѝ заслуги е обновяването на Белия дом. През 1962 г. тя организира медийно посещение в Белия дом, за да покаже в какъв разкош се е превърнал той. Филмът за събитието е гледан от 56 милиона телевизионни зрители в Съединените щати и по-късно е разпространен в 106 държави. За тази своя дейност получава награда “Еми” и се превръща в първата президентска съпруга, носителка на отличието.
8. Вторият брак
През 1968 г., около 5 години след смъртта на Джон, Жаклин Кенеди се жени за своя дългогодишен приятел – гръцкия корабен магнат Аристотел Онасис. Той е с с 23 години по-възрастен от нея, щял е да се омъжи за сестра ѝ и изключително богат, заради което много хора започват да я определят като “златотърсачка”. Голяма част от обществото в Америка гледат на повторния ѝ брак като на предателство към паметта на мъртвия ѝ съпруг. Папараците започват да я преследват навсякъде и да я наричат “Джаки О”. Според някои Аристотел я е използвал, за да завладее Америка. Не я е обичал, бил е силно влюбен в Мария Калас. Той умира през 1975 г. и Джаки се завръща в Америка за постоянно след смъртта му.
9. Редактирането
През 1975 г. се мести в Ню Йорк. Започва работа във “Viking Press” като редактор-консултант. След това се мести в “Doubleday Books”, където е старши редактор. Има участие в няколко популярни книги, включително автобиографията на Майкъл Джексън “Moonwalk”, “The Cartoon History of the Universe” на Лари Гоник и преводите на “Cairo Trilogy” на Нобеловия лауреат Нагиб Махфуз. Освен това започва да се бори за изкуството и опазването на американското наследство. С нейна помощ се осуетява разрушаването на “Grand Central Terminal” в Ню Йорк. От средата на 70-те до смъртта ѝ неин спътник в живота е Морис Темпълсмен – индустриалец и търговец на диаманти от белгийски произход. Тя му се врича във вечна любов, в болничната ѝ стая, броени дни преди да напусне този свят.
10. Смъртта
През ноември 1993 г. Джаки е хвърлена от коня си, докато е на лов за лисици в Мидълбърг, Вирджиния. На прегледа в слабините ѝ е открит подут лимфен възел. През декември получава болки в стомаха и подути лимфни възли на шията. Диагностицирана е с рак на кръвта. Започва химиотерапия. През март ракът се разпространява в гръбначния ѝ мозък, мозъка и в черния ѝ дроб. Мести се за последно в апартамента си в Манхатън от болницата в Ню Йорк на 18 май 1994 г. На следващата нощ, в 22:15 умира в съня си, на 64-годишна възраст с децата край нея. Погребана е в Националното гробище в Арлингтън заедно с президента Кенеди, сина им Патрик и мъртвородената им дъщеря Арабела.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.