Домашните любимци наистина са сериозна отговорност. Те не са някаква част от интериора в дома ти. Имат своята нужда от грижи, точно както един всеки от нас – редовно посещение при лекар, поддръжка на козина, нокти, зъби, редовни разходки.
Те са си още един член от семейството – не напразно това е първосигналното сравнение на всеки стопанин. Но те, точно както хората, показват своите емоции към теб – благодарност, загриженост, приятелство, любов.
Все още не си минал към отбора на „стопаните“? Колебаеш се дали да си вземеш животинче? Разполагаш с времето, условията, но не знаеш дали ще се справиш? Ето 10 причини, които може би ще те окуражат да направиш голямата крачка.
1. Натурални антидепресанти
Виждал ли си собственик на домашен любимец, който да е самотен? Няма как да стане! Или ще си играе с него, или ще го води по изложби, ветеринари, разходки. Те са просто една постоянна компания, която никога не ти омръзва. От самота предимно биха се оплакали възрастните хора, чиито деца вече са отлетели по своя път, създали са свои семейства и имат вече своите грижи и ангажименти.
Именно тук „на помощ“ идва домашният любимец – куче, коте, папагал… рибка дори – създават усещането за лична отговорност и ангажимент към някого, точно както родителството. Данните от направено научно изследване сочат, че именно стопаните на животинки са с 36% по-малка вероятност да се оплачат от самота сред хората, надхвърлили 50-те. Как да ти остане време да се депресираш?
2. Естествени успокоителни
Шведски изследователи са стигнали до извода, че собствениците особено на кучета, са с много по-високо наличие на хормона на щастието в организма си от останалите участници в проучването. Наблюдавали как ще се променят показателите в човешкия организъм след като доброволците погалят куче.
С изненада установили, че хормонът на стреса спада до 15-20 минути след погалването, а сърдечният им ритъм се нормализирал и успокоявал много по-бързо от обичайното. Но кой е очаквал по-различни резултати? Няма как да не забравиш за каквито и да е тревоги, когато тава „рошаво кълбо любов“ те настигне и започне да се бори за внимание.
3. Намаляват риска от сърдечни заболявания
Сега да споменем малко лечебни умения и на котките. Само ако имаш мъркащ любимец в дома си, вече си си намалил риска от сърдечни заболявания. Резултатите от направени изследвания казват, че собствениците на котки (независимо през какъв период от живота си са я имали) имат по-малък риск от сърдечен удар, отколкото хората, които не са имали. И това проучване продължава 20 години – не малко хора са попаднали в обхвата му. Няма как да не му се доверим нали?
4. Поддържат ви в кондиция
Домашните любимци, независимо какви точно са, изграждат у стопаните си ценните качества като предвидливост, умение да предвиждаш поне 2 действия напред, да планираш, да обръщаш внимание на детайли. Като цяло да запомняш. Свойство, което с напредване на годините, все повече хора започват да губят.
5. Лични фитнес треньори
Е, ще кажеш „да, ама затворените в клетка или аквариум?“. Дори и те – да идеш до зоомагазина или до ветеринаря, са излизания, които непритежателите на любимец вкъщи, нямат. А имаш ли куче или котка, ежедневната разходка, пък била тя и 20-минутна, действа раздвижващо, като лека фитнес загрявка. А дали може и по-силова да бъде? Зависи само от теб. Учените от Мичиганския университет правят проучване и установяват, че притежателите на „рошав съквартирант“ имат 30 минути повече активност на седмична база.
6. Лечители по природа
Освен че са ни верен защитник от външни надоброжелатели, кучетата действат облекчаващо на болежките ни. Дори и при по-сериозни такива. Например хора със оперативна намеса за смяна на става, които имат между 5 и 15 минути терапия с четириног любимец на ден, се нуждаят от по-малко болкоуспокояващи в сравнение с хора, които не влизат в досег с животно.
Котките пък сякаш усеща къде те боли и веднага се свиват върху проблемното място. Лягат на него и сякаш енергийно „изсмукват“ болката. Та, ако домашната ти „пухкава топчица“ твърде често ляга на едно и също място върху теб, може би не е зле да минеш през личния си лекар. Все пак домашният ти го подсказва. 😉
7. Намаляват възможността за развитие на алергии при децата
Чувал си изрази като „А къде ще оставите котката, като се роди детето?“ или „Как така и куче, и бебе под един покрив?“. Научни проучвания сочат точно обратното – домашните любимци всъщност са полезни за бебетата. Колкото по-рано човек влезе в близък контакт с животинка и особено, ако тя е ежедневно край него, толкова по-малка е възможността да развие някаква алергия като възрастен. Уви, това не е валидно, ако станеш стопанин след тийнейджърските си години. Така че, ако си от първия вид – благодари на родителите си, но още повече – на домашният си космат приятел.
8. Улесняват диабетиците да регулират кръвната си захар
Диабетът се оказва все по-често срещано заболяване сред младежите. Ако и твоето дете е с подобен здравословен проблем, можеш да му помогнеш, като му вземеш домашен любимец. Учени установяват, че юношите с диабет тип 1 , отглеждащи животинче вкъщи, са много по-добри в контролирането на кръвната си захар, отколкото връстниците им със същото заболяване, но без домашен любимец.
Именно ангажиментът като стопани, полагащи грижа за друго същество, ги прави по-отговорни към поставени задачи, по-стриктни и с възможност по-добре да се поддадат на рутинни задължения. А точно такива качества се изисква да изградят хората с диабет, за да могат да го „опитомят“.
9. Полезни при борба с ракови заболявания
Друго заболяване, което се повлиява от котки и кучета, е заболяването „рак“. Пухестите животинки спомагат за по-бързото му и лесно откриване. Кучетата например са много добри с установяването на рак на червата, на пикочния мехур, на яйчниците, на гърдите, на кожата, на белия дроб. И то просто чрез подушване!
Специално обучен лабрадор, казват от доказана британска медия, открива с изумителна точност раково болните. Познава в 33 от 36 дихателни теста и в 37 от 38 теста за изпражнения. Наистина животните имат изключително силно обоняние! Де да можехме и хората така да „надушваме“ болестите!
10. Помагат при проблеми с „отхвърлянето“
Ако си по-интровертно устроен и не си особено социална личност, сигурно усещаш трудности при вписването в нова среда и не е малка вероятността тя да не те приеме въобще. Социалното отхвърляне е чувство, което можеш да преодолееш, ако имаш домашен любимец, сочат проучвания.
Това, че знаеш, че някой вкъщи те очаква с нетърпение, надделява над чувството за неприемственост от обкръжаващата те среда. А и страхът от отхвърляне важи основно при взаимоотношения с хора. Няма животно, което да е обгрижвано и обичано, но да изостави стопанина си. Животните се привързват към отношението. И никога не биха те заменили „за някой с повече пари“ или „за някоя по-млада“, както се случва при хората. А и всички сме гледали „Хачико“ – пример за истинската и нескончаема връзка между животното и човека.
Приемането на вашия домашен любимец като част от семейството може да ви помогне да преодолеете социалното отхвърляне. Проучване в списанието Anthrozoös помоли доброволците да помислят за минало преживяване, когато са се почувствали отхвърлени, а след това да назоват снимка на котка, куче, човек или играчка.
Когато отново ги попитали за чувствата си, тези които са нарекли животно или играчка с човешки качества, са се чувствали по-малко негативно от тези, които са дали имена на хора. Изследователите казват, че хората, които третират животни или предмети като хора (например, когато говорите с домашния си любимец), са по-склонни да имат черти като съпричастност и неконвенционално мислене, за да ги предпазят от негативизъм.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.