Много често музикалните изпълнители прибягват до правилото за „добре забравеното старо“. Формулата да направиш кавър или просто да включиш в песента си част от хит, който веднъж е разбил музикалните класации, повечето пъти е равна на успех.
Има обаче случаи, в които новият вариант на песента е толкова добър, че забравяме за оригиналната версия. Например, когато чуем песента „Torn“, в съзнанието ни веднага излиза Натали Имбрулия, която превърна парчето в световен хит, но всъщност оригиналът е на американската рок група Ednaswap, записан през 1995 година.
Днес ще ви представим 10 вечни музикални хита, чийто изпълнители са им вдъхнали нов живот до такава степен, че те са „залепнали“ за тях и напълно са ни накарали да забравим, че преди това са били записани от други музиканти.
1. Елвис Пресли „Hound Dog“ (1956)
Оригинална версия: Биг Мама Торнтън (1952/53)
В оригинал песента е записана от Биг Мама (Уили Мей) Торнтън през 1952 г. и е единственият музикален хит на изпълнителката, който успява да достигне продажби от над 500 000 броя. Освен това прекарва и 14 седмици в R&B класации, като седем от тях е на първо място.
Най-известната версия на песента обаче си остава тази на Елвис Пресли, продадена в над 10 млн. копия, превръщащи я в неговата най-продавана песен и „емблема на рокендрол революцията“.
2. The Beatles „Twist and Shout“ (1963)
Оригинална версия: Top Notes (1961)
Първоначално песента е записана от Top Notes през 1961 г., но не успява да стане хит в класациите. През 1962 г. The Isley Brothers издават своя версия, на която по-късно The Beatles правят кавър. Версията на Ливърпулската четворка е наречена „най-известният сингъл в историята на рока“.
3. The Animals „House Of The Rising Sun“ (1964)
Оригинална версия: Ashley & Foster (1933)
„House Of The Rising Sun“ всъщност е фолклорна песен, понякога наричана и „Rising Sun Blues“. Най-старият известен запис на песента е от 1933 г., направен от дуета Кларънс „Том“ Ашли и Гуен Фостър. Най-известната и най-продавана версия прави британската рок група The Animals, които се изкачат до номер 1 класациите в САЩ, Великобритания и Канада.
4. Ерик Клептън „I Shot the Sheriff“ (1974)
Оригинална версия: Боб Марли (1973)
Оригиналната версия на песента е издадена през 1973 г. от Боб Марли и групата му The Wailers. През 1974 г. Ерик Клептън записва кавър, включен в неговия втори албум „461 Ocean Boulevard“. Тази версия на песента успява да стигне до номер 1 в класацията Billboard Hot 100 и е единственият му сингъл достигнал върха в музикалните класации в САЩ.
5. Los Lobos „La Bamba“ (1987)
Оригинална версия: Ричи Валънс (1958)
„La Bamba“ или „La Bomba“ е мексиканска народна песен от Веракрус. През 1958 г. Ричи Валънс записва своя версия на песента, която е класирана на 345-то място от списание „Rolling Stone“ в списъка на „500-те най-велики песни на всички времена“.
През 1987 г. Los Lobos правят кавър версия, която е включена във филма „La Bamba“, разказващ за живота на Ричи Валънс. Тяхната песен достига номер едно в много музикални класации.
6. Шинейд О’Конър „Nothing Compares 2 U“ (1990)
Оригинална версия: The Family (1985)
Песента е написана и композирана от Принс за неговият проект The Family и е включена в техният дебютен албум от 1985 г. – „The Family“. През 1990 г. ирландската певица Шинейд О’Конър записва кавър на песента и я превръща в световен хит. През декември 1990 г. списание „Billboard“ обявява „Nothing Compares 2 U“ за „номер 1 световен сингъл“ за годината на първите си музикални награди Billboard.
7. Уитни Хюстън „I Will Always Love You“ (1992)
Оригинална версия: Доли Партън (1973)
„I Will Always Love You“ е написана и записана от американската кънтри певица Доли Партън през 1973 г. и два пъти успява да достигне номер 1 в класацията „Billboard Hot Country Songs“ – през 1974 г. и 1982 г.
През 1992 г. Уитни Хюстън записва кавър като част от саундтрака на филма „Бодигард“, който достига номер 1 в класацията „Billboard Hot 100“ за рекордните 14 седмици. Сингълът е определен за диамантен и прави Уитни Хюстън третата изпълнителка, която има диамантен сингъл и диамантен албум. Печели Grammy за „Запис на годината“ през 1994 г. Уитни продава над 20 млн. копия на песента, което я превръща в най-продавания сингъл от жена изпълнител.
8. Селин Дион „The Power of Love“ (1993)
Оригинална версия: Дженифър Ръш (1984)
Песента е записана от Дженифър Ръш в Германия през 1984 г., като първоначално няма особен успех. През 1985 г. обаче достига номер 1 в класациите във Великобритания и прави Ръш първата изпълнителка продала милиони копия на Острова.
През 1993 г. Селин Дион прави кавър, включен в нейния трети англоезичен албум „The Colour of My Love“. Песента достига номер 1 в САЩ, Канада и Австралия. „Billboard“ по-късно я класират на 46-то място в класацията си с „Най-великите любовни песни за всички времена“.
9. Марая Кери „Without You“ (1994)
Оригинална версия: Badfinger (1970)
Песента е написана от Пийт Хам и Том Евънс, членове на британската рокгрупа Badfinger. Включена е в техния трети студиен албум, като не са смятали, че песента ще постигне някакъв успех. През 1971 г. Хари Нилсен издава кавър версия. Години по-късно, през 1994 г., Марая Кери чува неговата песен в ресторант и решава да запише свой вариант, убедена, че това ще се превърне в световен хит.
10. Fugees „Killing Me Softly with His Song“ (1996)
Оригинална версия: Лори Либерман (1972)
През 1972 г. певицата Лори Либерман записва песента, но тя не успява да влезе в музикалните класации. През 1996 г. американската хип-хоп група Fugees прави кавър, който се превръща в световен хит. Сингълът е най-продаваният за 1996 г. във Великобритания, Белгия, Исландия и Нидерландия, тройно платинен в САЩ и награден с Grammy за „Най-добро R&B изпълнение на дует или група с вокал“.
Икономист по образование, но не и по душа. Истинската ѝ страст са музиката, киното и книгите. Обича историите за необясними неща и свръхестествени същества, легенди и митове. Увлича се по фентъзи романите и дори е автор на такъв – „Осмата част на силата – Наказанието Самодива“.