Спортът не е само рекорди, технологии и небосклон от звезди, прибиращи милиони долари за постиженията си. Той има и друга, колкото тъмна, толкова и смешна страна на разгроми, падения и антирекорди. Днес ви представяме 10 от най-любопитните случки от другата страна на прожекторите.
1. Катерачът в овчарския скок
На олимпиадата в Сейнт Луис през 1904 г. японецът Савао Фуни втрещи съдиите в сектора за овчарски скок с невижданата си техника. Азиатецът решил да участва в тази дисциплина малко преди игрите, след като преценил, че не е трудно да преодолееш високата летва. Първият опит на Фуни обаче бил отменен след дълго съвещание на слисаните рефери, след като състезателят се разходил до скочището, забил пръта си в пясъка и започнал да се набира по него. Достигайки до върха, японецът просто се прехвърлил от другата страна на височинната летва. Наложило се съдиите да обяснят на Савао, че правилата изискват той да тича до скочището и след това да прескочи летвата.
Азиатецът не възразил и всички очаквали втория му опит. Тогава той се затичал по засилващата права, но точно преди да забие пръта си, набил рязко спирачки и повторил техниката си от първия опит. Това преляло чашата и виждайки, че няма да излязат на глава с него, реферите дисквалифицирали Фуни. Савао обаче се оплакал, че тези хора са го лишили от честно заработения златен медал, а в родината му дори имало протестни шествия. След този случай пък в овчарския скок променили правилата, забранявайки катеренето по пръта за скок. Японецът повече не се явил на състезание, но за това имало и друга причина – когато той се катерел по пръта, вниманието му привлякъл надпис: “Произведено в Китай”. Гордият самурай така и не могъл да прости такова оскърбление.
2. Плувецът, който за малко не се удави
Летните олимпийски игри през 2000 г. в Сидни (Австралия) ще се запомнят не само с редица рекорди и допинг скандали, но и със “знаменитото” плуване на Ерик Мусамбани Малонга (на снимката) в спринта на 100 м, записвайки антирекорд на дистанцията с времето си от 1:52,72 мин, докато олимпийският шампион тогава Петер ван ден Хуугенбанд финишира за 47,854 сек. Интересното в случая е, че Ерик се научил да плува само 8 месеца преди игрите и никога преди това не бил виждал 50-метров басейн. Това не обезсърчило състезателя от Екваториална Гвинея и той дори направил нелош старт, като успял да доплува до единия край на басейна.
За връщането обаче така и не му останали сили и Малонга започнал да потъва. Съдийският състав наскачал да му помага, но гордият гвинеец успял някак си сам да стигне до финала. “Последните 15 метра бяха много сложни за мен, явно надцених възможностите си”, заявил Ерик, след като се свестил. Заради необичайното поставяне на ръцете във водата пък плувецът получил прозвището Змиорката. Малонга така и не се явил повече на олимпиада, дори и след като подобрил значително времето си до 57 сек.
3. Загубенякът боксьор и неговата фамилия
Абсолютният шампион по количество на проведени боксови срещи Риджи Стрикланд държи антирекорда и по загуби. Американецът участвал в 363 боя в кариерата си, от които обаче записал цели 276 поражения. Той започнал кариерата си на професионалния ринг на 19 г. Без да жали сили, само за 1 месец той провел 15 срещи. Риджи проигравал мач след мач, като побеждавал само изключително слабите си съперници и скоро заслужил славата си на най-лошия боксьор.
Любопитното е, че цялата фамилия Стрикланд се оказала лишена от талантливи състезатели. Братът на Риджи – Джери, бил пребит 100 пъти в 112 мача, жена му участвала в 30 боя, от които победила само в 2 срещи, братовчед му Джош пък проиграл 68 от 74 мача, а племенникът Джей останал без успех в 28-те пъти, в които излизал на ринга.
4. Спящият маратонец
Японският състезател Шицо Канагури изчезнал по време на маратона на игрите в Стокхолм и хвърлил в паника организаторите. Какво било изумлението им, когато намерили бегача кротко да спи в една от къщите край трасето. Историята на Шицо започва след около 30 км бягане, когато той почувствал силна жажда. Японецът се отбил в една от крайпътните къщи, за да поиска вода.
Жалостивият собственик поканил състезателя в дневната си, а сам отишъл в кухнята да приготви ободрителна напитка за госта си. Когато се върнал в хола с кана сок обаче, стопанинът заварил Канагури да спи сладко на дивана. Тогава той решил да го остави да си почине и дори го завил с одеяло, за да не настине. Така Шицо спал почти един ден и пропуснал финала.
Японецът обаче така и не забравил злощастната си почивка и 50 години по-късно, на 76-годишна възраст, той се върнал на същото място, където така комично се провалил в маратона, и намерил сили да пробяга оставащата част от дистанцията.
5. Най-бавният спринтьор в историята на спорта
Антирекордът в лекоатлетическия спринт на 100 м се държи от… янки. Състезателят по американски футбол Тревор Мисипека трябвало да представя Американска Самоа на световното първенство по лека атлетика в Едмънтън (Канада) през 2001 г.
Първоначално от федерацията на Самоа заявили състезателя си за хвърляне на диск. Два дни преди състезанието обаче от международната федерация информирали централата, че спортисти с “уайлд кард” за малки държави могат да участват само в бегови дисциплини и Мисипека бил записан в спринта на 100 м.
Тежащият 133 кг атлет успял да завърши дистанцията за време 14,28 сек, което го превърнало в най-бавния спринтьор в историята и му донесло прякора Тревор Костенурката.
6. Да пуснеш 31 гола във вратата си
Още един антирекорд е записан на сметката на състезатели от Американска Самоа. В квалификациите за световното първенство по футбол през 2002 г. отборът паднал с 0:31 от Австралия, която преди това сразила Тонго с 22:0. За откриването на резултата на австралийците им били нужни едва 8 мин.
Три минути по-късно пък голмайсторът в двубоя Арчи Томпсън забил първия си от 13-те гола във вратата на съперника. От този момент нататък злощастният вратар Нику Салапу имал само една задача – да вади топката от мрежата си.
7. Най-тежкото поражение във волейбола
Волейболистките на Бангладеш пък са най-срамно загубилите спортистки в историята на волейбола. Те успели да запишат едва 5 точки по време на двубоя си от квалификациите за световното първенство през 2010 г. срещу Тайланд, завършил с 0:3 гейма (1:25, 1:25, 3:25).
При това тайландките дори не се стремили да извоюват победата на всяка цена, като наставникът им оставил на резервната скамейка трите си най-добри волейболистки, които играели в турското първенство. Така волейболистките на Бангладеш “подобриха” предишния антирекорд на Йордания, които 4 г. по-рано загубиха от китайките с 0:3 гейма (2:25, 4:25, 3:25).
8. Измамничката хермафродит
Титлата най-велика измамничка в историята на спорта по право принадлежи на полякинята Станислава Валасевич, която в цялата си кариера има на сметката си 18 световни рекорда, олимпийско злато от игрите през 1932 г. в Лос Анджелис и сребро в Берлин през 1936 г. в спринта на 100 м.
Станислава се отличавала с невероятна за жена сила и бързина и била кумир на милиони хора по света. През 1980 г., на 79 години, тя станала свидетелка на въоръжен грабеж и била убита. При направената аутопсия се установило, че Станислава всъщност има мъжки полови органи.
Било установено, че Валасевич всъщност е родена с мъжки и женски гени, от което следва, че великата спортистка всъщност била хермафродит. Бившият мъж на спринтьорката – боксьорът Нийл Олсън, с когото полякинята живяла повече от година, отказва коментар.
9. Разгромени
Тайванският отбор по ръгби е носител на световния антирекорд в атрактивния спорт. По време на квалификациите за Световната купа през 2003 г. тайванците губят от Япония с разгромното 3:155.
10. Баскетболни звезди – параолимпийски шампиони
Международен скандал се разрази след параолимпийските игри през 2000 г. в Сидни, след като един от участниците в испанския отбор – Карлос Рибагорда, разкри измама на местната федерация за спорт сред умствено изостаналите. Според Рибагорда от централата изпратили напълно здрави, професионални спортисти на параолимпиадата, които дори спечелили златните медали.
Заради разразилия се скандал била назначена незабавна проверка на интелигентността на баскетболистите, която показала доста висок IQ коефициент при всички членове на отбора. Президентът на испанската федерация за умствено изостанали спортисти веднага метнал оставка, като поел цялата вина, но тимът останал без медалите си.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.